Tydzień inny niż wszystkie. Kochają Kraków z wzajemnością

Uroczyście rozpoczął się XXIV Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością”. Inauguracja odbyła się 12 maja na Rynku Głównym, a wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta. Na scenie i w miasteczku kiermaszowym został zaprezentowany dorobek OzN, a gwiazdą wieczoru był Piotr Cugowski. Program na kolejne dni obejmuje różne wydarzenia, w tym sportowe, kulturalne, integracyjne oraz warsztaty. To efekt współpracy Urzędu Miasta Krakowa z organizacjami pozarządowymi.

Po raz pierwszy od 2019 r. rozpoczęcie TON odbyło się na Rynku Głównym. 3 lata temu zorganizowano Wirtualny Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami. W 2021 r. przygotowano różne atrakcje, ale program nie objął uroczystości otwarcia. Inauguracji nie było też w ubiegłym roku. Wówczas do samego centrum miasta zaproszono na finał 23. edycji.

Uroczyste rozpoczęcie Tygodnia odbyło w południe, tuż po wysłuchaniu hejnału z wieży Bazyliki Mariackiej. Jak podkreślił zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig, w tym szczególnym dniu i Tygodniu możemy wyraźnie pokazać, że każda osoba z jakąkolwiek niepełnosprawnością jest równoprawnym obywatelem miasta.

– Chodzi o to, żeby mieszkańcom Krakowa przybliżać nasze środowisko, nasze problemy. Żeby idea związana z szeroko rozumianą problematyką niepełnosprawności nie była obca. To jest bardzo ważne, bo odsetek mieszkańców z niepełnosprawnościami, którzy tutaj mieszkają, jest bardzo znaczący. Miasto realizując miejskie polityki musi to uwzględniać. I to uwzględnia – zaznaczył Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami.

O wspaniałym święcie organizacji pozarządowych działających na rzecz OzN powiedział przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i prezes Fundacji MATIO Paweł Wójtowicz. Dla niego to jest dzień, w którym wszyscy pokazują to, co robią przez cały rok – jak pomagają, działają, wspierają i mówią o niepełnosprawnościach.

W centrum uwagi
Program inauguracji objął różne atrakcje od godziny 9:30 do wieczora. Zwieńczeniem był koncert Piotra Cugowskiego. Na scenie obok Wieży Ratuszowej został zaprezentowany dorobek OzN. Obok funkcjonowało miasteczko kiermaszowe z ponad dwudziestoma stoiskami. Zdecydowaną większość z nich zajęły organizacje pozarządowe działające na rzecz OzN. Wśród nich znalazły się m.in. MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, Fundacja Pełna Życia czy Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza”. Ale były też stanowiska m.in. UMK, policji oraz straży miejskiej.

W gronie NGO-sów, które regularnie uczestniczą w obchodach Tygodnia, jest Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Przy jej stoisku nie zabrakło aktorów Teatru Stańczyk działającego od 2002 r. Główną atrakcją zaproponowaną przez FSON był plener artystyczny „Pod niebem Krakowa”. Tradycyjnie już spore zainteresowanie wzbudziło malowanie stopami w wykonaniu Stanisława Kmiecika.

– Były tu panie, które mówiły, że to jest niesamowite. Ale zaraz sobie przypomniały, że jestem z Wydawnictwa AMUN [Artystów Malujących Ustami i Nogami – przyp. red.], tylko wcześniej miałem czarny kapelusz. To oznacza, że moja robota nie idzie na marne. Ludzie wiedzą, że niepełnosprawność to nie jest wyrok – powiedział artysta, który otrzymał m.in. tytuł „Człowieka bez barier 2020”.

Z kolei Oddział Małopolski PZG w Krakowie zaprezentował dzieła twórców z Koła Robótek Ręcznych Szydełko oraz z Koła Malarskiego Lajkonik. Odbyły się też różne warsztaty, m.in. „Sól do kąpieli z ziołami i olejkami eterycznymi” oraz „Chochla – Integracyjne warsztaty kulinarne”. Zostały one zorganizowane odpowiednio przez Fundację Instytut Rozwoju Człowieka oraz Fundację Nie Widząc Przeszkód.

Smak rywalizacji
UKS Salwator NPS zaprosił na zmagania o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa w wiosłowaniu na ergometrze. Oprócz zawodników, medale otrzymali Andrzej Kulig, Bogdan Dąsal oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK Elżbieta Kois-Żurek.

Chętni mieli okazję skorzystać z handbike’ów, które zostały zaprezentowane przez Stowarzyszenie Veloaktiv. O kolarstwie ręcznym można było porozmawiać z Rafałem Szumcem, wielokrotnym mistrzem Polski, a także zdobywcą Pucharu Świata. Fundacja For Heroes promowała koszykówkę na wózkach. Z kolei Stowarzyszenie Warto Być Razem postawiło na showdown. To gra toczona paletkami na stole z bandami, a celem jest umieszczenie piłeczki w bramce przeciwnika. Ponadto odbył się I Integracyjny Turniej Remika o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa.

XXIV TON potrwa do 19 maja. Program obejmuje m.in. imprezy sportowe, kulturalne, rekreacyjne, integracyjne oraz warsztaty. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie www.krakow.pl/bezbarier.

Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami
Wrażenia po odwiedzeniu stanowisk na Rynku Głównym są niesamowite. Po raz 24. organizujemy TON, ale do tej pory jeszcze nie mieliśmy takiego rozmachu. Bardzo dużo organizacji pozarządowych działających na rzecz OzN przyjęło zaproszenie prezydenta Krakowa. Widać to nie tylko w namiotach i na scenie, ale też w programie na kolejne dni. Tylu wydarzeń, realizowanych przez tak wiele podmiotów, jeszcze nie było w dotychczasowej historii Tygodnia.
Na pewno wpływ na to ma fakt, że miasto bardzo mocno stawia na współpracę z organizacjami działającymi na rzecz OzN, Potwierdzeniem tego jest to, że Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych jest najliczniejszą KDO, jaka funkcjonuje w Krakowie.

Stanisław Kmiecik, artysta malujący stopami i ustami
Postanowiłem namalować most, a więc symbol łączenia, dogadania się i pojednania. To pasuje na takie święto jak „Kocham Kraków z Wzajemnością”. Wybrałem kredkę, ale przecieram to jeszcze pastelami olejnymi, tylko trzykolorowymi. Bardzo fajnie to wychodzi.
Jeśli ludzie znajdują się z dwóch stron mostu i chcą przez niego przejść, to zawsze się spotkają. Musimy się gdzieś minąć, bo to przejście nad rzeką, nie jest szerokie. Ktoś ustąpi miejsca drugiemu, nie ma innego wyboru. Chyba że ktoś kogoś zepchnie, ale ten rysunek nie jest o tym. A Tydzień Osób Niepełnosprawnych to właśnie takie budowanie mostów.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 16.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również