Ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS) – to cykl szkoleń dla mieszkańców wsi i miast, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają.
– Jeśli ktoś działa w gminie, w mieście, potyka się o rzeczy niemożliwe, musi koniecznie ubiegać się o miejsce w tej szkole – mówi Joanna Wolska z Bielsko Białej – absolwentka poprzedniej edycji SIS-u.
Do udziału w tej edycji Szkoły szczególnie zapraszamy mieszkańców województwa śląskiego. W poprzednich edycjach Szkoły uczestniczyło siedmioro mieszkańców Śląska, między innymi Anna Dęboń z Dąbrowy Górniczej, która przygląda się temu, jak wygląda przestrzeganie prawa w szkołach (Szkolne statuty niezgodne z prawem).
Rekrutacja trwa do 3 grudnia. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w SIS-ie zapraszamy do wypełnienia zgłoszenia online pod adresem https://forms.gle/qQXiB3ycuRVXpmWC8
Więcej informacji na stronie organizatora – siecobywatelska.pl/sis
Dla kogo jest Szkoła?
W szkoleniach może wziąć udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, która aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie.
SIS to nie tylko duża dawka wiedzy, ale też możliwość poznania mieszkańców innych regionów działających w podobny sposób.
– Najważniejsze było dla mnie poznanie doświadczenia innych osób – podkreśla Grzegorz Krakowiak z Mierzyna – z jakimi problemami mierzą się w swoich gminach i jak je rozwiązują. Dzięki temu wiem, co zrobić, gdy podobny problem pojawi się w mojej miejscowości.
Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.
Co oferuje Szkoła?
SIS jest półrocznym cyklem szkoleniowym z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców. W tym czasie uczestnicy i uczestniczki biorą udział w 10 spotkaniach online i 3 weekendowych zjazdach stacjonarnych.
Udział w Szkole jest bezpłatny. Szkolenia odbędą się w okolicach Warszawy
Na zgłoszenia czekamy do 3 grudnia 2023 roku. Więcej szczegółów oraz ankieta zgłoszeniowa dostępna jest pod adresem: www.siecobywatelska.pl/sis
Szkoła realizowana jest przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.
Info: Watchdog Polska, fot. Anna Barabasz
Data publikacji: 02.11.2023 r.