Inaczej mówiąc nietypowy poradnik

Inaczej mówiąc nietypowy poradnik

Agnieszka właśnie zaczyna studia, lubi koncerty i podróże. Porozumiewa się, pokazując łokciem lewej ręki kolejne litery na leżącej przed nią tablicy. Maciek jest tłumaczem, ma zespół Tourette'a, biega w maratonach. Justyna robi witraże, lubi łowić ryby, jeździ na łyżwach, ma autyzm. Michał jest programistą i webmasterem. Słyszy tylko bardzo niskie i bardzo wysokie dźwięki, czyta z ruchu warg. Jego trzyipółletnia córka uparcie powtarza zdania, aż tata wreszcie zrozumie, o co jej chodzi. To tylko niektórzy bohaterowie nietypowego poradnika savoir-vivre'u, który można bezpłatnie pobrać ze strony www.inaczejmowiac.pl .

okladka_inaczejmowiac

Książkę, która podpowiada, jak zachowywać się w kontaktach z osobami z różnymi typami niepełnosprawności, właśnie wydało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT. W publikacji znalazły się reportaże, wywiady z ekspertami oraz zestaw praktycznych wskazówek, które mają pomóc w przełamaniu bariery utrudniającej otwartą komunikację m.in. z osobami z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, z padaczką, mózgowym porażeniem dziecięcym czy z niewidomymi.

– Chcemy, żeby ta książka była początkiem rozmowy. Podpowiadamy, jak unikać niezręczności, ale też pokazujemy, że kluczem do zbudowania prawdziwego kontaktu, jest otwartość i wrażliwość na drugiego człowieka – mówi Anna Błaszkiewicz, współautorka książki, dziennikarka i prezeska KONCENTRATU.
– Wszyscy spotykamy osoby niepełnosprawne – razem studiujemy, pracujemy, załatwiamy sprawy w urzędach, poruszamy się komunikacją miejską, bywamy w tych samych kawiarniach i sklepach. A ciągle czujemy się skrępowani i spięci, gdy na przystanku autobusowym widzimy kogoś z psem przewodnikiem albo dowiadujemy się, że nasz nowy współpracownik jest po amputacji. A przecież chodzi tylko o to, byśmy zrozumieli, jakie potrzeby może mieć ta druga osoba i traktowali ją podmiotowo – dodaje Ola Rzążewska, druga z autorek książki.
Reportażom i wywiadom towarzyszą niebanalne zdjęcia portretowe zrobione przez fotografa Jacka Łagowskiego.

Tysiąc egzemplarzy bezpłatnej książki trafi w najbliższych dniach m.in. do mazowieckich organizacji pozarządowych, szkół wyższych, urzędów czy firm rekrutacyjnych.
Wersję elektroniczną można bezpłatnie pobrać ze strony www.inaczejmowiac.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a patronat nad książką objął pracuj.pl

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również