Renta – szansa, czy pułapka?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 80-lecie swojego istnienia organizuje cykl konferencji naukowych odnoszących się do kardynalnych funkcji tej instytucji.
19 września o godz. 9:30 w Chorzowskim Oddziale ZUS rozpoczęła się dwudniowa debata nad obecnym stanem systemu rentowego oraz możliwościami jego ewolucji.
Poseł Marek Plura, przewodniczący sejmowej Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych tak komentuje to wydarzenie: – Chorzów, serce Górnego Śląska jest dobrą scenerią dla tej debaty, ponieważ tu skażenie środowiska i ciężki przemysł okaleczały ludzi i wręcz produkowały rencistów w czasach PRL-u. Później, w czasie transformacji ucieczka na rentę stała się ucieczką przed bezrobociem, przed wyzwaniami nowych czasów.
Niestety tak często bywa i dziś. Rencista wpada w pułapkę. Wybiera życie na tym lichym świadczeniu i unika pracy, przekwalifikowania się, rehabilitacji, a wszystko po to, aby mu ZUS tego suchego, ale pewnego chleba nie odebrał. Dowodem na to jest nikłe korzystanie z tzw. renty szkoleniowej, przyznawanej na czas uzyskania nowych kwalifikacji, które pozwolą na to, aby mimo utraty sprawności możliwie jak najsprawniej zarobić na swoje utrzymanie w nowym zawodzie. Kontuzjowany górnik może przecież stać się wziętym informatykiem, a ociemniała pielęgniarka świetną recepcjonistką.
Ja całe życie z trudem poruszam się na wózku. Z renty w zasadzie nigdy nie korzystałem i może to zmusiło mnie do determinacji w dążeniu do życia z własnej pracy, do rozwoju zawodowych kompetencji, do założenia własnej rodziny. Renta powinna być szansą na zmianę, wsparciem w okresie trudnej życiowej przemiany, a nie pułapką utrwalającą w człowieku lęk przed pokonywaniem własnej niepełnosprawności. Jednak aby to osiągnąć trzeba znaleźć się w centrum zintegrowanych działań jednocześnie wielu instytucji: ZUS, PFRON, PUP, PCPR i OPS, a do tego trzeba głębokich zmian systemowych lub jeszcze głębszych zmian w ludzkiej mentalności.
Puma
Data publikacji: 19.09.2013 r.