Ashton Kutcher cierpi na chorobę autoimmunologiczną

Objawy zapalenia naczyń zależne są od rodzaju choroby, ale też od ciężkości jej przebiegu. Mogą pojawić się i rozwinąć nagle w ciągu kilku dni lub tygodni, ale też na przestrzeni wielu miesięcy. Wśród symptomów ogólnych wymienia się nieustępujące zmęczenie, niewyjaśnione gorączki, bóle, utratę apetytu i spadek masy ciała.

Alarmujące objawy specyficzne mogą obejmować:
– zawroty głowy i dzwonienie w uszach,
– infekcje zatok,
– infekcje ucha wewnętrznego,
– utratę słuchu,
– zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie oczu czy zaburzenia wzroku,
– otwarte rany w jamie ustnej,
– biegunkę, krwawe wymioty i bóle brzucha.

Ashton Kutcher – amerykański aktor, producent filmowy i scenarzysta znany szerszej publiczności m.in. dzięki debiutowi w sitcomie „Różowe lata siedemdziesiąte” czy głośnemu „Efektowi motyla”, zmagał się z migrenami i problemami ze wzrokiem. Żona aktora, Mila Kunis, namówiła go do wizyty u lekarza, dzięki czemu niedługo później zdiagnozowano u niego rzadką autoimmunologiczną chorobę, powodującą zapalenie naczyń.

Kilka lat temu usłyszał diagnozę, a do dziś boryka się z jej powikłaniami. – Nie wiem, czy kiedykolwiek jeszcze będę widział i słyszał tak, jak kiedyś, ale mam szczęście, że w ogóle żyję – powiedział w niedawnym wywiadzie.

O chorobie świat dowiedział się dzięki programowi National Geographic „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge”. Jak się potem okazało – informację o stanie zdrowia aktora upubliczniono bez jego wiedzy.

Układowe zapalenia naczyń (vasculitis) to grupa schorzeń tkanki łącznej, w przebiegu których dochodzi do stanu zapalnego w ścianach naczyń i ich martwicy. Konsekwencją tego mogą być krwawienia, tworzenie się skrzepów i powstawanie zatorów, co z kolei może skutkować niedokrwieniem tkanek oraz narządów. Najczęściej proces ten dotyka nerek, górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry, a także układu nerwowego i gałek ocznych.

Do najgroźniejszych skutków choroby należą uszkodzenia wątroby, problemy w układzie sercowo-naczyniowym jak kardiomiopatie czy zapalenie osierdzia, a nawet udar mózgu.
Choć zapalenie naczyń pojawia się częściej u osób po 65. roku życia, to może dopaść także młodsze osoby – Ashton Kutcher miał niewiele ponad 40 lat, gdy usłyszał tę diagnozę.

Nie sprecyzowano jaki rodzaj zapalenia naczyń u niego zdiagnozowano. Mógł to być zespół Cogana, który objawia się zawrotami głowy i postępującą utratą słuchu, choroba Behceta lub olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, które przyczyniają się do ślepoty.

Opr. em, fot. David Shankbone, CC BY 2.0,commons.wikimedia.org

Data publikacji: 18.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również