Stowarzyszenie „Żurawinka” wyróżnione Odznaką Honorową RPO
- 09.05.2023
RPO Marcin Wiącek wręcza Odznakę Honorową RPO Annie Nowak, prezesce Stowarzyszenia "Żurawinka"
Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” z Poznania zostało wyróżnione Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Uroczystość odbyła się 9 maja w Biurze RPO. Odznakę odebrała prezeska stowarzyszenia Anna Nowak.
– Niech ta Odznaka będzie wyrazem naszego najwyższego hołdu dla Państwa, dla Waszej działalności, ale także dla wszystkich osób i organizacji walczących o nasze człowieczeństwo oraz godne warunki do życia i rozwoju dla każdego – powiedział rzecznik Marcin Wiącek.
30-letnią działalność laureata przybliżyła laudatorka, koordynatorka Inicjatywy „Nasz Rzecznik” Anna Duniewicz życząc „Żurawince” siły i determinacji na kolejne trzydzieści lat.
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” powstało w roku 1993 z inicjatywy 16 matek i ojców dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Nazwę zawdzięcza ulicy Żurawinowej, przy której od lat mieści się jego siedziba. Misją organizacji jest niesienie wszechstronnej pomocy osobom z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, w tym szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz ich opiekunom i rodzinom.
Stowarzyszenie prowadzi od 22 lat Dzienny Ośrodek Terapeutyczny „Żurawinka” dla dorosłych osób wymagających intensywnego wsparcia, jak również realizuje wieloletnie projekty terapeutyczne dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), pikniki, wycieczki, spotkania integracyjne, szkolenia, warsztaty, happeningi, wernisaże i imprezy okolicznościowe. W realizacji tych zadań korzysta ze wsparcia Miasta Poznań, PFRON oraz innych instytucji i osób prywatnych.
Stowarzyszenie jest inicjatorem obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego oraz akcji społecznej „Przewijamy Polskę”. Realizuje projekty „Oddech dla Mam” dla 20 kobiet-opiekunek osób z niepełnosprawnością, „Kącik Wytchnieniowy dla rodziców osób z MPD”, „Galerię na Piętrze”, w której mieści się całoroczna ekspozycja prac osób z MPD, czy „Paszport Życia” – proste narzędzie, które zabezpiecza osoby ze sprzężoną niepełnosprawnością i niekomunikujące się werbalnie w sytuacji nagłej utraty osoby wspierającej.
Na początku działalności dzięki współpracy z holenderskimi klubami rotariańskimi rodzice dzieci z MPD wyjeżdżali na wizyty studyjne do Holandii, by poznawać tamtejszy system wsparcia osób z niepełnosprawnością.
W 2004 roku Stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Od 2016 roku korzysta w trybie konkursowym z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Stowarzyszenie jest też ważną częścią światowego ruchu na rzecz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym i współorganizatorem World Cerebral Palsy Day.
Wolontariusze Stowarzyszenia trzykrotnie zostali uhonorowani tytułami Poznańskiego Wolontariusza Roku.
Stowarzyszenie otrzymało Srebrną Pieczęć Miasta Poznania za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. W roku 2019 zostało uhonorowane tytułem Poznańskiego Inicjatora Roku w Obszarze Zdrowie za innowację „Paszport Życia”, a trzy lata później – tytułem Inicjatora Roku za innowację „Przewijamy Poznań”.
Anna Nowak, prezes Stowarzyszenie „Żurawinka”, dziękując za wyróżnienie zwróciła uwagę, że te 30 lat działalności minęło jak jeden dzień. – Naszym największym marzeniem jest to, żeby takie organizacje jak nasza nie były potrzebne – podkreśliła. – Żeby w naszym kraju funkcjonował dobrze działający, kompleksowy system wsparcia i pomocy.
Kończąc swoje wystąpienie raz jeszcze podziękowała za to zaszczytne wyróżnienie. – Nadaje ono sens wszystkiemu co robimy – podkreśliła.
Senator Jan Filip Libicki honorowy członek stowarzyszenia „Żurawinka”, dziękując Annie Nowak i innym członkom tej organizacji, nawiązał do osobistego doświadczenia dorastania z niepełnosprawnością. – Patrząc z perspektywy mojej młodości widzę, że bardzo dużo się zmieniło.
Senator podkreślił, że poprawa sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w Polsce to przede wszystkim zasługa ich samych i ich działalności w ramach społeczeństwa obywatelskiego.
O. Hieronim Kaczmarek – dominikanin i szkolny kolega Anny Nowak – wskazał, że działalność stowarzyszeń takich jak „Żurawinka” to piękny przykład działalności lokalnej i myślenia globalnego. – Działając lokalnie, w dzielnicy, w mieście, działa się globalnie i zmienia się cały świat – podsumował zakonnik.
Info: BRPO, oprac. kat/, fot. Grzegorz Krzyżewski / BRPO
Data publikacji: 09.05.2023 r.