Teatr ITAN wraca na plan. Drugi sezon „Pasjonatów”

Powstanie drugi sezon serialu „Pasjonaci” w reżyserii Artura Dziurmana. Praca na planie rozpoczęła się 21 czerwca. Trzynastoodcinkowa produkcja skupi się na losach osób związanych z Integracyjnym Teatrem Aktora Niewidomego (ITAN). Jednak na ekranie nie zabraknie znanych aktorów. Twórcy mają do dyspozycji budżet mniejszy od założonego, co nie ułatwi działań w najbliższych tygodniach. Scenariusz będzie bardziej rozbudowany, pojawi się więcej wątków i postaci. To dalszy ciąg starań o siedzibę teatru.

19 grudnia 2019 r. w Krakowie odbyła się premiera „Pasjonatów” (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/pasjonaci-przecieraja-szlak-teatr-itan-wkracza-do-telewizji/). 9 dni później TVP2 rozpoczęła emisję trzynastoodcinkowego serialu. Trafił on do zimowej ramówki, a fabularyzowaną produkcję można było obejrzeć w soboty ok. godz. 12.

– Pierwszy sezon został bardzo dobrze odebrany, nie tylko w środowisku ludzi związanych z twórczością OzN. Całość obejrzało blisko 3 mln widzów. Natomiast jeden z odcinków miał ok. 400 tys.. oglądalności, co jest świetnym wynikiem na tę porę dnia. Zdecydowaliśmy się to kontynuować – mówi „NS” Artur Dziurman, reżyser drugiego sezonu „Pasjonatów”, a zarazem serialowy Bruno.

Powstanie 13 odcinków po 25 minut. Wystąpią zawodowi aktorzy znani z pierwszego sezonu, m.in. Anna Korcz, Adrianna Biedrzyńska, Katarzyna Jamróz, Dorota Pomykała, Aldona Jankowska i Agnieszka Mandat. Ponownie zagrają też Tadeusz Huk, Leszek Piskorz, Andrzej Beja-Zaborski, Maciej Jackowski i Marcin Kobierski. Do obsady dołączy Zbigniew Suszyński, który w roli marszałka zastąpi zmarłego w 2020 r. Dariusza Gnatowskiego. Jednak  na pierwszym planie pozostaną osoby z dysfunkcją narządu wzroku, związane z ITAN-em.

– Dotarło do nas wiele pozytywnych opinii dotyczących „Pasjonatów”. Nasze historie zapadły widzom w sercach i pamięci. Pojawiły się komentarze, że jest to serial z przesłaniem, po obejrzeniu którego warto się zastanowić nad własnym życiem i nad własnymi wyborami. Wielu ludzi nie zdawało sobie sprawy z tego, jak funkcjonują niewidomi i niedowidzący w społeczeństwie. A my pokazaliśmy naszą codzienność – radości, problemy i pasje – informuje Danuta Damek, producent i serialowa Danka.

Budżetowe problemy
Serial jest współfinansowany ze środków PFRON w ramach konkursu „Sięgamy po sukces” oraz Fundacji LOTOS, PKN ORLEN i TVP S.A. Praca na planie potrwa od 21 czerwca do 19 sierpnia. Wiele ujęć powstanie w Krakowie. Cześć scen zostanie nakręcona w podziemiach Kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie ITAN od lat prowadzi swoją działalność. Ekipa filmowa odwiedzi też m.in. Bukowinę Tatrzańską, Myślenice, Wadowice, Mysłowice, Jaworzno, Niepołomice, Wrocław i Płock.

– Zamierzaliśmy działać rok po roku. 2 lata temu złożyliśmy zapytanie do TVP, czy podtrzymuje chęć emisji i udziału w koprodukcji. Otrzymaliśmy list intencyjny, ale szyki pokrzyżowała nam pandemia. Planowaliśmy ruszyć ze zdjęciami w ubiegłym roku. Jednak okazało się to niemożliwe ze względów finansowych i przesunęliśmy działania na bieżący rok – opisuje Artur Dziurman.
W ITAN-ie podkreślają, że praca nad drugim sezonem będzie sporym wyzwaniem. I zwracają uwagę na problemy z budżetem. On był przygotowany jeszcze w ub.r. Natomiast w ostatnich miesiącach ceny usług i towarów poszybowały w górę. Do tego wstrzymane zostały dwie dotacje, łącznie na 300 tys. zł. Artur Dziurman podkreśla, że decyzje te mają związek z wojną na Ukrainie i pomocą dla uchodźców. Reżyser rozumie lokalnych włodarzy, ale brakujące środki wpływają na organizację pracy.

