Świat dawnych sztetli w dostępnej formie

Do 16 grudnia w Muzeum POLIN można oglądać wystawę „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”. Ekspozycja przybliża świat dawnych sztetli i malarstwo Majera Kirszenblata. Na wystawie przygotowaliśmy udogodnienia, które pomogą zwiedzającym ze szczególnymi potrzebami poznawać obrazy i barwne wspomnienia z dzieciństwa opatowskiego malarza.

Osoby na wózkach
Przestrzeń wystawy została tak zaprojektowana, aby osoby poruszające się na wózkach mogły swobodnie poruszać się między poszczególnymi elementami, zobaczyć prezentowane obrazy i eksponaty, przeczytać teksty i opisy oraz sięgnąć do elementów wymagających obsługi manualnej.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku
Podczas zwiedzania ekspozycji osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z materiałów tyflograficznych do wybranych dzieł Majera Kirszenblata. Tyflografiki zostały zamontowane na pulpitach w pobliżu oryginalnych dzieł, co powoduje, że stanowią nieodłączną część wystawy. Na stronie internetowej muzeum dostępne są pliki dźwiękowe z audiodeskrypcją wybranych obiektów oraz życiorysem samego artysty. Organizujemy także grupowe spacery z przewodnikiem, który oprowadza po wystawie z wykorzystaniem audiodeskrypcji i tyflografik. Oprowadzanie można zarezerwować na stronie muzeum w zakładce Zwiedzanie z przewodnikiem dla grup osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnością słuchu
Przygotowana została ścieżka rodzinna w polskim języku migowym, która uatrakcyjnia zwiedzanie najmłodszym zwiedzającym. Zawiera ciekawostki i zadania dotyczące wystawy, które można wykonać samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. Ścieżka w PJM udostępniana jest bezpłatnie w kasie muzeum na tablecie z dużym ekranem.

Grupy osób z niepełnosprawnością słuchu mogą zapisać się na bezpłatne oprowadzanie w PJM po wystawie dla grup. Spacer można zarezerwować na stronie muzeum w zakładce: Zwiedzanie z przewodnikiem dla grup osób z niepełnosprawnościami | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Osoby w spektrum autyzmu
Na wystawie „(po)ŻYDOWSKIE…” odbędzie się kolejna edycja „Porannych Ptaszków” – warsztatów dla dzieci w spektrum autyzmu i ich rodzin. Na zajęciach spotkamy się jeszcze przed oficjalnym otwarciem muzeum. Tworzymy przestrzeń przyjazną dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne, ograniczając dźwięki i światła.

Nowe udogodnienia w planach.
– W najbliższym czasie zostaną opracowane filmy z informacjami o wystawie z tłumaczeniem na PJM oraz przewodnik w tekście łatwym do czytania i rozumienia, z którego skorzystają osoby w spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną jak również osoby g/Głuche i obcokrajowcy, dla których język polski jest drugim językiem – mówi Wioleta Jóźwiak, główna specjalistka ds. dostępności w Muzeum POLIN.

– Planujemy też organizację wielu wydarzeń dostępnych dla różnych grup odbiorców: oprowadzania po wystawie z przewodnikiem z tłumaczeniem na PJM, z tyflografikami i audiodeskrypcją na żywo, warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz nastolatków z niepełnosprawnościami, Poranne Ptaszki – zwiedzanie wystawy w warunkach przyjaznych sensorycznie dla osób w spektrum autyzmu i nadwrażliwością sensoryczną – dodaje.

Już teraz zapraszamy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami na wystawę „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” i zachęcamy do zapoznania się aktualną ofertą wydarzeń na stronie internetowej muzeum:  Program wydarzeń przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Info: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, fot. D. Matloch

Data publikacji: 08.07.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również