Dzięki tegorocznej edycji programu „Senior+” liczba placówek przekroczy tysiąc
- 20.08.2021
Dzienne Domy i Kluby „Senior+” to wyjątkowe i wartościowe miejsca z bogatą ofertą zajęć dla osób starszych. – Dzięki tegorocznej edycji programu liczba placówek w całej Polsce przekroczy tysiąc, powstanie 112 nowych ośrodków.
Dzisiaj w całej Polsce działa 970 Dziennych Domów i Klubów „Senior+” z miejscami dla ponad 23 tys. osób. To wyjątkowe i niezwykle ważne dla lokalnej społeczności ośrodki. Osoby starsze mogą w nich korzystać z szerokiej oferty zajęć, warsztatów, mogą spotkać się i porozmawiać z drugim człowiekiem, czują się ważni i potrzebni. To wartości nie do przecenienia.
Coraz bogatsza oferta dla seniorów
W ostatnich latach liczba placówek „Senior+” znacząco wzrosła – jeszcze w 2015 r. było ich zaledwie 99, a miejsc niespełna 2,8 tys.
– Z naszych najnowszych danych wynika, że dzięki tegorocznej edycji programu „Senior+” powstać ma kolejne 112 Dziennych Domów i Klubów w całej Polsce. W sumie ich liczba przekroczy tysiąc – zgodnie z planem będziemy mieli ich ponad 1080, a liczba miejsc przekroczy 25,6 tys. To wspaniała wiadomość, ogromnie cieszę się, że ta oferta się poszerza, że coraz więcej osób starszych ma dostęp do wartościowych zajęć – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Wsparcie dla placówek już istniejących
Oprócz dofinansowania do tworzenia nowych placówek, program „Senior+” zakłada też dofinansowanie do prowadzenia tych już istniejących.
W edycji 2021 dofinansowanie otrzymało w sumie 556 placówek – 250 Dziennych Domów i 306 Klubów „Senior+”, które zapewniają miejsca dla 13,8 tys. osób.
– Cieszę się, że możemy wspierać działalność ośrodków, wiemy, jak ważna i potrzebna jest ich praca, jak dużo radości dają osobom starszym – wskazuje minister Marlena Maląg.
Tegoroczny budżet programu „Senior+” to 60 mln zł.
Info: MRiPS, fot. archiwum DPS w Sopocie
Data publikacji: 20.08.2021