Oczy Mazur skierowane na dostępność

Uczestnicy dyskusji panelowej

Jak zamieniać marzenia w rzeczywistość? Jak kreować świat, by był dostępny dla wszystkich? By każdy mógł korzystać z dóbr kultury, przeżywać sportowe emocje, realizować swoje pasje i pracować? O tym rozmawiano 11 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Oczy Mazur w Giżycku.

Wydarzenie pod hasłem „Postęp w dostępności kultury” odbyło się w ramach projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską oraz ANV Production sp. z o.o.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział Marek Winiarczyk – prezes Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa w Giżycku, Roman Roczeń – niewidomy żeglarz, wokalista, Marta Michnowska – koordynatorka dostępności w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie i Robert Zarzecki – prezes Fundacji Widzimy Inaczej.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami, ale też, jak dawać im szansę na rozwój, otwierać przed nimi nowe możliwości. Uczestnicy eventu mogli zapoznać się z metodą druku 3D, dowiedzieć się więcej o procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei miały szansę przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.

A wieczorem, o g. 19.00, wszyscy razem siedzieli przy ognisku i słuchali szant śpiewanych przez znanego niewidomego wykonawcę piosenek żeglarskich i poetyckich – Romana Roczenia.

Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Widzimy Inaczej, która od czterech lat prowadzi Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących (ATNIS), umożliwiając osobom z dysfunkcją wzroku grę w tenisa ziemnego.

Po spotkaniu jego uczestników zaproszono na koncert Romana Roczenia, znanego niewidomego pieśniarza, gitarzysty, szantymena, inicjatora projektu „Zobaczyć morze”, który jest członkiem Stowarzyszenia Bractwo Zawiszaków. Został on entuzjastycznie przyjęty przez uczestników Po jego zakończeniu również znakomity koncert, który trwał do wczesnych godzin porannych, dał Andrzej Korzeń, żeglarz z Olsztyna, a jak się okazało również znakomity pieśniarz i gitarzysta ze wszechstronnym repertuarem.

Dodać należy, że załoga Fundacji Widzimy Inaczej, złożona m.in. z osób niewidomych i słabowidzących, od 12 lat bierze udział w jednych z najtrudniejszych regat śródlądowych w Polsce – „Ratujmy Dezety”, organizowanych przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa i Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Te starty są dowodem na to, że żeglarstwo może być i jest sportem integrującym różne grupy społeczne.

Również w tegorocznej edycji, w dniach 12-13 sierpnia, fundacyjna ekipa przez 24 godziny zmagała się z kaprysami pogody i własnymi słabościami, w tym roku po raz pierwszy na własnej odratowanej żaglówce – „Mili”. Zmiana łódki okazała się strzałem w dziesiątkę, bo załoga otarła się o podium, zajmując zaszczytne czwarte miejsce. Smaczku przygodzie dodaje fakt, że ponad połowa załogantów po raz pierwszy w życiu próbowała swoich sił w żeglarstwie.

Spotkanie zostało zarejestrowane, można je oglądać na YouTubie Fundacji: https://www.youtube.com/watch?v=fs-yH6d1FqQ&t=3213s

Szczegółowe informacje nt. projektu: e-mail – biuro@widzimyinaczej.org.pl lub tel. – 605368660, www.postepnosc.pl

„Postępność. Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” – projekt realizowany przez Fundację Widzimy Inaczej, we współpracy z Politechniką Warszawską oraz ANV Production sp. z o.o. w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Działania podejmowane w ramach tego projektu gościły w portalu Nasze Sprawy już wcześniej: https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/ruszamy-z-postepnoscia/

tuk/, fot. Marek Winiarczyk

Wpis Fundacji Widzimy Inaczej na Facebooku
Ratujmy Dezety – jedne z najtrudniejszych regat śródlądowych w Polsce – za nami! Tegoroczny wyścig był wyjątkowy, bo wreszcie na własnej, wymarzonej łódce. Mila – bo tak jej na imię – spisała się znakomicie! Ekipa pod banderą Fundacji Widzimy Inaczej zdobyła w tym roku CZWARTE miejsce w klasie Dezeta tradycyjna. Gratulacje dla całej załogi: Robert Zarzecki, Daria Rogalska, Marcin Mańrziuk, Maciej Kordala, Roman Kondraciuk, Roman Lipiec, Anna Borysiak, Karolina Grzegrzółka, Kuba Dąbrowski, Dawid Al-Saadi, Joanna Helena Rozkosz i Marta Skrobosz. Wśród naszych żeglarzy – jak zawsze – były osoby z dysfunkcją wzroku, sternik też nie widział przeszkód, by przez 24 godziny żeglować po mazurskich wodnych szlakach (trasa prowadziła przez jeziora Kisajno, Dargin, Kirsajty, Święcajty i Mamry).
W przyszłym roku musi być podium! Trzeba będzie tylko poczekać „na wiatr, co rozgoni, ciemne skłębione zasłony…” (cytując hymn tegorocznego fundacyjnego rejsu). Dziękujemy organizatorom za dobrą zabawę! Mazurska Szkoła Żeglarstwa – do zobaczenia za rok!

fot. z profilu Widzimy Inaczej

Zobacz galerię…

Data publikacji: 21.08.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również