19. EFF “Integracja Ty i Ja“– magiczna opowieść o ludziach i zdarzeniach

Pod hasłem „Jedna chwila…” od 6 do 10 września w Koszalinie odbywała się 19. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego “Integracja Ty i Ja”.
W sumie pokazanych zostało czterdzieści filmów dokumentalnych, fabularnych i amatorskich produkcji m.in. francuskiej, włoskiej, polskiej, szwedzkiej, niemieckiej, angielskiej, tajwańskiej czy kanadyjskiej.

Co roku w ramach Festiwalu goszczą w Koszalinie aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, krytycy filmowi, wykładowcy, ludzie kultury i mediów.

Również corocznie Małe Festiwale Ty i Ja odbywają się w ponad trzydziestu miejscowościach Polski, a festiwalowe filmy wyświetlają kina studyjne w kilkunastu największych miastach w kraju.

W tym roku o statuetki Motyla 2022 walczyło 15 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 6 amatorskich. W jury konkursu w tym roku zasiadali:
Piotr Głowacki (przewodniczący), Bartosz Blaschke, Anna Dzieduszycka oraz Iwona Siekierzyńska.

W ramach tegorocznego Festiwalu odbyło się również szereg wydarzeń towarzyszących. Wśród nich m.in. wystawa prac powstałych w ramach Fotokonforntacji, odbywających się w Dźwirzynie, gdzie spotkali się fotograficy oraz modele z niepełnosprawnościami. Jak twierdzi Wojciech Szwej – twórca Fotokonfrontacji, tegoroczne prace są efektem wyzwania podjętego przez artystów w poszukiwaniu nowych pomysłów estetycznych, starciem silnych osobowości po obu stronach obiektywu.

Rezultaty pokazały jak różnie można rozumieć i starać się przełożyć na obraz temat niepełnosprawności: artystycznie, kreatywnie i odważnie.
Każda praca to osobna historia, a cała wystawa stanowi opowieść o pięknych, silnych i inspirujących ludziach.

Drugą wystawą zaprezentowaną w ramach Festiwalu był przegląd prac Stanisława Składanowskiego z Gdańska, biorącego w sierpniu 1980 r. udział w strajkach, które dokumentował fotograficznie. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykonywał zdjęcia demonstracji oraz zajść ulicznych w Gdańsku i Gdyni. Jest autorem m.in. słynnego zdjęcia Lecha Wałęsy skaczącego przez płot.

6 września, podczas inauguracji Festiwalu, odbył się także koncert Grzegorza Płonki, którego to historia była inspiracją do filmu „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke, jurora tegorocznej edycji festiwalu. Film został wyświetlony po koncercie artysty. Po projekcji odbyło się spotkanie twórców filmu z publicznością.

7 września, w pierwszym dniu festiwalu jury i widzowie obejrzeli 9 filmów konkursowych w trzech blokach. Poza konkursem wyświetlono francuski film „Wszystko poszło dobrze” w reżyserii Francois Ozona.

Poza blokami filmowymi dzień ten obfitował w wydarzenia towarzyszące.
Podobnie jak w latach ubiegłych odbyła się konferencja naukowa i warsztaty pod nazwą „Psychologiczne aspekty niepełnosprawności”. Wykładowcami byli: prof. Wojciech Otto UAM w Poznaniu, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych, Mariusz Trzeciakiewicz – Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka z Wrocławia dr Katarzyna Pawelczak UAM w Poznaniu i dr Ewa Warmuz-Warmuzińska – filmoterapeutka z Gliwic.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z Izabelą Sopalską-Rybak „Ty i Ja bez barier” z Fundacji Kulawa Warszawa To spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Plastycznych w Koszalinie.

Z kolei w Zakładzie Karnym w Koszalinie odbyło się moderowane przez Krzysztofa Głombowicza spotkanie „Jedna chwila…”, podczas którego znany komentator i działacz sportowy podkreślił nieprzewidywalność wydarzeń i konsekwencje jednej chwili w życiu człowieka, dla jego całej późniejszej aktywności życiowej.

