Marzenia się spełniają...
„Serce roście patrząc na te czasy” – napisał w XVI w. ojciec poezji polskiej Jan Kochanowski. Ta radosna konstatacja czarnoleskiego poety może posłużyć jako motto wydarzenia w Dąbrowie Górniczej, gdzie 15 marca br. odbyła się niecodzienna uroczystość oficjalnego otwarcia nowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kompleksem Sportowym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Swoją nową siedzibę zyskały dwie placówki: Zespół Szkół Specjalnych Nr 5 im. Jana Pawła II oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych (SOSW) im. Zofii Książek-Bregułowej.
Dzięki determinacji nierealne stało się rzeczywistością…
W ceremonii otwarcia nowego ośrodka złożonego z 9 pawilonów o powierzchni przekraczającej 18 tys. m kw. udział wzięli przyjaciele obu szkół, władze regionu i miasta z prezydentem Zbigniewem Podrazą na czele, wicemarszałkiem Sejmu RP Jerzym Wenderlichem oraz liczni parlamentarzyści z eurodeputowanym Adamem Gierkiem, posłanki i posłowie, senatorowie, przedstawiciele firm, instytucji, organizacji, darczyńcy i donatorzy oraz budowniczowie ośrodka, którzy nie tylko zbudowali obiekt siedem miesięcy przed terminem, ale także ufundowali cenne elementy wyposażenia dla obu szkół – aby dzieci pamiętały o nich zawsze.
Poświęcenia placówki dokonał biskup sosnowiecki ks. Grzegorz Kaszak, który 1 października 2010 r. wspólnie z Jolantą Kwaśniewską i prezydentem Z. Podrazą wbili symboliczną łopatę na budowie ośrodka.
Program literacko-muzyczny przygotowany przez uczniów, wychowanków i nauczycieli był dopełnieniem pięknej uroczystości. Dyrektor SOSW Violetta Trzcina oraz Krystyna Chochorowska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w imieniu całej szkolnej społeczności szczególnie serdecznie dziękowały prezydentowi Podrazie za jego upór, determinację i niezwykłe zaangażowanie w ideę stworzenia nowej, na wskroś nowoczesnej siedziby dla podopiecznych obu szkół. – Jesteśmy wszyscy bardzo szczęśliwi, że to, co wczoraj było nierealne, dzisiaj stało się rzeczywistością – powiedziały rozpoczynając uroczystość. A trzeba dodać, że przez kolejne lata, począwszy od 2009 r., w sejmowych głosowaniach nad poprawkami do budżetu – mimo poparcia wielu posłów – ten projekt nie uzyskał niestety wsparcia.
W 2010 r. grupa dąbrowskich biegaczy wystartowała w sztafecie do Warszawy, aby w Sejmie RP złożyć petycję o dofinansowanie z budżetu państwa budowy ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Po raz pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu złożono ją w języku Braille’a. – Jesteśmy częścią walki o utworzenie ośrodka – powiedzieli przedstawiciele ekipy, której w biegu do Sejmu od 4 października towarzyszyło kilkoro podopiecznych dąbrowskich placówek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Wręczyli dyrekcji ośrodka specjalny grawer upamiętniający bieg sztafety i wręczenie petycji parlamentarzystom.
Przygody i przeszkody
W 2011 r. miasto uzyskało 5,3 mln zł wsparcia na budowę obiektu od PFRON, a w 2012 r. dotację z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 10 mln zł. A podpisana 27 lipca 2010 r. umowa na budowę ośrodka opiewała na kwotę 63 mln zł! Prezydent Z. Podraza gorąco dziękował wszystkim, którzy zainicjowali ideę nowej siedziby. Ze szczególną serdecznością wspomniał spotkania i twórcze rozmowy z poprzednią dyrektor SOSW panią Ewą Malibą oraz podkreślił wielkie zaangażowanie swoich zastępców. – Mieliśmy różne przygody i różne przeszkody – powiedział prezydent – które staraliśmy się pokonywać. Wielu ludzi nam pomagało. Ale to było nic – w porównaniu z tym, co te dzieciaki pokonują codziennie. Udało się, ale tak naprawdę, to dzięki wsparciu wszystkich państwa tutaj obecnych, Rady Miasta, posłów, PFRON, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju… Warto żyć dla takich chwil – dla mnie jest to właśnie taka chwila. To coś wspaniałego, gdy można spełnić marzenie innych, zwłaszcza tych, dla których ta pomoc i nauka życia jest tak bardzo potrzebna! Jestem wzruszony, bo coś, co wydawało się niemożliwe stało się realne. Dziękuję wszystkim, także nauczycielom, który od dawna oddali tej idei swoje serca i wszystkim życzę, by się im jak najlepiej tutaj funkcjonowało – zakończył.
