Sztuka Osób Niepełnosprawnych – Śląska Gala laureatów

Wystawa pokonkursowa

Uroczysta Gala Laureatów etapu wojewódzkiego jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” regionu śląskiego pt. ,,Świat za sto lat” już za nami. Odbyła się 25 października w chorzowskim Teatrze Rozrywki, w połączeniu z wystawą pokonkursową wyróżnionych i nagrodzonych prac w foyer teatru.

– Cieszymy się, że możemy Państwa gościć i promować sztukę OzN – na wstępie uroczystości powiedziała prowadząca Aleksandra Buczek, przedstawicielka Oddziału Śląskiego PFRON. Powitała wszystkich obecnych przedstawicieli władz miasta i regionu, a także instytucji kulturalnych i naukowych. Szczególnie gorąco przywitała uczestników konkursu oraz opiekunów i terapeutów dbających na co dzień o rozwój talentów swoich podopiecznych.

Kilka ciepłych słów prowadząca powiedziała o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach, która zdobyła II miejsce w ogólnopolskim etapie konkursu Lodołamacze, zachęcając do odwiedzenia tej nowoczesnej, wzorcowej i niezwykle przyjaznej oraz dostępnej dla OzN placówki.

– To już dwudziesty raz spotykamy się na gali po konkursie plastycznym Ozn – powiedział Jan Wroński, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON w Katowicach. – Mam nadzieję, że na sali są osoby, które też po raz dwudziesty biorą udział w spotkaniu pokonkursowym.

Witając zgromadzonych przekazał, że chciałby gorąco podziękować Urzędowi Marszałkowskiemu, a przede wszystkim marszałkowi Województwa Śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu, który przyjął patronat nad tym wydarzeniem, ale również w sposób szczególny włączył się w niego. – Udzielił nam wsparcia finansowego i zafundował nagrody dla twórców – podkreślił J. Wroński.

Szczególnie gorąco podziękował także komisji konkursowej, która pracowała pro bono, za ogrom wykonanej pracy. – A trzeba wiedzieć, że to trudna praca – tłumaczył dyrektor Wroński. – Te 5 kategorii to przecież odmienność zarówno sposobu wyrażania jak i techniki przekazu. Życzę wszystkim, by dzisiejsza gala była radosnym wspomnieniem na cały długi rok.

Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego, przekazując uczestnikom i organizatorom przedsięwzięcia swoje najlepsze życzenia przeczytała list gratulacyjny marszałka Chełstowskiego.

– To niezmiernie ważne i cenne, że mimo wielu ograniczeń, a także niepokoju, jaki niesie wojna w Ukrainie, konkurs cieszy się ogromną popularnością i jest największym w Polsce przeglądem dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób z niepełnosprawnościami – napisał marszałek.

– Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień promują i wspierają aktywizację OzN. Wasza wytrwałość, odpowiedzialność, każdy uśmiech i dobre słowo, które kierujecie do swoich podopiecznych są bezcenne. I czynią ten świat lepszym miejscem do życia – kontynuował J. Chełstowski.

Pogratulował i podziękował także wszystkim uczestnikom ogólnopolskiego konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. – Dziękuję, że talent, który otrzymaliście od Boga, pielęgnujecie i rozwijacie go. Wasze dzieła skłaniają do refleksji. Każdy kto je podziwia, pomimo codziennych zmartwień i trosk, może doświadczyć również radości, która pozwala z nadzieją spoglądać w przyszłość. Chcę wyrazić również przekonanie, że świat za sto lat będzie pełen barw i szczęścia, których nie brakuje w waszych pracach.

Jury oceniło 160 nadesłanych prac i wyłoniło te, które zostały nagrodzone i zakwalifikowały się do ogólnopolskiego etapu konkursu. Publiczność zgromadzona na gali, miała możność obejrzenia wszystkich nagodzonych i wyróżnionych prac na wystawie w foyer chorzowskiego teatru.

W bardzo ciepłej i pełnej radosnych emocji, zarówno uczestników konkursu, jaki i pozostałej widowni, Aleksandra Buczek przedstawiła jego laureatów.

W kategorii Malarstwo i Witraż:
Miejsce I – „Świat za sto lat”, Mateusz Gardian, WTZ Stowarzyszenie „Tęcza”
Miejsce II – „W duszy ptaka mój dom”, Sonia Golonka, WTZ Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Faustyna
Miejsce III – „Tonąca Wenecja”, Paweł Biesok, WTZ Powiatowy Dom Pomocy Społecznej „Feniks” w Skoczowie

W kategorii Grafika i Rysunek:
Miejsce I – „Rzeczywistość zamknięta w szkle”, Łukasz Supruńczyk, Dom Pomocy Społecznej w Mysłowicach
Miejsce II – „Planeta Marzeń”, Maciej Marczykiewicz, WTZ Stowarzyszenie Komitet Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, Jastrzębie-Zdrój
Miejsce III – „Radość, przyjaźń, zależność?”, Kazimierz Słonka, Powiatowy Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”, Cieszyn

W kategorii Rzeźba kameralna i Płaskorzeźba:
Miejsce I – „Zielone płuca miasta”, Teresa Grześczak, WTZ przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej
Miejsce II – „Miasto przyszłości”, Krzysztof Matuszewski, WTZ Unikat, Katowice
Miejsce III – „Razem” , Ilona Grygierczyk, Centrum ŚDS Bielsko-BiałaW kategorii Tkanina i Aplikacja:
Miejsce I – „Odwrócony czas”, Marcin Fijoł, WTZ FELICITAS, Czechowice-Dziedzice
Miejsce II – „Posmak tamtego świata”, Henryka Wypych, WTZ Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Faustyna, Tychy
Miejsce III – „Okno na świat”, Wioleta Stelmaszczyk, Roman Szewioła, WTZ nr 2 „Latarnia”, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Rybnik

W kategorii Fotografia:
Miejsce I – „Ja i Ty”, Joanna Czylok, WTZ FELICITAS, Czechowice-Dziedzice
Miejsce II – „Już nie obcy”, Krzysztof Szłapka, Jan Rurarz, ŚDS w Raciborzu
Miejsce III – „Świat za sto lat”, Paulina Strużyna, WTZ przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Seniorom „Radość”, Mysłowice

Wyróżnienia:
– „Ekolot”: Adam Śleziona, WTZ Unikat Katowice
– „Niebezpieczne związki”: Henryk Krasucki, ŚDS „SALVE”, Sosnowiec
– „Unoszące się miasto”: Michał Hajkowski, WTZ Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria”, Katowice
– „Fosylia”: Katarzyna Słowińska, Paweł Nocoń, WTZ Zawiercie
– „Świat za sto lat”: Mirosław Szopa, WTZ Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Warsztaty Terapii Zajęciowej

Wyróżnienia dodatkowe: „Kosmiczne miasto”, „Sad na Marsie”, „Świat będzie ogrodem”, „Czarny scenariusz”, „Lodem po oczkach”.

Gratulujemy wszystkim artystom z niepełnosprawnością przywołując raz jeszcze słowa marszałka Jakuba Chełstowskiego, który życzył przede wszystkim „wiary we własne siły, wielu inspiracji, twórczych pomysłów, oraz kolejnych sukcesów i wyróżnień oraz wzajemnej bliskości i życzliwości, której nigdy nie za wiele”.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska, fot. autorka, Śląski Oddział PFRON, Artur Wacławek / Teatr Rozrywki

Data publikacji: 03.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również