Bezpłatne półkolonie letnie w Krakowie. Atrakcje dla dzieci, wytchnienie dla rodziców
- 10.09.2021
Kraków wraz z partnerami zrealizował trzecią edycję akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”. Dzięki niej blisko 300 uczestników w wieku szkolnym miało zagwarantowany bezpłatny wypoczynek. Pięciodniowe półkolonie odbyły się w różnych miejscach, a organizatorzy zadbali o bogatą ofertę. Rodzice i najmłodsi pozytywnie oceniają inicjatywę, która będzie kontynuowana.
Od 2019 r. Kraków regularnie zapewnia bezpłatny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Dwa lata temu przeprowadzono pilotażowy projekt (https://naszesprawy.eu/edukacja/polkolonie-po-krakowsku-od-zawstydzenia-po-sukces/). Sukces tego przedsięwzięcia sprawił, że kilka miesięcy później ogłoszono ofertę na ferie zimowe (https://naszesprawy.eu/edukacja/ferie-inne-niz-dotychczas-krakow-zapewnia-wsparcie/). Wsparcie stało się cykliczne, tym razem zapewniono je w okresie od 28 czerwca do 27 sierpnia.
– Ta edycja półkolonii, podobnie jak ubiegłoroczna i z ostatniej zimy, była wyjątkowa za sprawą sytuacji pandemicznej. Organizatorzy zadbali o zapewnienie wypoczynku w sposób maksymalnie bezpieczny, przy zachowaniu wszystkich wytycznych sanitarnych. Z oferty letniej skorzystało prawie 300 uczestników – powiedziała „NS” Izabela Wójcik, kierownik Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.
To właśnie ta jednostka miejska sprawowała nadzór nad realizacją przedsięwzięcia. Natomiast wykonanie zadania powierzono dziewięciu podmiotom, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Organizacje te przyjmowały uczestników w wieku szkolnym (do 24. roku życia) ze szkół podstawowych, integracyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół specjalnych. Chętni musieli mieszkać i / lub uczęszczać do ww. placówek na terenie Krakowa.
– Mieliśmy 24 miejsca w dwóch grupach i wszystkie bardzo szybko zostały zajęte. U nas byli nie tylko uczestnicy z dysfunkcją słuchu. Przyjęliśmy też dzieci pełnosprawne, których rodzice są głusi. I taka integracja przynosi pozytywne efekty, widać wzajemne wspieranie, co nas bardzo cieszy – podkreślił Adam Stromidło, prezes Oddziału Małopolskiego PZG w Krakowie, od 2020 r. jeden z organizatorów półkolonii.
Z kolei Fundacja One World – One Heart zapewniła indywidulaną opiekę, jeden opiekun dla jednego uczestnika. Dzięki temu udział w turnusach mogły wziąć dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnościami intelektualnymi w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Bogata oferta
Półkolonie zostały zorganizowane w różnych częściach Krakowa. Były to m.in. Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Szkoła Podstawowa nr 58 czy Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.
Turnusy wakacyjne trwały od poniedziałku do piątku, po 8 godzin dziennie od rana. Jak zaznaczyła Izabela Wójcik, oferta była bardzo bogata, obejmująca wiele różnych zajęć m.in. plastycznych, muzycznych, sportowych. Odbyły się też wycieczki, np. do zoo czy kina. Uczestnicy mieli zapewnione trzy posiłki każdego dnia – drugie śniadanie, obiad, podwieczorek. W razie konieczności organizatorzy oferowali transport z miejsca zamieszkania na zajęcia oraz w kierunku powrotnym. Zawsze też była zagwarantowana opieka medyczna oraz wykwalifikowana kadra opiekuńcza.
– Wsparciem objęliśmy 75 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Zajęcia były bardzo różnorodne, ale też indywidualnie dostosowane do potrzeb wypoczywających. Staraliśmy się dobrać uczestników w takie grupy, aby mogli bardzo ciekawie i fajnie funkcjonować, a także świetnie się uzupełniać – zaznaczyła Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, od 2019 r. organizatorka półkolonii.
Dzieci, które skorzystały z oferty tego podmiotu, miały m.in. zajęcia w Ogrodzie Botanicznym UJ. Tam otrzymały roślinki, które będą im przypominać o mile spędzonym czasie podczas półkolonii. Z kolei OM PZG w Krakowie zaproponował np. wizytę w Kolejowym Klubie Wodnym 1929. Wówczas zorganizowano gry i zabawy na powietrzu, a główną atrakcję stanowił spływ kajakowy po Wiśle. Wtedy też powstał kolejny materiał do projektu „Głusi Małopolska TV24” (https://naszesprawy.eu/projekty-programy/glusi-chca-wiedziec-wiecej-czas-na-aktywizacje-i-nowy-kanal-informacyjny/).
Wiele pozytywów
– Dla dzieci i młodzieży to są bardzo rozwijające zajęcia. Fantastyczną zaletą jest to, że uczestnicy spotykają się z rówieśnikami i nawiązują więzi społeczne i przyjaźnie. Od jednego z chłopców usłyszałyśmy, że on czekał, czekał i wreszcie znalazł swojego przyjaciela. To są rzeczy, które mają wartość ponad innymi – powiedziała Agnieszka Pleti.
Jak podkreślili rozmówcy, bezpłatne półkolonie to wspaniały pomysł i rewelacyjna inicjatywa. A korzystają na tym nie tylko uczestnicy. Rodzice mogą przez kilka godzin dziennie odpocząć. Albo zająć się swoimi sprawami, czy spędzić czas z innymi członkami rodziny, np. rodzeństwem dzieci z niepełnosprawnościami. To niezwykła, bezcenna pomoc.
– Półkolonie to ciężka praca dla prowadzących zajęcia. Są uczestnicy np. z afazją czy nadpobudliwi, czasem potrzebne jest wsparcie jeden do jednego. Ale widzimy sens w tym działaniu, efektem końcowym są radość i uśmiech na twarzach dzieciaków. To nas mobilizuje. Jest potrzeba kontynuacji tego projektu, już dostajemy pytania o ferie zimowe – poinformował Adam Stromidło.
Do UMK i organizacji pozarządowych docierają pozytywne opinie dot. tegorocznych półkolonii. Jak zaznaczyła Izabela Wójcik, jest spore zainteresowanie bezpłatnym wypoczynkiem ze strony mieszkańców i ich dzieci. Na pewno przedsięwzięcie będzie kontynuowane. W przyszłym roku pojawią się oferty związane z feriami zimowymi i okresem lata. Informacje na ten temat zostaną opublikowane na stronach internetowych miasta oraz partnerów przedsięwzięcia.
Marcin Gazda, fot. Adam Stromidło / OM PZG
Data publikacji: 10.09.2021 r.