Nowe Centrum Informacyjno-Doradcze dla Osób z Niepełnosprawnością w Bydgoszczy

Prezes Maruszewski udziela wywiadu

Z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON w Bydgoszczy 7 września w bydgoskim oddziale ZUS odbyło się uroczyste otwarcie zamiejscowego punktu Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON) pod auspicjami PFRON. Osoby ze szczególnymi potrzebami mogą w tej placówce liczyć na kompleksowe wsparcie. Punkt mieści się w budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Konopnickiej 18a na Szwederowie.

CIDON to inaczej centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością, świadczące kompleksowe usługi informacyjne i doradcze dla osób z niepełnosprawnością oraz ich otoczenia. Centra powstały w ramach realizacji przez PFRON programu pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością” i obecnie działają w Oddziałach PFRON w całej Polsce.

– Od września 2021 roku centra te funkcjonują na terenie całej Polski przy oddziałach PFRON – mówi Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa zarządu PFRON. – W naszym regionie Centrum działa w Toruniu, a teraz uruchomiono punkt zamiejscowy w Bydgoszczy. Osoby niepełnosprawne sygnalizowały, że chciałyby mieć bliższy dostęp do informacji.

Ten punkt powstał jako odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnością i z pewnością wiele osób z niego skorzysta.

– Jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim sam dobrze wiem, jak ta dostępność wygląda w życiu codziennym, więc osoby niepełnosprawne na pewno przyjdą z zapytaniami o różnego rodzaju przystosowania – mówi Paweł Dzik, pracownik punktu.

W bydgoskim punkcie będzie można dowiedzieć się, jakie organizacje działają na rzecz osób niepełnosprawnych i jakie programy realizują, jak starać się o orzeczenie oraz jakie ulgi i uprawnienia przysługują osobom z niepełnosprawnościami.

Punkt CIDON w Bydgoszczy otwarty jest od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Kolejne dwie zamiejscowe jednostki zostaną wkrótce uruchomione we Włocławku i Grudziądzu.

Miejsce to nie jest wybrane przypadkowo, bo dzięki temu klient ma możliwość otrzymania kompleksowej informacji na temat wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

ZUS już od lat wielu lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, a także ze szczególnymi potrzebami. Podnosi jakość swoich usług i dostępność na wszystkich poziomach: cyfrowym, komunikacyjnym, informacyjnym i architektonicznym. Wdraża wiele nowych rozwiązań, które mają przede wszystkim skrócić i ułatwić dostęp do e-usług. Klienci poprzez PUE ZUS oraz aplikację mobilną mogą składać elektronicznie wnioski przez całą dobę, niezależnie od godzin otwarcia urzędu. ZUS bardzo promuje rozwiązania online, cyfryzację i nowoczesne technologie, ale nie rezygnując z tradycyjnej obsługi klientów w urzędzie.

W uroczystym otwarciu zamiejscowego punktu Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością udział wzięło ponad 30 osób.

Oprac. em/, fot. PFRON

Data publikacji: 08.09.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również