Najmłodszy chory na Alzheimera ma 19 lat i pochodzi z Chin

Naukowcy z Chin potwierdzili chorobę Alzheimera u najmłodszego do tej pory pacjenta na świecie. Chory ma 19 lat, a problemy z koncentracją i utratą pamięci pojawiły się u niego już w wieku lat 17.

Według badania opublikowanego w „Journal of Alzheimer’s Disease” „prawdopodobną” chorobę Alzheimera zdiagnozowano u 19-latka z Pekinu. Już w wieku 17 lat pacjent zaczął uskarżać się na utratę pamięci krótkotrwałej, a rok później nie był w stanie sobie przypomnieć, gdzie położył swoje rzeczy ani co robił poprzedniego dnia. Pojawiły się też trudności w czytaniu i opóźnienie reakcji, podaje serwis NextShark.

Mimo że u pacjenta nie zaobserwowano zmian w płynie mózgowo-rdzeniowym, stwierdzono łagodną atrofię (zanik) mózgu, która spełnia kryteria diagnostyczne choroby Alzheimera. Tym, co czyni ten przypadek szczególnym, jest nie tylko młody wiek chorego, lecz także fakt, że w jego rodzinie dotąd ta choroba nie występowała. Nie odkryto też żadnych innych przyczyn upośledzenia pamięci.

Prowadzący badanie zespół ze szpitalnego Centrum Innowacji ds. Zaburzeń Neurologicznych pod kierunkiem Jia Jianpinga w oświadczeniu podkreślił, że to odkrycie kwestionuje powszechnie panujące przekonanie, że choroba Alzheimera dotyka wyłącznie osoby starsze.

Choroba Alzheimera o wczesnym początku, tzn. u osób poniżej 65 roku życia, występuje rzadko – stanowi zaledwie 5-10% wszystkich znanych przypadków. Autorzy badania zwracają uwagę, że prawie wszyscy pacjenci poniżej 30 roku życia mają patologiczne mutacje genów. Dotychczas najmłodszym pacjentem z chorobą Alzheimera był 21-latek, który był nosicielem takiego zmutowanego genu.

W przypadku nastoletniego pacjenta z Chin jest inaczej. „To najmłodszy przypadek, jaki kiedykolwiek zgłoszono, który spełnia kryteria diagnostyczne prawdopodobnej choroby Alzheimera, bez rozpoznanych mutacji genetycznych” – czytamy w badaniu.

W innym badaniu Jia Jianping i jego zespół zasugerowali, że zmiana stylu życia może potencjalnie przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi allelu E4 genu apolipoproteiny (APOE ε4), najsilniejszego znanego genetycznego czynnika ryzyka późnej postaci choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że zdrowa dieta, aktywność poznawcza, regularne ćwiczenia fizyczne, powstrzymywanie się od alkoholu i niepalenie mogą zapobiec pogorszeniu pamięci pomimo obecności genu APOE ε4.

„Zdrowa dieta miała najsilniejszy ochronny wpływ na pamięć, następnie aktywność poznawcza i ćwiczenia fizyczne” – pisali w badaniu opublikowanym w „British Medical Journal”. (PAP Life)

agf/ moc/, fot. freepik.com

Data publikacji: 20.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również