Lutowe dni

Cierpienie wyzwala miłość

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie. Jan Paweł II w Liście Apostolskim „Salvifici Doloris" o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia z 1984 r. podkreślił m.in. rolę i znaczenie ludzkiego cierpienia „w zmaganiu się pomiędzy siłami dobra i zła, którego widownią jest nasz współczesny świat".

Święto jest obchodzone corocznie w Kościele katolickim 11 lutego, kiedy to Kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Z okazji tego dnia w kraju odprawiane są nabożeństwa dla osób chorych, z niepełnosprawnością i ich rodzin.
Tegoroczny XVIII Światowy Dzień Chorego był obchodzony pod hasłem „Cierpienie wyzwala miłość”.

Nie tylko Walentynki

14 lutego najczęściej kojarzy nam się z Walentynkami, jednak dzień ten od 1999 roku w wielu krajach obchodzony jest również jako Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca.
W Polsce propagowaniem tego święta zajmuje się Fundacja Serce Dziecka, która na co dzień pomaga dzieciom z wadami serca i wspiera ich rodziców przekazując wiele cennych informacji zawartych np. w poradniku dla rodziców „Dziecko z wadą serca”.
Postęp w kardiologii i kardiochirurgii również dziecięcej przyczynił się do tego, że wiele wad można skorygować już w pierwszych dniach życia chorego dziecka. Wczesne wykrycie wady podczas badań USG ok. 20 tygodnia ciąży, właściwa diagnoza i leczenie powodują, że dziecko może prawidłowo się rozwijać i żyć bez obciążenia chorobą serca.
Więcej o Fundacji na stronie: www.sercedziecka.org.pl

14 lutego obchodzony jest również Dzień Chorego na Padaczkę bowiem św. Walenty, zanim w Polsce stał się patronem zakochanych, przez stulecia patronował osobom cierpiącym na epilepsję i choroby nerwowe. Tak jak w roku ubiegłym również w 2010 r. odbyła się tego dnia ogólnopolska akcja pod hasłem „Zauważ mnie”, zorganizowana przez organizacje pacjentów oraz członków społeczności TacyJakJa.pl. W najbardziej uczęszczanych punktach Warszawy, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Poznania, Sławna i Łodzi chorzy na padaczkę, ich rodziny oraz wolontariusze rozdawali specjalne „walentynki” z informacjami o padaczce.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i mediów na problemy osób chorujących na padaczkę. Podobnie jak w ubiegłym roku, została przeprowadzona akcja edukacyjna, która przedstawiła i wyjaśniła, jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego.
Więcej informacji na: www.tacyjakja.pl oraz www.zauwazmnie.org .

Chopin i kampania dotycząca problematyki genetycznej

Obchodzony uroczyście Jubileuszowy Rok Chopinowski, ma jeszcze jeden wymiar. Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio w porozumieniu z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina chce ukazać biografię Fryderyka Chopina, który prawdopodobnie cierpiał na mukowiscydozę, jako przykład życia z tą chorobą. Rozpoznanie mukowiscydozy u Fryderyka Chopina nie było możliwie ponieważ została ona dopiero sklasyfikowania w 89 lat po śmierci kompozytora.
Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną o różnym stopniu nasilenia objawów ze strony układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczego. Charakteryzuje się nawracającymi stanami zapalnymi oskrzeli i płuc, niewydolnością trzustki, zaburzeniami trawienia i wchłaniania, przewlekłym kaszlem, niedoborem masy ciała.
Odpowiednie, czasochłonne leczenie przedłuża i podnosi jakość życia, jednak ciągle trudno osobom chorym funkcjonować w społeczeństwie. Dlatego Fundacja Matio po raz dziewiąty zorganizowała w dniach 22-28 lutego Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby oraz przedstawienie problemów osób chorych wkraczających w dorosłe, samodzielne życie.
Więcej na stronie www.mukowiscydoza.pl

Oprac. KAT

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również