Pomarańczowy Kwiecień. Czas na edukację i wsparcie osób po amputacjach

W Polsce po raz drugi zostały zorganizowane obchody Pomarańczowego Kwietnia, czyli Miesiąca Świadomości Amputacji. To inicjatywa mająca na celu edukację społeczną oraz wsparcie osób po amputacji. Podobnie jak rok wcześniej, o działania zadbały Fundacja Poland Business Run i Fundacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. Z przygotowanych propozycji skorzystało więcej chętnych niż poprzednio. „Nasze Sprawy” ponownie znalazły się w gronie patronów medialnych tego przedsięwzięcia.

Idea Pomarańczowego Kwietnia powstała pod koniec XX wieku w USA. W kolejnych latach została rozpropagowana w różnych państwach. W ubiegłym roku trafiła do Polski dzięki dwóm krakowskim organizacjom pozarządowym. Fundacja Poland Business Run wspiera osoby po amputacjach. Z myślą o nich organizuje m.in. bieg charytatywny Poland Business Run. Z kolei Fundacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu prowadzi Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. To placówka działająca w Krakowie od grudnia 2018 r.. przy ul. Odrzańskiej zapewnia kompleksowe wsparcie mogą liczyć osoby po amputacjach.

– W Polsce wykonuje się rocznie ok. 30 tys. amputacji kończyn. Przede wszystkim z powodu stopy cukrzycowej, niedokrwienia, miażdżycy naczyń, nowotworów czy różnych wypadków, np. komunikacyjnych. Jednak świadomość tego jest ciągle niska. Brakuje działań profilaktycznych, uświadamiających i edukacyjnych, więc chcemy to zmieniać – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Ubiegłoroczne działania zostały dostrzeżone przez kapitułę nagrody Kryształy Soli, przyznawanej dla organizacji pozarządowych z Małopolski. Opisywany projekt zwyciężył w kategorii Małopolska Inicjatywa Pozarządowa, a statuetkę wręczył marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Jak podkreślono podczas uroczystej ceremonii, doceniono stworzenie kampanii społecznej. Ona porusza w przestrzeni publicznej niezwykle ważny i trudny problem społeczny, jakim są amputacje. Ponadto zwrócono uwagę na edukację i oswajanie z tematem, a także holistyczne wsparcie osób po amputacjach w powrocie do zdrowia i aktywizacji społecznej.

– Ubiegłoroczna akcja była pilotażem. Odzew na nią sprawił, że rozszerzyliśmy działania. Najbardziej cieszy nas udział różnorodnych grup. Ludzie potrzebują wiedzy, niekiedy na zasadzie wymiany doświadczeń, a także wsparcia. Nam zależy na pokazywaniu tego, jak można korzystać z różnych aktywności albo znaleźć je w ramach hobby czy rozwijania swoich pasji – dodaje Agnieszka Pleti.

Miesiąc z atrakcjami
Tegoroczne obchody rozpoczęły się od warsztatów AMP Power Girl w Warszawie (4-6 kwietnia). Z tej propozycji skorzystało 8 kobiet po amputacji, choć początkowo przewidziano 6 miejsc. W programie znalazły się m.in. zajęcia rehabilitacyjne, wykłady z psychologiem i fizjoterapeutą, a także profesjonalna sesja zdjęciowa z udziałem fotografki, stylistki i makijażystki.

Część przygotowanej akcji stanowił Base Camp Niepołomice (10-13 kwietnia). W tym obozie nauki chodu uczestniczyło 6 osób po amputacji na poziomie uda. Najpierw odbyły się indywidualne konsultacje. Później zagwarantowano zajęcia grupowe, w tym warsztaty (z protetykami, rehabilitantami, psychologiem, trenerem wsparcia) oraz zajęcia na basenie.

– Pływalnia nie była przeznaczona tylko uczestników Campu. Oni mieli wyznaczone 2 tory do pływania, a z pozostałych mogli korzystać wszyscy chętni. Osoby po amputacjach musiały więc zmierzyć się z tym, że trzeba przebrać się w szatni i pokazać innym swoją niepełnosprawność – podkreśla Anna Orzechowska, prezes Fundacji Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu.

Osobną aktywnością były zajęcia na basenie w Krakowie (16 kwietnia). Z tej propozycji skorzystało 10 osób po amputacji. Podobnie jak w przypadku Base Campu, uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – początkującą i zaawansowaną. Również w Krakowie odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy (23 kwietnia). Zostały one zorganizowane w Centrum Psychoonkologii UNICORN, a wzięło w nich udział 19 osób po amputacjach i ich bliskich.

– To nowa inicjatywa, będąca odpowiedzią na to, o czym nasi beneficjenci mówią na sali rehabilitacyjnej. Tym razem towarzyszyli im członkowie ich rodzin, którzy zazwyczaj się nimi opiekują, czyli małżonkowie czy dzieci. Tematyka spotkania dotyczyła głównie reagowania w różnych sytuacjach, w tym zagrożenia życia – opisuje prezes Fundacji Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu.

Z kolei 30 osób uczestniczyło w AMP Walk w Pieninach (27 kwietnia), czyli integracyjnej wycieczce wzdłuż Dunajca. Grupa pokonała urokliwą trasę o długości ok. 12,5 km. Prowadziła ona od Sromowiec Niżnych do Szczawnicy, gdzie zorganizowano wspólny posiłek. Ponadto odbył się webinar z paralimpijczykiem po amputacji (28 kwietnia). W roli prelegenta wystąpiła Monika Kukla, która reprezentowała Polskę na Igrzyskach Paralimpijskich w Pekinie (2022 r.) i Paryżu (2024 r.). Liczba wyświetleń, również tych po zakończeniu transmisji, przekroczyła 500.

– W drugiej edycji naszej kampanii wzięło udział więcej osób niż w ubiegłorocznym pilotażu. Już wiemy, że ta inicjatywa wpisze się na stałe w kalendarze naszych fundacji. Beneficjenci informują nas, że oni tego chcą. A korzystając z takich propozycji, zachęcają inne osoby po amputacjach do aktywności i rozwijania swoich pasji – podsumowuje Anna Orzechowska.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Fundacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu

Data publikacji; 15.05.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również