Za nami kolejne spotkanie z teatrami wspaniałymi

Za nami kolejne spotkanie z teatrami wspaniałymi

XI edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych w Tczewie rozpoczęła się 10 czerwca 2013 r. a w jego trakcie miały miejsce liczne premiery, prezentacje, warsztaty, spotkania z aktorami oraz imprezy integracyjne.

Przegląd jest wydarzeniem artystycznym, którego misją jest  integracja i promowanie możliwości artystycznych osób z niepełnosprawnością. Przegląd jest odpowiedzią na potrzebę samorealizacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz potrzebę akceptacji społecznej. Poprzez prezentacje sceniczne osoby takie mają szansę na przełamanie własnych słabości oraz ukazanie drzemiącego w nich potencjału, co przyczynia się do przełamania uprzedzeń wobec nich.

Uczestniczące zespoły liczą ok. 10 osób, a ich prezentacje mogły trwać do 20 minut. Ze względu na międzynarodowy charakter imprezy i powstającą w związku z tym barierę językową, prezentacje sceniczne nie mogły zawierać słowa mówionego, używały innych środków ekspresji – bazowały na grze ciałem, światłem i muzyką. Wszystkie te uwarunkowania sprawiły, iż prezentowane przedstawienia miały w sobie potężną siłę wyrazu, nie ustępującą niczym efektom pracy zawodowych aktorów.

Przegląd rozpoczął się happeningiem „Tacy Sami”, w którym udział wzięli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie. Uczestnicy, przebrani w różnobarwne stroje w asyście bębnów, akordeonu i gitary (na instrumentach grali uczniowie i opiekunowie) wyruszyli na Bulwar nad Wisłą i na Stare Miasto, aby rozdać ulotki promujące wydarzenie.

W dniach 11-13 czerwca na scenie Centrum Kultury i Sztuki odbywały się prezentacje sceniczne. W tym roku do udziału w wydarzeniu zakwalifikowanych zostało 35 zespołów. Były to grupy z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Niemiec i Węgier. Zespoły zaprezentowały się zgodnie z ustalonym przez organizatora programem przedstawień.
Jak co roku  wszystkich zachwyciła wielowymiarowość przedstawień. Prezentowano zarówno spektakle radosne, bardzo energetyczne, ale też i przedstawienia poważne, nostalgiczne, zmuszające do refleksji. Na scenie zaprezentowało się 350 artystów z niepełnosprawnością, którzy przyjechali aby móc podzielić się z publicznością talentem, pasją, odkryć swoją wrażliwość.

Wszystkie prezentacje z uwagą obserwowało jury. Zasiedli w nim: Krzysztof Matuszewski – aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku (występował też w wielu spektaklach telewizyjnych oraz serialach takich jak „Barwy szczęścia”, „M jak miłość” czy „Na dobre i na złe”), Marek Richter – aktor na co dzień występujący na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni (jest również aktorem filmowym, znanym z serialu „Klan”, „M jak miłość”, „Prawo Agaty” czy „Na dobre i na złe”, organizuje i prowadzi grupę teatralną na uczelni wyższej Ateneum w Gdańsku przy współpracy Centrum Akademickiego w Gdańsku), Katarzyna Dałek – aktorka teatru Wybrzeże w Gdańsku (występowała m. in. w Teatrze Logos i Teatrze Studyjnym w Łodzi, Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim w Poznaniu, w Teatrze im. Jaracza w Łodzi oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie), Jarosław Wojciechowski – dyrektor Centrum Kultury w Gdyni (jest jednym z założycieli Sceny Teatralnej SAM oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej, producentem spektakli teatralnych i koproducentem filmowym w ramach Gdyńskiego Funduszu Filmowego).

Członkowie jury wcielili się także w rolę animatorów- razem z terapeutami prowadzili warsztaty dla uczestników.

Przegląd prezentacji rozpoczął się we wtorek. Wtedy też w pierwszych prezentacjach dla uczestników Przeglądu wystąpił zespół FARBA. Prezentacje sceniczne zakończyły się w czwartek. Na Koncercie Finałowym, po obradach jury uczestnicy otrzymali nagrody. Zgodnie z protokołem Jury Wielką Nagrodę XI MPTW otrzymał zespół The Little Theatre of Mimodrama z Kowna za przedstawienie STRACH.

Podczas wszystkich dni przeglądu uczestnicy zakwaterowani byli w Gołuniu, gdzie mogli brać udział w licznych zajęciach artystycznych. Członkowie grup teatralnych mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych, które pozwoliły im doskonalić umiejętności z zakresu makijażu scenicznego, tworzenia elementów małej scenografii, ruchu scenicznego , a także wzięli udział w sesji zdjęciowej, zajęciach choreoterapii i zajęciach rekreacyjno -sportowych. W Gołuniu także, tradycyjnie już, odbyła się Biesiada Kaszubska, podczas której uczestnicy mogli pobawić się w rytmie muzyki kaszubskiej, poznać stroje ludowe oraz, co najważniejsze, spróbować specjałów kuchni kaszubskiej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wydarzenie organizowane jest  przez Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, jest imprezą cykliczną, odbywającą się od 11 lat.

Przegląd realizowany był ze środków: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja – priorytet Edukacja Kulturalna, Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Powiatu Tczewskiego.

Zobacz galerię…

Info: SOSW w Tczewie, oprac. SzymSza

fot.: Marek Czaja

Data publikacji: 28.06.2013 r.

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również