– W pewnych kwestiach będzie trudniej. Jednak generalnie bardzo się cieszymy, bo dalej tworzymy, a to jest dla nas najważniejsze. Widzowie poznają dorobek teatru, ale opowiemy też o naszym głównym problemie, czyli braku własnej siedziby i braku dofinansowania do stałej działalności. Te trudności mocno uwypukliła pandemia, my wciąż funkcjonujemy od projektu do projektu – mówi Danuta Damek.

Jak zaznacza Artur Dziurman, niestety stawki dla zawodowych aktorów i ekipy filmowej są bardzo uśrednione. One odbiegają od tego, co można otrzymać na rynku. Ale wszyscy zgodzili się na takie warunki finansowe. I z dużą wyrozumiałością do tego podchodzą.

Serialowe wyzwania
Niemal wszystkie odcinki z 2019 r. były skupione wokół konkretnej osoby. Stąd takie tytuły jak np. „Danka”, „Mietek”, „Basia”, „Janusz” czy „Aneta”. W drugim sezonie scenariusz jest bardziej rozbudowany, zarówno pod względem wątków, jak i postaci. Sprawy prywatne bohaterów będą przeplatać się z dążeniem do budowy teatru i przygotowaniem nowego przedstawienia.

– Pokażemy próby rozwiązania różnych problemów społecznych. Tak jak w naszych wcześniejszych produkcjach, będą powody do wzruszeń, refleksji i śmiechu. Po zamknięciu w okresie pandemii i w związku z wojną potrzebujemy złapać oddech. Chcemy, żeby dzięki serialowi było bardziej optymistycznie – podkreśla Danuta Damek.

Jak informuje Artur Dziurman, wątki nie będą jednodocinkowe, tylko powstanie ciągła opowieść o grupie. Reżyser stwierdza, że największym wyzwaniem będą sceny zbiorowe. Pojawi się ich zdecydowanie więcej niż poprzednio. A to zawsze jest trudność, bo wiąże się z techniką realizacji zdjęć. To wpływa na całą dniówkę, a ekipa ma bardzo napięty plan pracy.

– Aktorzy z naszego teatru bardzo się cieszą, że w końcu spotkamy się przy kolejnej produkcji. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że czeka nas ciężkie zadanie. Zdobyte doświadczenie pomaga, ale człowiek ciągle się uczy. Ostatnio sporo czasu poświęciliśmy na próby indywidualne i grupowe, a także na przygotowanie spektaklu – dodaje producent „Pasjonatów”.

Z kolei Artur Dziurman nie krył zaskoczenia postawą aktorów niewidomych i niedowidzących. Na spotkania przychodzili świetnie przygotowani. Zdaniem reżysera bardzo dużą rolę odgrywa ich świadomość uczestniczenia w takiej produkcji i dążenia do wspólnego celu.

Starania o teatr
ITAN od lat zabiega, żeby zostać instytucją kultury z własną siedzibą. Emisja pierwszego sezonu serialu nie zmieniła sytuacji w tej kwestii. W kilku odcinkach „Pasjonatów” pojawiło się miejsce, w którym chcieliby działać aktorzy. To stara wozownia znajdująca się na terenie Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

– Ten obiekt jest nieużytkowany od lat. Trzeba pilnie przeprowadzić kompleksowe prace, żeby uchronić go przed postępującą degradacją. Pozyskaliśmy środki pisząc duży projekt do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zabiegamy o spotkanie z panem marszałkiem województwa małopolskiego, w którego gestii jest ten obiekt – wyjaśnia Artur Dziurman.

W 2019 r. ITAN przeznaczył na działania promocyjne znikomą część środków. Teraz ma być ich więcej, choć budżet nie pozwala na spektakularne akcje. W planach jest większa aktywność w mediach społecznościowych. Będą też organizowane różnego rodzaju spotkania z mediami. Być może powstanie krótki trailer, który pojawi się w telewizji kilka tygodni przed emisją drugiego sezonu. Reżyser ma nadzieję, że serial otrzyma lepszy czas antenowy niż ostatnio.

– Chciałabym, żeby promocja dotarła do jak największej grupy osób. Również do decydentów, którzy mogą nam pomóc, żeby taki teatr powstał. ITAN odmienił życie wielu ludzi z niepełnosprawnościami, a wciąż nie może znaleźć sobie dachu nad głową. A to dla nas najważniejsze i ułatwiłoby prowadzenie dalszych działań dla niewidomych, niedowidzących czy seniorów – podsumowuje Danuta Damek.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Wszystkie odcinki pierwszego sezonu „Pasjonatów”: https://vod.tvp.pl/website/pasjonaci,45965543

Data publikacji: 21.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również