ME w Warszawie. Medale szermierzy w drodze do Paryża

9 medali zdobyli reprezentanci Polski podczas Mistrzostw Europy w szermierce na wózkach. Dorobek ten zapewnił Biało-Czerwonym czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Do rywalizacji przystąpiło ponad 120 zawodników, w tym ponad 20 z naszego kraju. Impreza została zorganizowana 29 listopada-4 grudnia w hotelu Airport Okęcie w Warszawie.

Od września 2018 r. trzeba było czekać na ME w szermierce na wózkach. Wówczas w Terni (Włochy) reprezentanci Polski wywalczyli 5 medali, w tym jeden złoty, 3 srebrne i jeden brązowy. W Warszawie zawody tej rangi odbyły się po raz drugi w historii, poprzednio zorganizowano je w 2009 r.

Mistrzostwa stanowiły zamknięcie sezonu. Jednocześnie były jednym z etapów zdobywania kwalifikacji na Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r. Program imprezy objął zmagania indywidualne i drużynowe, w szpadzie, florecie i szabli. Do rywalizacji przystąpiło ponad 120 zawodników z 17 reprezentacji. Gospodarze wystawili najliczniejszą ekipę, składającą się z 24 osób.

Biało-Czerwoni sięgnęli po 3 złote krążki, jeden srebrny oraz 5 brązowych, co dało czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. W niej zwyciężyła Wielka Brytania (6 złotych medali). Za nią znalazła się Ukraina (13 medali: 3 złote, 3 srebrne i 7 brązowych), a następne były Węgry (11: 3 – 3 – 5). Z kolei za Polską zostały sklasyfikowane Włochy (14: 2 – 7 – 5).

Kinga Dróżdż okazała się najlepsza w szabli (kategoria A). Dla 28-latki nie był to jedyny złoty medal wywalczony w Warszawie. Z tytułu mistrzowskiego cieszyła się również w rywalizacji drużynowej w szpadzie. W składzie zwycięskiej ekipy znalazły się też Jadwiga Pacek, Patrycja Haręza oraz Marta Fidrych. Dla porównania, podczas poprzednich ME żadna z Polek nie wywalczyła miejsca na podium. Wówczas Adrian Castro został mistrzem Europy w szabli (kat. B). W Warszawie cieszył się z obrony tego tytułu.

Wspomniana już Marta Fidrych zajęła drugie miejsce w szpadzie (kat. A). Natomiast Michał Dąbrowski sięgnął po 3 brązowe krążki, w zmaganiach indywidualnych w szabli (kat. B) i szpadzie (kat. B), a także drużynowo we florecie. Oprócz niego medalową ekipę utworzyli Michał Nalewajek, Rafał Ziomek i Dariusz Pender. Ten ostatni zapewnił sobie też miejsce na najniższym stopniu podium w szpadzie (kat. A). Z kolei Sara Rogowska zrobiła sporą niespodziankę zdobywając brązowy medal we florecie (kat. B).