Sztuka Osób Niepełnosprawnych – Śląska Gala laureatów
- 03.11.2022
Wystawa pokonkursowa
Uroczysta Gala Laureatów etapu wojewódzkiego jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” regionu śląskiego pt. ,,Świat za sto lat” już za nami. Odbyła się 25 października w chorzowskim Teatrze Rozrywki, w połączeniu z wystawą pokonkursową wyróżnionych i nagrodzonych prac w foyer teatru.
– Cieszymy się, że możemy Państwa gościć i promować sztukę OzN – na wstępie uroczystości powiedziała prowadząca Aleksandra Buczek, przedstawicielka Oddziału Śląskiego PFRON. Powitała wszystkich obecnych przedstawicieli władz miasta i regionu, a także instytucji kulturalnych i naukowych. Szczególnie gorąco przywitała uczestników konkursu oraz opiekunów i terapeutów dbających na co dzień o rozwój talentów swoich podopiecznych.
Kilka ciepłych słów prowadząca powiedziała o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach, która zdobyła II miejsce w ogólnopolskim etapie konkursu Lodołamacze, zachęcając do odwiedzenia tej nowoczesnej, wzorcowej i niezwykle przyjaznej oraz dostępnej dla OzN placówki.
– To już dwudziesty raz spotykamy się na gali po konkursie plastycznym Ozn – powiedział Jan Wroński, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON w Katowicach. – Mam nadzieję, że na sali są osoby, które też po raz dwudziesty biorą udział w spotkaniu pokonkursowym.
Witając zgromadzonych przekazał, że chciałby gorąco podziękować Urzędowi Marszałkowskiemu, a przede wszystkim marszałkowi Województwa Śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu, który przyjął patronat nad tym wydarzeniem, ale również w sposób szczególny włączył się w niego. – Udzielił nam wsparcia finansowego i zafundował nagrody dla twórców – podkreślił J. Wroński.
Szczególnie gorąco podziękował także komisji konkursowej, która pracowała pro bono, za ogrom wykonanej pracy. – A trzeba wiedzieć, że to trudna praca – tłumaczył dyrektor Wroński. – Te 5 kategorii to przecież odmienność zarówno sposobu wyrażania jak i techniki przekazu. Życzę wszystkim, by dzisiejsza gala była radosnym wspomnieniem na cały długi rok.
Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego, przekazując uczestnikom i organizatorom przedsięwzięcia swoje najlepsze życzenia przeczytała list gratulacyjny marszałka Chełstowskiego.
– To niezmiernie ważne i cenne, że mimo wielu ograniczeń, a także niepokoju, jaki niesie wojna w Ukrainie, konkurs cieszy się ogromną popularnością i jest największym w Polsce przeglądem dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób z niepełnosprawnościami – napisał marszałek.
– Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień promują i wspierają aktywizację OzN. Wasza wytrwałość, odpowiedzialność, każdy uśmiech i dobre słowo, które kierujecie do swoich podopiecznych są bezcenne. I czynią ten świat lepszym miejscem do życia – kontynuował J. Chełstowski.
Pogratulował i podziękował także wszystkim uczestnikom ogólnopolskiego konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. – Dziękuję, że talent, który otrzymaliście od Boga, pielęgnujecie i rozwijacie go. Wasze dzieła skłaniają do refleksji. Każdy kto je podziwia, pomimo codziennych zmartwień i trosk, może doświadczyć również radości, która pozwala z nadzieją spoglądać w przyszłość. Chcę wyrazić również przekonanie, że świat za sto lat będzie pełen barw i szczęścia, których nie brakuje w waszych pracach.
Jury oceniło 160 nadesłanych prac i wyłoniło te, które zostały nagrodzone i zakwalifikowały się do ogólnopolskiego etapu konkursu. Publiczność zgromadzona na gali, miała możność obejrzenia wszystkich nagodzonych i wyróżnionych prac na wystawie w foyer chorzowskiego teatru.
W bardzo ciepłej i pełnej radosnych emocji, zarówno uczestników konkursu, jaki i pozostałej widowni, Aleksandra Buczek przedstawiła jego laureatów.
W kategorii Malarstwo i Witraż:
Miejsce I – „Świat za sto lat”, Mateusz Gardian, WTZ Stowarzyszenie „Tęcza”
Miejsce II – „W duszy ptaka mój dom”, Sonia Golonka, WTZ Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Faustyna
Miejsce III – „Tonąca Wenecja”, Paweł Biesok, WTZ Powiatowy Dom Pomocy Społecznej „Feniks” w Skoczowie
W kategorii Grafika i Rysunek:
Miejsce I – „Rzeczywistość zamknięta w szkle”, Łukasz Supruńczyk, Dom Pomocy Społecznej w Mysłowicach
Miejsce II – „Planeta Marzeń”, Maciej Marczykiewicz, WTZ Stowarzyszenie Komitet Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, Jastrzębie-Zdrój
Miejsce III – „Radość, przyjaźń, zależność?”, Kazimierz Słonka, Powiatowy Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”, Cieszyn
W kategorii Rzeźba kameralna i Płaskorzeźba:
Miejsce I – „Zielone płuca miasta”, Teresa Grześczak, WTZ przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej
Miejsce II – „Miasto przyszłości”, Krzysztof Matuszewski, WTZ Unikat, Katowice
Miejsce III – „Razem” , Ilona Grygierczyk, Centrum ŚDS Bielsko-BiałaW kategorii Tkanina i Aplikacja:
Miejsce I – „Odwrócony czas”, Marcin Fijoł, WTZ FELICITAS, Czechowice-Dziedzice
Miejsce II – „Posmak tamtego świata”, Henryka Wypych, WTZ Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Faustyna, Tychy
Miejsce III – „Okno na świat”, Wioleta Stelmaszczyk, Roman Szewioła, WTZ nr 2 „Latarnia”, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Rybnik
W kategorii Fotografia:
Miejsce I – „Ja i Ty”, Joanna Czylok, WTZ FELICITAS, Czechowice-Dziedzice
Miejsce II – „Już nie obcy”, Krzysztof Szłapka, Jan Rurarz, ŚDS w Raciborzu
Miejsce III – „Świat za sto lat”, Paulina Strużyna, WTZ przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Seniorom „Radość”, Mysłowice
Wyróżnienia:
– „Ekolot”: Adam Śleziona, WTZ Unikat Katowice
– „Niebezpieczne związki”: Henryk Krasucki, ŚDS „SALVE”, Sosnowiec
– „Unoszące się miasto”: Michał Hajkowski, WTZ Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria”, Katowice
– „Fosylia”: Katarzyna Słowińska, Paweł Nocoń, WTZ Zawiercie
– „Świat za sto lat”: Mirosław Szopa, WTZ Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Warsztaty Terapii Zajęciowej
Wyróżnienia dodatkowe: „Kosmiczne miasto”, „Sad na Marsie”, „Świat będzie ogrodem”, „Czarny scenariusz”, „Lodem po oczkach”.
Gratulujemy wszystkim artystom z niepełnosprawnością przywołując raz jeszcze słowa marszałka Jakuba Chełstowskiego, który życzył przede wszystkim „wiary we własne siły, wielu inspiracji, twórczych pomysłów, oraz kolejnych sukcesów i wyróżnień oraz wzajemnej bliskości i życzliwości, której nigdy nie za wiele”.
Iwona Kucharska, fot. autorka, Śląski Oddział PFRON, Artur Wacławek / Teatr Rozrywki
Data publikacji: 03.11.2022 r.