Powrót radości

14 września w Parku Korzkiewskim p. Krakowem spotkali się uczniowie i podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym “Bądźcie na nami”, nietypowo, bo tym razem jesienią. Po dwóch latach pandemii nie chcieliśmy już czekać do kolejnego lata na spotkanie i zamiast lata powitaliśmy u podnóża zamku w Korzkwi jesień. Był to już 42. festyn integracyjny, tym razem pod hasłem Witamy Jesień – Świat Bajek.

Dla wszystkich współorganizatorów była to radosna wiadomość, że będziemy się nadal spotykać. W imprezie wzięło udział 20 ośrodków specjalnych oraz 5 szkół podstawowych z Laskowej, Korzkwi i Krakowa. Gościliśmy także dzieci i młodzież z Ukrainy.

Impreza odbyła się pod patronatem wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, który wspólnie z Cecylią Chrząścik, prezesem SPN “Bądźcie z nami” i Pawłem Grabką, , prezesem Fundacji Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji w Korzkwi, powitali dzieci oraz wszystkich przybyłych gości. Po oficjalnym powitaniu przedstawiciele zarządu SPN wręczyli złote słoneczko – odznakę Stowarzyszenia Renacie Kościelniak – prezes Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego z wyrazami wdzięczności za wsparcie działań Stowarzyszenia , a zaproszonym gościom wręczono na pamiątkę upominki wykonane przez młodzież i dzieci z Ośrodków. Wójt „obsypał” uczestników słodyczami.

Korzkiewska łąka zamieniła się w tym roku w krainę bajek. Zawitały na nią Smerfy i krasnoludki, czarodzieje i smoki, a także Czerwony Kapturek, Batman, Spiderman i Shrek. Było radośnie i kolorowo. Ratownicy pogotowia przygotowali dla każdego uczestnika bajkowego korowodu prezent w postaci maskotki.

Tradycyjnie dzieci i młodzież brały udział w różnego rodzaju aktywnościach na łące:
• na stanowisku artystycznego kształtowania gliny czekał już uwielbiany przez dzieci i młodzież Wolfgang Hofer
• każdy mógł wziąć udział zawodach sportowych zorganizowanych przez wychowawców z MDK Dom Harcerza
• wolontariusze Klubu Wolontariatu „Pomagamy” z wielka wprawą malowali dziecięce twarzyczki, a dzieci różnego rodzaju malowanki, w czym pomagały Panie nauczycielki Małgorzata Kruczek i Anna Bełzowska
• na amatorów jazdy konnej czekały konie z Klubu Turystyki Konnej „Tabun” z Olszanicy
• wielbiciele skoków i zjazdów na zjeżdżalniach znakomicie bawili się na baśniowych dmuchańcach firmy Event Art Sara.

650 uczestników rozproszyło się po łące, wszystkie bajkowe drużyny pomieszały się w pełnej integracji. Najbardziej oblegana była, jak zawsze, ciocia Jola – Jolanta Wiewióra, która emanując miłością do uczestników zapraszała na scenę młodych artystów. Każdy chciał zaśpiewać na scenie, a reszta młodzieży tańczyła przy tej muzyce. Nad całą muzyczną oprawą czuwał Maciej Skolut z MDK Dom Harcerza.

Jak zawsze oblegane były „mechaniczne konie” policji drogowej, karetka pogotowia i wóz strażacki. Wszyscy Panowie z niezwykłą cierpliwością i uczuciem zajmowali się uczestnikami festynu.
Od wejścia wszystkich gości witał zapach grochówki, którą osobiście gotował od czwartej rano współorganizator imprezy – prezes Paweł Grabka.

Na dzieci czekały też niespodzianki. Na rozpoczęcie roku szkolnego w prezencie dostały komplet flamastrów i witaminowe żelki. O to, aby bezpiecznie dotarły do szkoły, zadbało PZU. Dzieci otrzymały opaski z odblaskowym breloczkiem.

Prezes Cecylia Chrząścik, witając gości, równocześnie dziękowała za pomoc w zorganizowaniu imprezy:
• Przedstawicielom policji drogowej, która bezpiecznie tę, niezwykłą kolorową kolumnę poprowadziła do Korzkwi. Policję reprezentował Pan Naczelnik podinspektor Tomasz Jemczura, z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie
• Radio Taxi Wawel, które reprezentował prezes Sławomir Góra
• firmom przewozowym Wist, Jordan, Mistralbus, PTS, Szwagropol, Pastuszak, Euroexpress
oraz instytucjom:
• Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu
• Straży Pożarnej
A także sponsorom:
• Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego
• CocaCola HBC Polska sp. z o.o. – wieloletniemu przyjacielowi
• PZU
• Zapraszającemu nas od wielu lat – panu Jerzem Donimirskiemu
• Firmie Janmar.

Prezes również dziękowała za wieloletnią pomoc harcerzom ze szczepów ZHP – Zielony i Uroczysko.

Po dwuletniej nieobecności byliśmy stęsknieni spotkań i wspólnej zabawy. Staliśmy się jeszcze bardziej bliscy sobie. Była to dla wszystkich najlepsza lekcja wychowawcza.

Biletem wstępu na łąkę było upieczone przez placówkę ciasto, którym następnie częstowano wszystkich gości.

Nad łąką unosił się nie tylko zapach grochówki, ale również grillowanych przez harcerzy kiełbasek.

Trudno było nam się rozstać, z ogromną wdzięcznością organizatorzy patrzyli na harcerzy Szczepu Zielony, zwijających namioty, ławki. Wszystkim, którzy pomogli zorganizować 42. festyn, jeszcze raz z całego serca dziękujemy. Mamy nadzieję do zobaczenia za rok, ale już w czerwcu.

Zobacz galerię…

Info: Stowarzyszenie “Bądźcie z nami”, fot. Jerzy Jamroz, Katarzyna Białek i Andrzej Klich

Data publikacji: 20.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również