Jak żyć z bólem?

Fundacja Otwarte Ramiona jest jedyną w Polsce pozarządową organizacją non-profit, która od 2000 roku otacza opieką niepełnosprawne dzieci i osoby dorosłe dotknięte uszkodzeniem splotu ramiennego. Jest jedyną w Polsce organizacją, która kompleksowo i profesjonalnie zajmuje się tym problemem. Powstała z inicjatywy matki chłopca, który podczas porodu doznał mechanicznego uszkodzenia nerwów splotu ramiennego.

Ideą i celem Fundacji jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym i pokrzywdzonym, którzy często w wyniku powikłań okołoporodowych skazani są na długoletnią rehabilitację oraz zmaganie się z niepełnosprawnością. Priorytetem jest zapewnienie ciągłości leczenia podopiecznym.

Aktualnie z pomocy i porad Fundacji korzysta około 700 zarejestrowanych dzieci i dorosłych z uszkodzeniem splotu ramiennego z całej Polski.

Od 2021 roku realizowany jest projekt cyklu filmów dokumentalnych. pt. „Żyję z bólem” opowiadających o życiu osób zmagających się z nim na co dzień. Celem projektu jest nagłośnienie problemu, ale również wsparcie. Docelowo planowana jest realizacja 5 filmów. Każdy opowie historię innej osoby, każdy będzie świadectwem walki o swoje życie pomimo przeciwności i życia w ciągłym, permanentnym bólu. Dzięki temu projektowi problem bólu neuropatycznego zagości w dyskusji publicznej, stanie się rozpoznawalny, a osoby go doświadczające objęte zostaną opieką jakiej na dzień dzisiejszy bardzo brakuje!

W zeszłym roku premierę miał pierwszy film z cyklu pt. „Kuba”. Film można obejrzeć w serwisie YouTube.

Jak żyć z bólem? Jak pracować? Jak realizować pasje? Czym jest ból neuropatyczny i dlaczego tak trudno go leczyć? Czy jest to w ogóle możliwe? Na te i wiele innych pytań odpowie Zbyszek Wawrzyniak, bohater drugiego filmu.

Zbyszek w 2015 roku uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku, którego doznał porażenia splotu ramiennego, poważnego urazu, który nie tylko odebrał mu władzę w ręku, ale skazał również na nieustanne życie z bólem neuropatycznym.

1 grudnia 2022 roku, w historycznym Kknie „Pod Kopułą” w Gostyniu odbędzie się premiera drugiego filmu z serii „Żyję z bólem” pt. „Zbyszek”. Filmy, w reżyserii Marcina Samborskiego.

Uraz ten może dla osoby niewtajemniczonej wyglądać mało groźnie, a jednak, na skutek porażenia nerwów przewodzących sygnały ruchu i czucia do mięśni kończyny górnej (szyi, barku, ramienia, łokcia, nadgarstka, dłoni i palców, również do niektórych mięśni tułowia) dochodzi do porażenia mięśni, co demonstrowane jest niemożnością wykonania ruchu czynnego kończyną górną lub jego ograniczenie.

Jednocześnie występuje zaburzenie czucia w miejscach, za który odpowiada uszkodzony nerw.

Brak możliwości ruszania ręką, to nie wszystko, jest jeszcze problem bólu neuropatycznego. Wielu chorych skarży się na ból w uszkodzonej ręce, choć teoretycznie, uszkodzenie nerwów powinno wykluczać jakiekolwiek czucie. Ten ból staje się udręką chorych. Medycyna wciąż nie może znaleźć skutecznego rozwiązania tego problemu, a nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe przynoszą tylko niewielką ulgę.

Celem projektu jest również wsparcie osob, które są dopiero na początku drogi, tuż po wypadku dowiadują się, że będą niepełnosprawne i prawdopodobnie będą odczuwały ból przez długie lata. Pokazanie jak radzą sobie inni da nadzieje, że osoby te nie są same, że mają wsparcie i mogą liczyć na pomoc. Że dadzą radę i będą mogły żyć i dalej się rozwijać.

Film „Kuba” dostępny jest tutaj:
https://www.marcinsamborski.pl/post/kuba-%C5%BCyje-z-b%C3%B3lem

Zapowiedź filmu „Zbyszek”: https://www.youtube.com/watch?v=2GqzZbPCFk8&t=4s

Ewa Maj

Data publikacji: 22.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również