Dom dla osób z niepełnosprawnościami na Ursynowie
- 04.12.2024
Wczoraj, 3 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To okazja do edukacji i przypomnienia o potrzebach tych osób, wśród których jest wielu mieszkańców Warszawy. Prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził dziś właśnie otwarte dla nich Ursynowskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.
– W związku z dzisiejszym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami życzę nam wszystkim, żebyśmy byli bardziej otwarci, wyrozumiali i uważni na ich potrzeby. I bardzo się cieszę, że przybywa takich miejsc, jak Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne na Ursynowie, gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na specjalną pomoc, a ich rodziny otrzymają niezbędne wsparcie – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Ursynowskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne
Na Ursynowie, przy ul. Belgradzkiej, powstało nowo wybudowane, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i nowocześnie wyposażone Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, w którym profesjonalną opiekę znajdzie 20 warszawianek i warszawiaków z niepełnosprawnościami.
Poza tym mieszkańcy UCOM będą mieli zapewnione wyżywienie, wsparcie w zakresie samodzielności oraz zajęcia dostosowane do ich potrzeb. W nowym obiekcie wszyscy podopieczni będą korzystali z komfortowych pokoi jedno- oraz dwuosobowych.
Warszawa dba o osoby z niepełnosprawnościami
Warszawa prowadzi wiele działań na rzecz aktywnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w różnych obszarach życia społecznego. Miasto razem z organizacjami pozarządowymi oferuje kompleksowe wsparcie m.in. poprzez prowadzenie dziennych ośrodków, warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy.
Poza tym od 2019 roku realizowane są usługi opieki wytchnienieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami w formie dziennej i całodobowej. Można także korzystać z transportu specjalistycznego i osobowego oraz z mieszkań treningowych i wspomaganych. Rozwijana jest również infrastruktura, która jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, prowadzone są działania zachęcające do aktywizacji społecznej i zawodowej.
Dostępność miasta w zakresie cyfrowym oraz architektonicznym
Od 2015 r. corocznie realizowany jest także program likwidacji barier architektonicznych polegający m.in. na doposażaniu ciągów pieszych w dotykowe oznaczenia dla osób niewidomych czy obniżaniu krawężników.
Wszystkie pociągi metra, SKM i autobusy są dostępne. Trwa też sukcesywna wymiana taboru tramwajowego w celu zapewnienia niskopodłogowych pojazdów.
Wszystkie punkty obsługi mieszkańców, Urzędu Stanu Cywilnego oraz szereg innych instytucji jak Urząd Pracy, Ośrodki Pomocy Społecznej, Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych zapewniają obsługę z udziałem tłumacza migowego on-line. Wiele wydarzeń organizowanych jest w sposób dostępny, uwzględniając instalację pętli indukcyjnej, audiodeskrypcję oraz zapewniając tłumacza migowego.
Ponadto Warszawskie Centrum Komunikacji Warszawa 19115 pozwala na całodobowy kontakt, uzyskanie informacji, zgłoszenie sprawy wykorzystując wiele kanałów komunikacyjnych w tym. m.in. tłumacza migowego on-line. A w miejskich instytucjach, jak ośrodki sportu, instytucje kultury instalowane są pętle indukcyjne do obsługi osób słabosłyszących.
Info; um.warszawa.pl, fot. Ewelina Lach
Data publikacji: 04.12.2024 r.