Opieka wytchnieniowa, wsparcie asystentów osobistych. Ruszają nabory na rok 2023
- 26.10.2022
Rusza nabór wniosków do przyszłorocznych edycji programów Opieka wytchnieniowa oraz Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego. To ważna pomoc zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i ich rodzin. Samorządy na złożenie wniosków na środki finansowe mają czas do 10 listopada br.
Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują często codziennego wsparcia i opieki w wielu obszarach. Wsparcia dopasowanego do ich potrzeb.
– Takie wsparcie zapewniają środki z Funduszu Solidarnościowego, w ramach którego realizowane są zadania dotyczące m.in. usług asystenckich, usługi opieki wytchnieniowej, a także tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Właśnie rusza nabór wniosków do przyszłorocznych edycji programów Opieka wytchnieniowa oraz Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej
Opieka wytchnieniowa w 2023 r.
Program Opieka wytchnieniowa to ważne wsparcie przede wszystkim dla opiekunów i bliskich osób z niepełnosprawnościami. Możliwość doraźnego pozostawienia podopiecznego w dobrych rękach to dla nich szansa np. na załatwienie własnych spraw lub po prostu odpoczynek.
– Na realizację programu w 2023 r. przeznaczamy 150 mln zł. Gminy lub powiaty zainteresowane dołączeniem do programu powinny złożyć wniosek do właściwego wojewody w terminie do 10 listopada br. – informuje minister Marlena Maląg.
Następnie wojewoda sporządza wniosek na środki finansowe w ramach programu – wraz z listą rekomendowanych wniosków – i przekazuje je do MRiPS do 25 listopada. Ostateczna lista dofinansowanych wniosków będzie znana w pierwszej połowie grudnia.
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej edycja 2023
– Do najważniejszych zadań asystentów osobistych należy wsparcie osób z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach, towarzyszenie im w wyjściach – zarówno do lekarza czy urzędu, jak i kina czy na zakupy. To ważne wsparcie i szansa na większą samodzielność – zaznacza szefowa resortu rodziny.
Jak dodaje, przyszłoroczny budżet programu to 505 mln zł.
Podobnie jak w przypadku programu Opieka wytchnieniowa, samorządy na złożenie wniosków na środki finansowe mają czas do 10 listopada br. Analogicznie do 25 listopada br. wojewoda przekazuje do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej listę rekomendowanych wniosków, która – po weryfikacji i zatwierdzeniu – zostanie opublikowana do 9 grudnia br.
Info: MRiPS, fot.freepik.com
Data publikacji: 26.10.2022 r.