ALBERTIANA 2013 – wydarzenie na wielkiej scenie

ALBERTIANA 2013 - wydarzenie na wielkiej scenie

 

Na jednej z najpiękniejszych i zabytkowych scen w Polsce, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 4 marca br. odbył się finał 13 Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2013.

Występowały tutaj największe sławy i legendy sztuki teatralnej, aktorzy tej miary co Helena Modrzejewska, Irena Solska, Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz czy Gustaw Holoubek. W roku 1969 r. debiutowała tutaj również Anna Dymna, pomysłodawczyni ALBERTIANY. Dyrektor Teatru, prof. Krzysztof Orzechowski co roku w marcu, na ten jeden niezwykły dzień przekazuje laureatom ALBERTIANY symboliczne klucze, oddając im Teatr we władanie.

Piękny hymn Festiwalu do słów Czesława Miłosza i muzyki Abla Korzeniowskiego odśpiewał na rozpoczęcie gali chór Vox Populi, pod dyrekcją Rafała Marchewczyka.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta – będącej współorganizatorem ALBERTIANY z Fundacją Mimo Wszystko – dokonał otwarcia festiwalu w towarzystwie Anny Dymnej i Lidii Jazgar – towarzyszącej temu wydarzeniu od pierwszej edycji.
Wystawiono siedem spektakli: pięć prezentowali zwycięzcy regionalnych etapów tegorocznej ALBERTIANY oraz dwa specjalne spektakle wykonały teatry „Radwanek” z Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego „Dolina Słońca” w Radwanowicach oraz „Dajallar”, który działa przy Centrum dla Osób z Zespołem Downa DSA w Baku. „Radwanek” wystawił „Piekarenkę Brata Alberta” a zespół z Azerbejdżanu „Pinokia”. Dla gości festiwalu pobyt w Polsce był bardzo ważny. Był nie tylko przeżyciem kulturalnym i turystycznym. Obok wrażeń estetycznych dostarczył wielu podpowiedzi w dziedzinie szkolenia, opieki specjalistycznej i pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
„Maski” i „Alberciki” – nagrody główne ALBERTIANY 2013 powędrowały do wszystkich zespołów teatralnych będących laureatami finału festiwalu.

Prof. Krzysztof Orzechowski przekazuje klucze
do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Podczas gali festiwalowej odbyła się również podniosła ceremonia wręczenia Medalu Świętego Brata Alberta – jak co roku – przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego. W tym roku uhonorowano nim o. Eugeniusza Kreta, prowincjała Prowincji Polskiej Bonifratrów, za wieloletnią pracę na rzecz osób niepełnosprawnych i stworzenie Centrum Rehabilitacyjno-Warsztatowego w Konarach koło Świątnik oraz Natalię Partykę, za propagowanie sportu wśród niepełnosprawnych i wolę walki, a także Edwarda Olszówkę z Ottawy, za działalność na rzecz Fundacji im. Brata Alberta i osób niepełnosprawnych na terenie Kanady. Nagrodę odebrał również Andrzej Zarzycki koordynator i kierownik muzyczny „Zaczarowanego Radia Kraków” i juror Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty – za działalność artystyczną na rzecz osób niepełnosprawnych.
Występ, jak zawsze rewelacyjnego, Grzegorza Dowgiałły uświetnił ceremonię odznaczenia.

Zespół teatralny „Pasja” ze Stargardu Szczecińskiego
w przedstawieniu „Marionetka”

Słowa Jana Pawła II zacytowane przez Lidię Jazgar: „Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Nie zapomnij, że każde życie /…/ ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga” – są wspaniałym podsumowaniem tego doniosłego wydarzenia, które pozwala osobom z niepełnosprawnością intelektualną poczuć się szczególnie wyróżnionymi, a przede wszystkim odnaleźć radość życia, zyskać akceptację innych i poczucie własnej wartości.

Więcej na stronie fundacji: www.mimowszystko.org

Iwona Kucharska
fot.: Mimo Wszystko

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również