Przegląd „O Buławę Lajkonika”. Powrót na jedną scenę

W Krakowie odbył się XXI Przegląd Teatralno-Muzyczny „O Buławę Lajkonika”. Po raz pierwszy od 2019 r. impreza została zorganizowana w formie stacjonarnej. 28-31 marca na scenie zaprezentowali się uczestnicy z niepełnosprawnościami. Poziom artystyczny był wysoki, a ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu. Wówczas część laureatów wystąpi podczas Integracyjnego Dnia Bronowic. W wybranych zespołach nie zabrakło debiutantów.

Do stacjonarnej formy powrócił Przegląd organizowany przez Urząd Miasta Krakowa oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Poprzednio taka tradycyjna edycja odbyła się wiosną 2019 r. W latach 2020-21 jury wybrało laureatów na podstawie nadesłanych materiałów wideo. Natomiast ubiegłoroczna impreza miała charakter hybrydowy. Można było więc wystąpić na scenie przy ul. Krupniczej lub dostarczyć nagranie.

– Tym razem postawiliśmy na bezpośredni kontakt, co okazało się bardzo fajne. Było widać, że wielu uczestnikom brakowało takich spotkań, oklasków publiczności i podziwiania innych. Dla nas też łatwiejsze jest ocenianie, kiedy wszyscy występują w tym samym miejscu. Ale to nie oznacza, że mieliśmy łatwy wybór ­– powiedziała „NS” Małgorzata Surma z CM im. dr. H. Jordana, koordynator XXI Przeglądu „O Buławę Lajkonika”.

W inauguracji imprezy wzięli udział pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. OzN Bogdan Dąsal oraz dyrektor Centrum Bartłomiej Kocurek. Natomiast w ciągu czterech dni swoje talenty artystyczne przedstawiło łącznie ok. 180 uczestników z niepełnosprawnościami. Wśród publiczności zasiadły m.in. dzieci z Akademii Twórczego Przedszkolaka. One miały być tylko na otwarciu, a przyszły 3 razy, bo tak im się spodobało.

– Dla przedszkolaków to okazja do poznawania świata i ludzi, którzy mają różne problemy ze zdrowiem. Później mogą o tym rozmawiać na zajęciach i w swoich domach. Z kolei uczestnicy cieszyli się z braw od najmłodszych, bo reakcje takich widzów zawsze są szczere – podkreśliła koordynator Przeglądu.

Nowości sceniczne
Na ogłoszenie wyników Przeglądu trzeba poczekać do 3 czerwca. Wtedy w Parku Młynówka Królewska odbędzie się wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów. Zgodnie z regulaminem, jury może przyznać Wielkie, Duże i Średnie Buławy Lajkonika oraz Małe Buławki Lajkonika. Uroczystość zostanie zorganizowana w ramach Integracyjnego Dnia Bronowic. Przewidziane są też występy laureatów.

– W tym roku poziom artystyczny był wysoki, z pięknymi programami. Mieliśmy solistów, muzykę na żywo, a także spektakle nastawione np. na dźwięk, przebrania czy dekoracje. Jednak nie chodzi o to, żeby wręczyć nagrody wszystkim. Za nami ciężki wybór, bo prawie każdy powinien zostać zauważony za coś – podkreśliła Małgorzata Surma.

Prezentacja muzyczna mogła składać się z nie więcej niż dwóch utworów do dziesięciu minut, a wokalna ­– z maksymalnie dwóch piosenek. Natomiast na występ grupy teatralnej przewidziano nie więcej niż 35 minut. W programie Przeglądu znalazło się m.in. przedstawienie „W królestwie kotów”. To propozycja przygotowana według wierszy L. J. Kerna, a wystawiona przez Integracyjną Grupę Teatralną. Natomiast „(Od)nowa” zwraca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety. Temat ten postanowił poruszyć zespół PiK, czyli Piękni i Kreatywni.

– Uczestnicy zaprezentowali dużo nowości scenicznych. Przykładowo, chłopak z grupy ITAKA i owaka malował piaskiem przy pomocy światła, ekranu itp., co wymagało odpowiedniego oświetlenia. Natomiast Ułani mieli takie piękne lalki z dużymi głowami – zaznaczyła rozmówczyni z CM.

Przyjazna atmosfera
Regulamin imprezy dopuszcza udział dzieci, młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnościami. W tym gronie znaleźli się reprezentanci m.in. Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Środowiskowego Domu Samopomocy czy Domu Pomocy Społecznej, Zespołu Szkół Specjalnych. W porównaniu z wybranymi edycjami, w tym roku zabrakło przedszkolaków.

– Zdecydowana większość zgłoszeń jest z Krakowa. Można przyjeżdżać z różnych miejscowości, nie tylko z województwa małopolskiego, ale nie pokrywamy kosztów podróży. Grupa z SOSW w Krośnie po raz kolejny połączyła występ ze zwiedzaniem miasta. W tym roku dotarła do nas też solistka z Radomia – poinformowała Małgorzata Surma.

Choć część zespołów od lat uczestniczy w Przeglądzie, to ich składy się zmieniają, np. dochodzą dzieci. W wybranych grupach pojawili się więc debiutanci. Dla nich kontakt z publicznością oznaczał dodatkowe emocje. Ale tak jak we wcześniejszych edycjach, organizatorzy zadbali o przyjazną atmosferę.

– Wiemy, że ktoś może potrzebować więcej czasu na przygotowanie się do występu czy później zdemontowanie dekoracji itp. Staramy się, żeby nie było pośpiechu, ani niepotrzebnych nerwów. Bo widzimy, że uczestnicy się stresują przed wyjściem na scenę. Ale na koniec bardzo się cieszą, że im wyszło – podsumowała koordynator XXI Przeglądu.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. archiwum Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie

Data publikacji: 12.11.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również