Weekend z kulturą g/Głuchych w Katowicach

25 listopada odbyło się w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”„ w Katowicach spotkanie z Kulturą Głuchych. Było to wydarzenie zorganizowane z myślą o wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kulturze osób g/Głuchych m.in. o języku migowym, komunikacji wizualnej oraz o artystach i o sztuce tworzonej przez osoby niesłyszące.

Była możliwość poznania podstawowych zwrotów w języku migowym, wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach plastycznych oraz wysłuchania wykładu poświęconego sztuce osób niesłyszących, który wygłosił historyk sztuki i artysta Michał Justycki.

Odbyły się warsztaty: Twórz migiem – rodzinne warsztaty plastyczne z Klaudią Wysiadecką w PJM oraz w języku fonicznym (przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 lat wraz z opiekunami) i Język migowy jest dla wszystkich! – warsztaty podstaw języka migowego z Kingą Hołdą-Justycką i Karoliną Rogowską.

Klaudia Wysiadecka to artystka, graficzka i autorka filmów animowanych, a także książki „Maluj Migiem“ – wyjątkowej publikacji wydanej we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, która jest przewodnikiem po sztuce i kulturze Głuchych, z obrazami amerykańskiej Głuchej artystki Nancy Rourke.

Oto jak opisuje go jego autorka:
„To niecodzienny przewodnik, który zawiera praktyczne, pomysłowe i proste porady, jak stworzyć własne dzieło w rozmaitych artystycznych stylach. Jednocześnie zapoznając młodszych czytelników ze światem Głuchych, z ich kulturą, z ciekawostkami oraz dokonaniami osób niesłyszących, pomaga przekroczyć samego siebie, otwierając na to, co inne, może mniej znane, a ważne i ubogacające naszą rzeczywistość. Sztuka jak wiadomo, nie zna barier, jest wspólnym językiem dla tych, którzy są na nią wrażliwi, bez względu na dzielące ich różnice. Jest to więc idealna przestrzeń dialogu, której granice wyznacza jedynie wyobraźnia i wola osób, które się w niej znajdą. Wrodzona otwartość i spontaniczność najmłodszych stwarza doskonałą okazję do uwrażliwiania ich na różnorodność, tak w świecie sztuki, jak i w każdej innej sytuacji.“

Kinga Hołda-Justycka zaś to artystka fotografka, edukatorka i kuratorka wystaw, pracowniczka instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Propagatorka kultury Głuchych.
Michał Justycki jest między innymi artystą malarzem, edukatorem i kuratorem sztuki w Muzeum Śląskim, w którym m.in. prowadzi wykłady o historii sztuki w PJM. Samorzecznik środowiska g/Głuchych.

em/, fot. mat. prasowe

Data publikacji: 30.11.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również