ITAN gra dla wszystkich. Zachwyceni widzowie w Cricotece

Od lipca Integracyjny Teatr Aktor Niewidomego (ITAN) gościnnie występuje na scenie krakowskiej Cricoteki. Współpraca jest efektem programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego „Kultura Wrażliwa”. Przedstawienia wzbudzają spore zainteresowanie i zachwyt publiczności w różnym wieku. Na grudzień zaplanowana jest premiera spektaklu o aktorach teatru. Przewidziane są też rozmowy o trzecim sezonie serialu „Pasjonaci” oraz utworzeniu instytucji kultury.

Od lipca do grudnia br. 25 występów w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Spektakle dla dzieci i dorosłych z dotychczasowego repertuaru, a także nowe przedstawienie. To plan działań Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Celem tego przedsięwzięcia jest m.in. zwiększenie dostępu do kultury oraz aktywizacja środowiska osób z niepełnosprawnościami.

– W ub.r. spotkaliśmy się z panem marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim. Chcieliśmy znaleźć miejsce, które pomoże nam grać repertuarowo. Kiedy zapytał nas, co mamy do zaproponowania, powiedzieliśmy o Cricotece. I trafiliśmy do niej na półroczny okres próbny dzięki dobrej woli pana marszałka i przychylności dyrekcji Ośrodka – mówi Artur Dziurman, prezes zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego i reżyser przedstawień.

Słowa zachwytu
11 lipca ITAN zadebiutował na scenie krakowskiej Cricoteki. W ciągu niespełna miesiąca zagrał po 3 razy „Koziołka Matołka”, „Brata naszego Boga” oraz „Alicję w Krainie Czarów”. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały m.in. osoby niewidome, niedowidzące oraz seniorzy. Obok nich wystąpili profesjonalni aktorzy.

– Na razie jestem pełen podziwu, aczkolwiek szalenie bałem się o frekwencję. Wiem, że organizacja widowni w okresie wakacyjnym jest niezwykle trudna. Do tej pory mieliśmy 70-80 proc. zajętych miejsc na sali 150-osobowej, a więc bardzo dużo. Były też spektakle, na które przyszedł prawie komplet widzów – informuje Artur Dziurman.

Ale ten wynik frekwencyjny nie jest przypadkowy. Wcześniej przedstawiciele teatru poświęcili sporo czasu na to, aby osobiście odwiedzić różne organizacje i instytucje. Tam zachęcali do obejrzenia przedstawień w Cricotece. W dotarciu do potencjalnych widzów pomogły też plakaty na słupach reklamowych czy ulotki. W lipcu aktorzy byli oklaskiwani przez dzieci, młodzież i dorosłych. Wśród nich znalazły się m.in. osoby z DPS-ów, z niepełnosprawnością intelektualną oraz z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pojawili się też słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku.

– To niezwykle ważne, że jako integracyjny teatr mamy integracyjną publiczność. Ludzie przychodzą na jeden spektakl i zapisują się na następny, bo są zachwyceni. Kiedyś, po „Bracie naszego Boga”, dwoje niewidomych aktorów szło ulicą z Cricoteki. Pani krzyknęła do nich z balkonu, że przedstawienie było piękne. I następnego dnia ponownie zasiadła na widowni – opisuje Danuta Damek, członek zarządu Fundacji ITAN i aktorka teatru.

Gra o przyszłość
W sierpniu 4 razy zostanie zaprezentowany spektakl „Wesele po krakowsku”, którego premiera odbyła się w grudniu ub.r. (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/premiera-serialu-pasjonaci-2-nadzieja-teatru-itan/). Ponadto widzowie obejrzą „Alicję w Krainie Czarów”. We wrześniu ITAN ponownie wystawi te dwie sztuki. Z kolei w grudniu trzykrotnie na afisz trafi jedna z bajek, a szczegóły zostaną dopiero ustalone. Na końcówkę roku zaplanowane są też 4 pokazy nowego spektaklu dla dorosłych.

– Jest jeszcze za wcześnie, żeby zdradzać szczegóły na ten temat. Zajmujemy się pisaniem scenariusza, ale już mamy zarys całości. Myślę, że za miesiąc, dwa, już zakończymy ten etap i ogłosimy premierę. To będzie przedstawienie o naszym teatrze i o jego aktorach – podkreśla Artur Dziurman.

ITAN ma w planach przygotowanie trzeciego sezonu serialu „Pasjonaci”. Chciałby to zrobić w przyszłym roku. Prawdopodobnie po wakacjach ruszą rozmowy na ten temat z TVP. Podjęte zostaną też kolejne działania mające na celu utworzenie instytucji kultury. Są czynione starania, aby siedziba teatru powstała w budynku starej wozowni na terenie Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Ten zdewastowany zabytek pojawił się już w dwóch sezonach „Pasjonatów”. ITAN pozyskał środki na jego remont (projekt przygotowany do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa), ale one nie wystarczą.

– Za ten obiekt odpowiada Urząd Marszałkowski, więc liczymy na wsparcie. Chcemy być instytucją kultury i teatrem. Bo jest to potrzebne, przekonujemy się o tym występując w Cricotece. Nasi aktorzy są zachwyceni tym, że mogą w niej grać, ale szukamy swojego miejsca. Jednocześnie chcielibyśmy w przyszłym roku kontynuować ten projekt – podsumowuje Danuta Damek.

Harmonogram przedstawień w Cricotece: https://www.cricoteka.pl/pl/teatr-itan/

Zobacz galerię…

Zdjęcia z „Alicji w Krainie Czarów”

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 22.08.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również