Publikacja „Pierwsze kroki w nauczaniu orientacji przestrzennej i mobilności.” Poradnik dla instruktora
- 01.02.2024
Ukazała się z publikacja pt. „Pierwsze kroki w nauczaniu orientacji przestrzennej i mobilności” autorstwa Agnieszki Zakrzewskiej i Adrianny Kaczanowskiej, pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnością wzroku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach.
Ze Wstępu
Pierwsze kroki z reguły są nieporadne, sztywne i nerwowe, bez względu na to, czy stawiasz je jako dziecko, czy instruktor orientacji i mobilności (O&M). Poradnik, który czytasz powstał, aby uczynić ten czas mniej stresującym i podpowiedzieć Ci rozwiązania przydatne w tej drodze.
Przeprowadzimy Cię przez kolejne etapy nauczania O&M. Podpowiemy, o czym warto pamiętać przed podjęciem pracy, jak i w jej trakcie. Zachęcimy do budowania dobrej relacji z osobą z niepełnosprawnością wzroku, która będzie Twoim uczniem. Mówiąc „uczeń”, mamy na myśli nie tylko dziecko czy nastolatka, ale również osobę dorosłą i w starszym wieku.
Poprowadzimy Cię przez pierwsze kroki poznania ucznia. Pokażemy, jak ocenić jego umiejętności z zakresu O&M. Poinstruujemy, jak powinno wyglądać planowanie zajęć. Podamy wskazówki do pracy z dzieckiem i osobą dorosłą. Z doświadczeń swojej pracy podpowiemy, o czym warto pamiętać, by pomóc mu osiągnąć sukces w nauce, uwzględniając to, że każda osoba z niepełnosprawnością wzroku jest inna i inny będzie jej zakres samodzielności. Na koniec zachęcimy, by nie być samotnym bohaterem – ale czerpać z doświadczeń innych instruktorów O&M.
Wielokrotnie odnosimy się do Standardu Nauczania O&M, który powstał w ramach projektu Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON).
Liderem tego projektu był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a partnerami: Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR), Polski Związek Niewidomych (PZN), Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie (TOnOS) oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Jego żródłem finansowania był Program Operacyjny wiedza Edukacja Rozwój.
Zachęcamy do zapoznania się z tym poradnikiem.
Oprac. kat/
Data publikacji: 01.02.2024 r.