Rada Dostępności podsumowuje działania

– Program Dostępność Plus jest realizowany z konsekwencją. To również zasługa Rady Dostępności. Mam nadzieję, że ten dobry kurs i podobne warunki współpracy zostaną zachowane także w przyszłej kadencji Rady – powiedziała 22 listopada wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas XII posiedzenia Rady Dostępności.

– Wspólnie stworzyliśmy platformę do dyskusji, dzielenia się doświadczeniami, wiedzą oraz rekomendacjami w zakresie poprawy dostępności w politykach publicznych. Efektem naszej pracy są wypracowane narzędzia, które wypływają na poprawę życia osób ze szczególnymi potrzebami – podsumowała wiceminister.

Kadencja Rady Dostępności upływa 15 stycznia 2024 r.

Dzisiejsze posiedzenie było okazją do podsumowań i podziękowań za zaangażowanie w pracę Rady.

W trakcie bieżącej kadencji Rady, jej członkowie i eksperci zaangażowani byli w prace w grupach i zespołach roboczych. Rada współpracowała przy tworzeniu wielu cennych inicjatyw na rzecz dostępności. Kluczowym był jej wkład w procesy zwiane z wdrażaniem ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Członkowie uczestniczyli w przeglądzie przepisów prawa, inicjowali i konsultowali zmiany regulacji na rzecz wzmocnienia dostępności w poszczególnych politykach publicznych. Mieli swój udział w tworzeniu procesów raportowania stanu zapewniania dostępności w podmiotach publicznych czy uruchamiania mechanizmu certyfikacji dostępności, czy procedur służących składaniu i rozpatrywaniu wniosków i skarg o zapewnianie dostępności. Rada poprzez konsultacje współtworzyła kwalifikacje rynkowych w obszarze dostępności, standardy i modele wypracowywane w projektach. Członkowie Rady opiniowali także programy szkoleń i warsztatów a także poradniki i podręczniki służące wsparciu podmiotów publicznych i nie tylko we wdrażaniu rozwiązań dostępnościowych.

Na przyszłą kadencję Rada Dostępności planuje, oprócz kontynuacji realizacji programu Dostępność Plus po 2025 r. i zabezpieczenia źródeł jego finansowania, skupić się na dalszych zmianach przepisów prawa. W planach na przyszłość ma między innymi ocenę funkcjonowania ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz wzmocnienie mechanizmów kontrolnych. Rada zamierza także w swoją pracę szerszej włączyć sektor prywatny.

Rada Dostępności
Rada Dostępności została powołana 15 stycznia 2020 r. Stanowi ją grupa ekspertów, reprezentujących różne środowiska. Wśród nich są przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorcy oraz eksperci ds. dostępności oraz przedstawiciele środowisk reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami. Członkowie Rady Dostępności to osoby, które posiadają wiedzę oraz doświadczenie w zakresie dostępności, rozumieją potrzeby osób z niepełnosprawnościami i seniorów oraz znają rozwiązania, które najlepiej posłużą realizacji tych potrzeb. Wśród członków Rady są także osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, dzięki czemu wypracowywane przez Radę rozwiązania oparte są na realnych potrzebach identyfikowanych przez to środowisko.

Program Dostępność Plus
Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Koncentrujemy się na dostosowaniu m.in. przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli.

Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji Programu wyniesie około 23 miliardy złotych w latach 2018-2025. Źródłami finansowania są Fundusze Europejskie oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, pieniądze jednostek samorządu terytorialnego oraz PFRON-u).

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje program od ponad pięciu lat. Jego założenia są wdrażane przez ponad 110 trwających i 155 zakończonych inicjatyw, na które przeznaczyliśmy ponad 18 mld złotych. Są to konkursy, projekty, programy, połączone z szerokim pakietem działań legislacyjnych ukierunkowanych na stworzenie ram prawnych i systemowych dla zapewniania dostępności w Polsce.

Zobacz galerię…

Info i fot. MFiPR

Data publikacji: 22.11.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również