Stowarzyszenie Hematoonkologiczni: skuteczne leczenie już od pierwszą linii to więcej korzyści dla pacjentów i systemu

Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem refundacyjnym, już od 1 stycznia 2024 r. pacjenci hematoonkologiczni zyskają nowe możliwości leczenia. Refundacją objęte zostaną m.in. terapia polatuzumabem wedotyny (schemat Pola R-CHP) w I linii leczenia chłoniaka DLBCL czy brentyksymabem wedotyny w I linii leczenia chłoniaka Hodgkina. Nowe terapie pojawią się także w przewlekłej białaczce limfocytowej. To dobre i długo oczekiwane informacje dla pacjentów hematoonkologicznych i podopiecznych Stowarzyszenia.

Przesuwanie nowoczesnych terapii do wcześniejszych linii leczenia to trend, który od lat obserwujemy w hematoonkologii. Szczególne korzyści z takiego rozwiązania odnoszą pacjenci z gorszymi rokowaniami, a szybkie wprowadzenie skutecznego leczenia poprawia długość czasu trwania do progresji choroby. Od 1 stycznia 2024 r. polscy pacjenci z nowotworami krwi będą mogli skuteczniej być leczeni nowoczesnymi schematami m.in. w chłoniaku DLBCL, chłoniaku Hodgkina czy przewlekłej białaczce limfocytowej.

Lepsze leczenie – korzyści dla pacjentów
Jaki wpływ może mieć wcześniejsze zastosowanie skutecznego i bezpiecznego leczenia na sytuację pacjentów? Można to pokazać na przykładzie chloniaka rozlanego z dużych komórek B. Chłoniak DLBCL to najczęstszy agresywny nowotwór układu chłonnego. To choroba uleczalna, ale największą szansę na trwałe wyleczenie daje skuteczne postępowanie już od samego początku. Przy stosowaniu obecnie obowiązującego i stosowanego standardu, tzw. R-CHOP, u ok. 40 proc. obserwujemy korzystaną szansę na trwałe wyleczenie w pierwszej linii. Dlatego od lat toczyły się badania, które miały na celu poprawę tych statystyk. Nowy schemat Pola-R-CHP otworzył nowe perspektywy i nadzieję dla pacjentów dotkniętych tą chorobą. Udowodniono, że jest to pierwsza od ponad 20 lat terapia, która istotnie wydłuża czas przeżycia bez progresji choroby w porównaniu z dotychczasowym standardem.

Na potrzebę jak najszybszego wprowadzenia tego schematu zwracali uwagę również eksperci kliniczni, m.in. Polska Grupa Badawcza Chłoniaków, która opublikowała w listopadzie 2023 r. swoje stanowisko w tej sprawie. Wprowadzenie takiej możliwości, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r., to bardzo ważna i potrzebna decyzja dla naszych podopiecznych.

– W obszarze hematoonkologii w ostatnich latach zaszło bardzo wiele pozytywnych zmian, dlatego bardzo cieszymy się z kolejnych dobrych informacji dla pacjentów. Na grupach wsparcia, które prowadzimy pacjenci pytają przede wszystkim o tę pierwszą linię leczenia. Chcą jak najszybciej wrócić do zdrowia, do życia i być jak najdłużej w remisji. Bardzo dziękujemy Ministerstwu Zdrowia za dostrzeżenie potrzeb tych chorych – podkreśla Katarzyna Lisowska, liderka Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.

Nowoczesne terapie sposobem ograniczania kosztów
Jak pokazują analizy ekspertów, przesuwanie skutecznych i bezpiecznych metod leczenia do wcześniejszych linii przynosi korzyści nie tylko pacjentom, ale może być również sposobem na zmniejszenie kosztów w systemie ochrony zdrowia. Podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego zaprezentowano korzyści ekonomiczne refundacji polatuzumabu wedotyny w 1. linii leczenia. Opracowano model kosztowy, w którym na podstawie danych NFZ i opinii ekspertów klinicznych określono strukturę leczenia w kolejnych liniach. Wynika z niego, że zapewnienie dostępu do tego leczenia na wcześniejszym etapie przynosi oszczędności dla budżetu państwa, poprzez ograniczenie zapotrzebowania na leczenie w kolejnych liniach. Według przeprowadzonej analizy, przeciętny całkowity koszt leczenia pacjenta w wyniku zastosowania nowego schematu Pola-R-CHP jest niższy o 17 proc. niż dotychczasowy standard R-CHOP.

– Mówimy o terapii ograniczonej w czasie, której koszty i czas trwania są z góry znane. Dzięki jej zastosowaniu mniej chorych wymaga bardziej kosztownego leczenia w kolejnych liniach, a przede wszystkim ich życiowa sytuacja jest zupełnie odmienna. Dane zaprezentowane na konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego potwierdzają, że przesuwanie skutecznych i bezpiecznych terapii do wcześniejszych linii to sytuacja korzystna zarówno dla pacjentów jak i dla płatnika – podsumowała Katarzyna Lisowska.

kat/

Data publikacji: 13.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również