Kraków funduje półkolonie. Atrakcje dla dzieci i wsparcie dla rodziców

Kraków wraz z organizacjami pozarządowymi zrealizował czwartą edycję akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”. Z bezpłatnego wypoczynku skorzystało około 300 chętnych w wieku szkolnym. Nie zabrakło też propozycji dla młodych osób, które w ostatnich miesiącach przybyły z Ukrainy. Pięciodniowe turnusy były okazją do integracji, a rodzice zyskali czas na wytchnienie. Uczestnikom zapewniono liczne atrakcje, w tym wycieczki. Plany zakładają, że tego typu oferta zostanie przygotowana na ferie zimowe.

Od lipca 2019 r. Kraków regularnie zapewnia bezpłatny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. 3 lata temu był to program pilotażowy, będący odpowiedzią na potrzeby mieszkańców miasta. Sukces tej inicjatywy sprawił, że z propozycji można korzystać co kilka miesięcy. Nie tylko latem, ale również w trakcie ferii zimowych. Tym razem półkolonijne turnusy odbyły się w okresie od 27 czerwca do 26 sierpnia.

– Zakończona niedawno akcja, tak jak i poprzednie edycje, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. Propozycja została przygotowana dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami do 24. roku życia zamieszkujących teren gminy miejskiej Kraków lub uczęszczających do szkół na tym obszarze. Z oferty miasta skorzystało 295 dzieci z niepełnosprawnościami – poinformował „NS” Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

To właśnie ta jednostka miejska sprawowała nadzór nad realizacją akcji. Natomiast wykonanie zadania powierzono tym razem dziewięciu organizacjom działającym na rzecz OzN. Podmioty te zostały wyłonione w otwartym konkursie ofert. Na organizację letniego wypoczynku otrzymały łącznie 500 tys. zł.

– To jest niezwykle potrzebny projekt. I bardzo się cieszę, że miejsc organizujących półkolonie dzięki dofinansowaniu z UMK jest coraz więcej. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc dzieciom z różnymi typami niepełnosprawności. Jednocześnie nie możemy zapominać, że gościmy osoby, które uciekły przed wojną – podkreśla Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, od 2019 r. organizatorka półkolonii.

Miasto zapewniło też wypoczynek dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, które przybyły po 24 lutego br. z Ukrainy do Polski. Jak zaznaczył Mateusz Płoskonka, w tym przypadku inicjatywa została zrealizowana w partnerstwie z trzema fundacjami. W okresie od 4 lipca do 5 sierpnia zorganizowano 5 turnusów. Jeden z nich miał charakter integracyjny, wzięły w nim udział dzieci z Polski. W sumie 32 dzieci z niepełnosprawnościami z Ukrainy.

Integracja i odciążenie
Oferta została przygotowana dla dzieci i młodzieży m.in. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz ze sprzężeniami. Jeśli wymagała tego sytuacja, to dla młodej niesamodzielnej osoby zapewniano opiekę indywidualną (1 opiekun dla jednego dziecka).

– Mieliśmy grupę integracyjną, w sumie 30 uczestników. W tym gronie byli podopieczni Poradni PZG przy ul. Lenartowicza. W półkoloniach wzięły też udział dzieci pełnosprawne, które mają głuchych rodziców. Dla nich to jest dosyć ważne, bo mierzą się z innymi problemami – powiedział Adam Stromidło, prezes OM PZG w Krakowie, od 2020 r. jeden z organizatorów półkolonii.

Turnusy trwały po 5 dni (od poniedziałku do piątku), zapewniono wypoczynek po 8 godzin dziennie od rana. Uczestnicy mieli podawane 3 posiłki dziennie: drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Zainteresowani mogli skorzystać z transportu wraz z opieką. Przejazdy odbywały się z miejsca zamieszkania na półkolonię oraz w kierunku powrotnym.

– Ta oferta jest niezwykłym i ogromnym odciążeniem dla rodziców. Dla nich to okazja do odpoczynku, zajęcia się różnymi aktywnościami lub poświęcenia więcej czasu pozostałym swoim dzieciom. To jeden z powodów, który decyduje o tak dużym zainteresowaniu półkoloniami. Listy chętnych zawsze bardzo szybko się zapełniają – zaznaczyła Agnieszka Pleti.

Z kolei Adam Stromidło zwrócił uwagę na kolejne atuty tej akcji. Po pierwsze, to są bezpłatne zajęcia. Po drugie, integracja, zarówno wśród młodszych, jak i starszych dzieci. Po trzecie, na półkoloniach organizowanych przez OM PZG są specjaliści z Poradni PZG. Oni obserwują swoich podopiecznych w grupie, w innych zachowaniach niż zazwyczaj. I później te tygodniowe obserwacje wykorzystywane są do pracy z dzieckiem w ciągu roku. To też jest niezwykle istotne.

Atrakcje dla dzieci
Po raz kolejny miejscem letnich półkolonii były m.in. Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie czy Szkoła Podstawowa nr 58. Ale realizatorzy zadania byli zobowiązani do zorganizowania minimum dwóch wycieczek w trakcie turnusu.

– Pojechaliśmy do skansenu w Wygiełzowie. Z kolei w Krakowie odwiedziliśmy fabrykę czekolady i Kopiec Kościuszki, mieliśmy spacer literacki z KBF. Spędziliśmy też czas w Kolejowym Klubie Wodnym 1929, gdzie zorganizowano pływanie kajakiem i motorówką, co było niesamowitą frajdą dla dzieci – opisał prezes OM PZG.

Pozostałe organizacje zabrały dzieci m.in. do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego, Gospodarstwa Jeziorkowo i Zakopanego. Odbyły się też spacery nad Zalew Nowohucki, do Parku Ratuszowego czy na Łąki Nowohuckie. Nie zabrakło różnych aktywności na powietrzu, jak i w miejscach półkolonii, w tym zabaw i gier. Programy były dostosowane do wieku uczestników oraz ich niepełnosprawności.

– Na zajęcia stacjonarne mamy sprawdzoną formułę. To są m.in. warsztaty plastyczne, literackie i muzyczne. Kiedy rodzice odbierali swoje dzieci, byli obdarowywani np. rysunkiem czy odśpiewaniem piosenki. Dorośli widzą więc efekty zajęć – dodała Agnieszka Pleti.

Natomiast Adam Stromidło podkreślił, że już pojawiają się pytania rodziców o ofertę OM PZG na ferie zimowe. To świadczy o tym, że takie propozycje są bardzo potrzebne. Jak poinformował Mateusz Płoskonka, miasto planuje zorganizowanie półkolonii zimowych wzorem lat ubiegłych. Natomiast oststeczne decyzje w tej kwestii zapadną w listopadzie br.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Adam Stromidło / OM PZG

Data publikacji: 20.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również