Interakcje leków z żywnością

Żywność spożywana jednocześnie z przyjmowanymi lekami może zwiększyć lub zmniejszyć ich działanie. Interakcje leków z żywnością mogą więc skutkować powodzeniem lub brakiem powodzenia w przeprowadzanej terapii, a nawet wywierać działania uboczne.

W celu uniknięcia negatywnych interakcji leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza bądź farmaceutę lub umieszczonymi na ulotce, pamiętając, że nie każdy lek należy przyjmować na czczo, że są leki, które powinno się zażywać podczas posiłku.

Należy pamiętać, by nie popijać leków mlekiem, kawą, lub herbatą, ponieważ wpływają one na ich wchłanianie, a sok grejpfrutowy wręcz przyczynia się do zaburzenia ich metabolizmu. Najlepiej popijać leki chłodną, czystą wodą (w ilości ok 1 szklanki) – gorące napoje mogą osłabić działanie lekarstw.

Nie należy przyjmować leków wraz z alkoholem również z witaminami i minerałami, bo to może przyczynić się do zaburzenia ich wchłaniania i działania. Najlepiej zażywać je 1-2 godziny przed lub 2 godziny po spożytym posiłku, o ile nie ma innych zaleceń wydanych od producenta lub lekarza.

Właściwe przyjmowanie leków pozwoli uniknąć skutków ubocznych związanych z jednoczesnym przyjmowaniem pożywienia i środków leczniczych, co może  nie tylko osłabić proces leczenia a wręcz pogorszyć stan zdrowia pacjenta, do zagrożenia śmiercią włącznie.

IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 11.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również