1,5% wystarczy, aby rodzina mogła być razem

Ile to 1,5% podatku? Dla jednych to trzy słowa, dwa kliknięcia w zeznaniu podatkowym. Dla nas to 365 szans na każdy dzień nowego roku. To setki uśmiechów dzieci i ich rodzin. I tysiące kilometrów, zaoszczędzonych w drodze do szpitala. Twoje 1,5% to wystarczająco, aby rodzina mogła być razem. Zobacz, co jesteśmy dzięki niemu zdziałać.

Aby rodzina mogła być razem – tak brzmi misja Fundacji Ronalda McDonalda. Obecność, definiowana dosłownie jako bliskość rodziny chorującego dziecka, gdy trafia ono do szpitala, to integralna część nowoczesnego procesu leczenia. Dlatego już od ponad 20 lat wspieramy zmiany w publicznej medycynie pediatrycznej, m.in. poprzez popularyzację wiedzy o modelu opieki o modelu opieki skoncentrowanej na rodzinie. Każdego dnia Fundacja Ronalda McDonalda realizuje jego założenia za pomocą licznych programów. Nie byłoby to możliwe bez pomocy darczyńców, partnerów i wolontariuszy.

– Jesteśmy niezarobkową organizacją pożytku publicznego i każda złotówka, którą otrzymujemy jest bardzo ważna. To nie jest parabola, nie ma tu przesady, każda złotówka jest ważna, bo zamieniamy ją w najważniejszą i najbardziej potrzebną formę pomocy. Każdy z programów Fundacji pomaga dzieciom, ich rodzinom i publicznej medycynie bezpłatnie. Podatek rozlicza się raz w roku, a my zamienimy go w pomoc każdego dnia. Dla Fundacji 1,5% może być bazą dającą w przyszłości szansę utrzymania stałych, powtarzających się działań, od których zależy spokój tysięcy dzieci i rodziców w szpitalach – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezes Zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

W 2024 r., prosząc o 1,5% podatku, zwracamy się o pomoc w budowie trzeciego Domu Ronalda McDonalda.

– Szpital Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” to jeden z tych szpitali na mapie Polski, gdzie leczone są dzieci, które nie mogą wybierać między różnymi szpitalami. Tu są specjaliści, których wiedza ratuje im życie i zdrowie i żaden rodzic nie wyjedzie stąd, choćby nie wiem co – podkreśla Katarzyna Rodziewicz.

Twój procent ma moc
Dom jest niezbędny dla ratowania emocji tych rodzin, dla których czas leczenia to nie dni, czy tygodnie, ale miesiące i dłużej. – U córki wykryto wrodzoną przepuklinę przeponową. Kiedy okazało się, że leczenie będzie odbywać się w Warszawie, skierowano nas do Domu Ronalda McDonalda. Spędziliśmy tam łącznie 133 dni, które dzięki atmosferze, jaką tworzą pracujący w Domu ludzie, stały się łatwiejsze do przetrwania. Relacje, jakie się tam tworzą, są zbliżone do tych z prawdziwego domu. Oczywiście rozmawiamy o tym, co dzieje się w szpitalu, ale przy tym także o zwykłych sprawach życia codziennego, czyli o pracy i tym, jak wyglądał świat przed leczeniem – opowiada tata Gabrysi, podopiecznej fundacji.

Dziś dziewczynka jest już zdrowa, a pobyt w Domu Ronalda McDonalda pozostaje tylko wspomnieniem. Na swój “dom poza domem” i bezpieczny pokój wciąż czekają rodziny z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

– W 1990 r. byłam na stypendium w Filadelfii w USA. Miałam wtedy okazję zwiedzić pierwszy Dom Ronalda McDonalda, który powstał w 1974 r. Na tamtym etapie, mając ośmioletnie doświadczenie w pracy na onkologii dziecięcej, patrzyłam z niedowierzaniem i zazdrością na to, że w okolicach szpitala może funkcjonować miejsce, w którym rodzina może być razem. Po powrocie do Polski nie przypuszczałam, że się tego doczekamy. A to się wydarzyło i dzieje się nadal – wspomina prof. dr hab. n. med. Bożenna Dembowska-Bagińska, kierownik Kliniki Onkologii PCZD.

Jak zaznacza, pobyt w szpitalu bywa dla dziecka trudny i nawet obecność rodzica nie zmienia tego, że jest wciąż to obce miejsce. – Osobiście wychodzę z założenia, że dzieci powinny spędzać w oddziale jak najmniej czasu. Domy Ronalda McDonalda pozwalają na oddech od hospitalizacji, dając jednocześnie szansę bycia w bliskiej, bezpiecznej odległości od lekarzy. W dodatku życie rodzinne toczy się tam w godnych warunkach i pięknie zaprojektowanych przestrzeniach – zapewnia prof. Dembowska-Bagińska.

Dlatego budowa kolejnego domu nie jest zwykłą inwestycją. – To ulga dla polskich rodzin. To nie kaprys, lecz coś, co powinno być normą – podkreśla.

Pomóż nam razem budować nową rzeczywistość polskich rodzin. Wystarczy w formularzu PIT wpisać nasz KRS 0000 10 54 50 i kwotę wynikającą z wyliczenia 1,5% podatku. Trzeci Dom Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie będzie służył chorym dzieciom i ich rodzinom przez wiele lat.

***
O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 62 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Domy Ronalda McDonalda, czyli najważniejsze programy Fundacji to komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek.

Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

Program „NIE nowotworom u dzieci” skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu.

Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć dwadzieścia pięć rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności. Krakowski Dom w ciągu ponad ośmiu lat swojej działalności przyjął 727 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu w Warszawie trwał 575 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami.

Trwają obecnie prace nad budową trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu. 

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.
Ronald McDonald House Charities (RMHC), nasza organizacja partnerska, od której wszystko się zaczęło, ma już 50 lat! Została założona w 1974 r. w Filadelfii.

Zobacz galerię…

Info i fot. Fundacja Ronalda McDonalda

Data publikacji: 21.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również