Dużym zainteresowaniem w tym dniu cieszyło się spotkanie z aktorem, przyjacielem festiwalu i przewodniczącym jury bieżącej jego edycji, Piotrem Głowackim. Spotkanie i rozmowę prowadził Łukasz Maciejewski, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (“AICT”) oraz Federacji Krytyków Filmowych („Fipresci”).

W kolejnym dniu, 8 września zaprezentowano 11 filmów konkursowych i 6 filmów amatorskich oraz film konkursowy, pełnometrażowy „Pisklaki” w reżyserii Lidii Dudy. Poza konkursem, na zakończenie dnia widzowie obejrzeli film „Cyrano” wyreżyserowany przez Joe Wrighta.

Przez cały dzień odbywały się spotkania: ,,Jedna chwila…” w Zespole Szkół nr 8, których moderatorem był Krzysztof Głombowicz, „Animacja filmowa” dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej i podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, prowadzone przez Eugeniusza Gordziejuka ze Studia Filmowego i EGoFILM Ewelinę Gordziejuk, „Warsztaty dostępności Savoir-vivre” – prowadzone przez Izabelę Sopalską-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa oraz spotkanie z aktorkami, jurorkami tej edycji festiwalu – Anną Dzieduszycką i Iwoną Siekierzyńską, prowadzone przez dziennikarza Piotra Pawłowskiego.

9 września to pokaz następnych 7. filmów konkursowych oraz kolejne spotkanie z Izabelą Sopalską-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa w Zespole Szkół nr 1, pn. „Ty i Ja bez barier”.

O godzinie 18.00 rozpoczęła się gala wręczania nagród. Jury postanowiło przyznać nagrody główne Motyl 2022 i wyróżnienia:

W kategorii filmów amatorskich wyróżnienie otrzymali Karolina Mróz i Mariusz Niewiarowski za film pt: „Niepokonany” za pełny pasji i odwagi filmowy autoportret nie uciekający od tematów tabu.
Nagrodę Motyl 2022 w kategorii filmów amatorskich otrzymał Maciej Książko za film pt: „Jak mam…?” za imponującą sprawność w opowiedzeniu niezapomnianej historii o przyjaźni.

Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny otrzymała Helena Malak za film pt: „Nocą spaceruję” za subtelne użycie kamery w procesie integracji.
Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny – Adan Alliaga za film pt: „Hardcore” za bezkompromisowe oddanie głosu bohaterowi.
Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny trafiło też do Michała Kaweckiego za film pt: „Antybohater” za znalezienie formy filmowej, która pozwala bohaterowi na bycie sobą.
Motyl 2022 za najlepszy film dokumentalny przyznano Lidii Dudzie za film „Pisklaki” za mistrzowskie decyzje artystyczne i ich brawurową realizację.

Wyróżnienie w kategorii film fabularny przyznano Cristinie Guillen za film „Emillia” za szczególnie udane wpisanie walorów edukacyjnych w głęboką opowieść egzystencjalną.
Motyl 2022 za najlepszy film fabularny przyznany został Lin Po-Yu za film „W stronę morza” za warsztatową doskonałość w zbudowaniu przejmującego i prawdziwego do szpiku kości portretu matki.

Nagrodę publiczności otrzymała Aleksandra Kutz za film „Jeszcze zdążę”.

Wieczór zakończyła projekcja pozakonkursowa „Superbohaterowie” w reżyserii Paolo Genovese.

Tegoroczny festiwal stał na wysokim poziomie zarówno w wymiarze artystycznym, jak też organizacyjnym. Wielu uczestników już zadeklarowało swój udział w przyszłorocznej, jubileuszowej edycji tego ważnego – nie tylko w obszarze kultury – wydarzenia.

Zobacz galerię…

Waldemar Miszczor, fot. Wojciech Szwej / EFF „Integracja Ty i Ja”

Data publikacji: 16.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również