Praktyczne zastosowania innowacji
- 08.01.2025
„Innowacje dla wszystkich. Jak projekty badawczo-rozwojowe zmieniają nasze życie”, to publikacja Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – pod red. dr Moniki Kordowskiej – pokazująca efekty konkursów oraz wyniki badań ewaluacyjnych przeprowadzonych w NCBR, m.in. w programach Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), LIDER, Innowacje Społeczne, e-Pionier, STRATEGMED oraz CyberSecIdent.
Publikacja pokazuje jak znacząca zmiana dokonała się m.in. w szkołach wyższych (blisko 200), które uczestniczyły w konkursach „Uczelnia Dostępna”, realizowanych w łącznej kwocie ponad 650 mln zł z dofinansowania ze środków Funduszy Europejskich w programie POWER.
Zamieszczone przykłady publicznych i prywatnych szkół z Białegostoku, Chełma, Gliwic, Krakowa, Lublina, Wrocławia i Raciborza, które przed przystąpieniem do konkursu zapewniły udział w projekcie przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami, pokazały jak ważne jest właściwe zwerbalizowanie potrzeb określonych szkół i uczelni.
Autorzy publikacji podkreślają również, że zapewnienie równych szans dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym zniwelowanie barier i poprawa jakości studiowania, są możliwe dzięki zaangażowaniu kadry akademickiej oraz testowaniu przez zainteresowanych studentów wdrażanych rozwiązań technologicznych.
– W ciągu 17 lat Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało znaczącą pulę środków, dofinansowując tym samym realizację kilkunastu tysięcy pomysłów polskich przedsiębiorców i naukowców. Społeczeństwo ma prawo do informacji, na co konkretnie zostały przeznaczone te fundusze i jaki miały one wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Kto skorzystał z opracowanych wynalazków, w jaki sposób poprawiliśmy jakość życia, gdzie można je zobaczyć i kto stoi za ich realizacją. Są to ważne pytania – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR.
Polscy naukowcy i przedsiębiorcy stworzyli nowatorskie rozwiązania, innowacje, które zmieniają nasze życie, m.in. np. mikrosondy laserowe do wczesnego wykrywania nowotworów, technologia biodruku bionicznej trzustki, narzędzia do monitorowania jakości powietrza, system zarządzania zakupem i zużyciem energii elektrycznej, biodegradowalne materiały opakowaniowe, oryginalne narzędzia rozwijające umiejętności programistyczne czy wolontariat koleżeński, wspierający osoby w spektrum autyzmu. Prezentowane projekty badawczo-rozwojowe z różnych dziedzin odniosły sukces dzięki praktycznemu zastosowaniu innowacji.
Wiele przyszłościowych produktów buduje konkurencyjność polskich firm, a wyniki prac zespołów projektowych poprawiają życie różnych grup społecznych.
Z publikacji m.in. dowiadujemy się, że dzięki inicjatywie „Wolontariat koleżeński >>Mary i Max<<” wsparcie otrzymało 400 osób w spektrum autyzmu, poznajemy oprogramowanie GRADYS, wspomagające poprzez grę symulacyjną funkcje poznawcze osób starzejących się, a także o realizacji projektu pozakonkursowego „e-Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych”, także o tym, że około 100 podmiotów różnego typu, w tym jednostki samorządu terytorialnego i szkoły, sięgnęło po narzędzie MeteoAlert, służące do monitorowania jakości powietrza. Wskazano, że już prawie 200 tys. uczniów zagląda na platformę, która powstała w projekcie „Maturalni”, który został przeprowadzony z myślą o wyrównywaniu szans w dostępie do edukacji dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego, z wykorzystaniem innowacyjnych metod uczenia się.
Autorzy przekazali, że dzięki np. projektom zrealizowanym w programie strategicznym STRATEGMED, skupionym na profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, opracowano i wdrożono szereg nowych metod profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych oraz rehabilitacyjnych. Podkreślili, że NCBR dofinansowało w sumie 43 projekty, dotyczące onkologii, medycyny regeneracyjnej, kardiochirurgii oraz neurologii, a 9 spośród nich znalazło zastosowanie w działalności gospodarczej. Łącznie udzielono 21 patentów krajowych i 16 międzynarodowych.
Efektem współpracy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu z Centrum Słuchu i Mowy sp. z o.o. jest opracowanie „Zintegrowanego systemu narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów” – obejmującego zmysły słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia i smaku. Dzięki temu powstała Kapsuła Badań Zmysłów – wielofunkcyjne, samoobsługowe stanowisko diagnostyczno-rehabilitacyjne, które jako pierwsze na świecie umożliwia jednoczesną diagnostykę niemal wszystkich zmysłów i jest dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją narządu ruchu. Kapsuła daje możliwość wczesnego wykrycia dysfunkcji narządów zmysłów oraz narządu mowy oraz symptomów chorób neurodegeneracyjnych, co pozwala na szybkie podjęcie leczenia.
W publikacji NCBR w programie STRATEGMED zaprezentowano również innowacyjną technologię wytwarzania mikrosond laserowych służących do diagnostyki raka piersi oraz biodrukowania 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki.
Na zakończenie autorzy publikacji przedstawili projekty z krajowego programu badawczo-rozwojowego Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość – „CyberSecIdent”, skupiajc się na podniesieniu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni naszego kraju.
Oprac. IKa, fot. freepik.com
Data publikacji: 08.01.2025 r.