Szkoła narzędziem równouprawnienia
Panie prezydencie – odpowiedzieli przedstawiciele młodzieży obecni na uroczystości – trzeba niezłomności i ogromnej odwagi, by nie zważając na przeszkody wytrwale wcielać w życie niełatwe do zrealizowania plany. Za siłę przekonywania, niesłabnący entuzjazm oraz wiarę w to, że wielkie czyny powstają z marzeń – z całego serca dziękujemy. Apostrofą do prezydenta Podrazy: dobry duchu i dobry gospodarzu tego pięknego miasta – rozpoczął także swoje wystąpienie marszałek Wenderlich. – Jest szansa, że te dzieci niepełnosprawne będą mogły się czuć równoprawne w życiu społecznym i obywatelskim – kontynuował. – One rysują swoją perspektywę na dorosłe życie. Niech się spełnia to dzieło, gdzie młodzi ludzie będą mogli realizować swoje marzenia, wyznaczać sobie przyszłe perspektywy dla dalszego aktywnego życia. To dzieło, które stworzono tutaj, w Dąbrowie Górniczej niech niesie się echem i najpiękniejszym przykładem dla wszystkich innych. Gratuluję panie prezydencie…
Ksiądz biskup Grzegorz Kaszak pobłogosławił uczniów i nauczycieli kierując także słowa uznania i podziwu – dla tych, którzy się nie załamali, którzy zawsze wierzyli, że coś takiego można stworzyć. – Dziękuję im za to okno na świat dla człowieka młodego, który został dotknięty chorobą, nieszczęściem. Dziękuję, że będzie mógł się tutaj rozwijać – zakończył.
Specjalistyczne pracownie, wzorcowa kadra
Ten nowoczesny kompleks zapewnia wszechstronną edukację około 500 uczestnikom i wychowankom z różnymi dysfunkcjami. Posiada profesjonalnie wyposażone pracownie przedmiotowe, specjalistyczne i rehabilitacyjne, takie jak: sale doświadczania świata, usprawiania polisensorycznego (usprawnianie i stymulowanie wszystkich zmysłów), nauki pisma Braille’a, tyfloakustyczna, integracji sensorycznej, sala terapii audio- psycho- lingwistycznej stymulująca uwagę słuchową dziecka, sala EEG biofeedback (poprawa funkcjonowania mózgu, efektywności pamięci, koordynacji psychoruchowej, kojarzenia…), surdopedagogiki (percepcja słuchowa, usprawnianie funkcji słuchowych), logoterapii oraz fizykoterapii (w tym krioterapia), hydroterapii, fizjo- i neuroterapii.
Kompleks podzielony jest na trzy zespoły: jeden – posiadający także internat – służy dzieciom słabowidzącym i niewidomym, drugi dzieciom i młodzieży z innymi dysfunkcjami, trzeci jest wspólny. W nim usytuowane są świetlice, aule, biblioteka z czytelnią, kuchnia, stołówka oraz zespół sportowy. Ten ostatni z basenem, salami gimnastycznymi z bezpośrednim wyjściem na trzy boiska sportowe.
Nie trzeba chyba dodawać, że kadrę ośrodka tworzą wykwalifikowani specjaliści, a wśród nich: tyflopedagodzy, psycholodzy, rehabilitanci, logopedzi, pielęgniarki i opiekunki dziecięce.
Poszukujcie nowych dróg, pielęgnujcie ideały i marzenia
To, co jeszcze wczoraj było tylko marzeniem, dzisiaj stało się rzeczywistością. Ziściły się marzenia bardzo wielu osób zaangażowanych w ideę zbudowania /…/ ośrodka wielozadaniowego, edukacyjno-wychowawczego, nowoczesnego i na miarę XXI wieku. Nowy ośrodek /…/ to nie tylko nowa szkoła, to Wasz Nowy Piękny Dom, to magiczne, przyjazne miejsce, dzięki któremu otaczający nas świat będzie Wam bliższy i bardziej zrozumiały – napisała w liście do młodzieży patronka SOSW Zofia Książek-Bregułowa, która dzień wcześniej, 14 marca, obchodziła 93. rocznicę urodzin. Życzę Wam – dodała na zakończenie – abyście odważnie poszukiwali nowych dróg życia, stawiali sobie nowe cele, pielęgnowali ideały i własne marzenia, szczęście odnajdując w dążeniu do ich spełnienia. To, że dzisiaj możecie się cieszyć pięknym, nowoczesnym ośrodkiem jest jeszcze jednym potwierdzeniem, że marzenia się spełniają!
Podpisujemy się pod tymi pięknymi słowami, z wielkim szacunkiem i podziwem, kłaniając się przede wszystkim dobremu duchowi tego pomnikowego przedsięwzięcia – panu prezydentowi Zbigniewowi Podrazie, przekazując równocześnie życzenia wszelkiej pomyślności, poczucia dumy i niegasnącej satysfakcji wszystkim, dzięki którym ten obiekt powstał.
Iwona Kucharska
fot.: Ryszard Rzebko
Data publikacji: 20.03.2013 r.