Rola sportu w życiu osób z niepełnosprawnościami

W życiu osób z niepełnosprawnościami coraz większą rolę odgrywa sport. Jest to zapewne związane z większą świadomością, że aktywność fizyczna zapewnia większą samodzielność oraz umacnia kontakty międzyludzkie. Niebagatelną rolę odgrywa wiedza z pogranicza medycyny i sportu, iż jest on formą rehabilitacji dla OzN a także pełnosprawnych.

Aktywność sportową osoby z niepełnosprawnościami zaczynają podobnie, jak osoby zdrowe, już w wieku dziecięcym. Na stronie internetowej kampanii „Sport bez barier” można zapoznać się z historią polskiej multimedalistki mistrzostw świata w pływaniu, a obecnie fizjoterapeutki Karoliny Szumigaj-Madej. W debacie poświęconej „Różnym perspektywom sportu osób z niepełnosprawnościami pani Karolina opowiada o początkach swojej kariery, która zaprowadziła ją na sam szczyt. Trenowaniem tej dyscypliny zaczęła się zajmować, odkąd tylko nauczyła się pływać w wieku dziecięcym. Było to 12 treningów tygodniowo indywidualnie, a po zapisaniu się do klubu sportowego dla niesłyszących rozpoczęły się profesjonalne starty w Mistrzostwach Polski. Te starty umożliwiły dostanie się do kadry narodowej niesłyszących, dzięki czemu pływaczka mogła reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Jak pokazuje przykład wielokrotnej medalistki w pływaniu Karoliny Szumigaj-Madej kariera w sporcie osób z niepełnosprawnościami niczym nie różni się od kariery osób pełnosprawnych.

Sportowcy niepełnosprawni zachęcają do aktywności
Osoby z niepełnosprawnościami, które postanowiły zaryzykować i postawić na sport, dziś zachęcają innych do czynnego uprawiania sportu. Ich doświadczenie może być wskazówką dla tych, którzy postawią na sport. OzN chcą uprawiać sport, czasami brakuje im tylko zachęty, która może wyjść bezpośrednio od trenera danego klubu. Czynni sportowcy z niepełnosprawnościami wiedzą, że OzN mają często większą determinację do uprawiania sportu niż osoby pełnosprawne. Należy tylko dać im szansę.

Medycyna a sport
Aby odnaleźć prawidłową ścieżkę kariery sportowej osoby z niepełnosprawnością i w ten sposób realizować swoje pasje, należy taką osobę dobrze zdiagnozować. Diagnoza bowiem wpływa na terapię i rehabilitację oraz edukację także tę sportową. Medycyna nie wyklucza uprawiania sportu amatorskiego czy wyczynowego u osób z niepełnosprawnościami, a dobra diagnostyka i rehabilitacja to umożliwia.

Obserwacje, analizy, badania diagnostyczne pozwalają lekarzom wskazać, jaką dyscyplinę sportu można uprawiać bez pogorszenia stanu zdrowia. Czasami medycyna eliminuje pewne schorzenia dodatkowe, które mogą prowadzić do umożliwienia aktywności fizycznej. Ważne jest, aby dziecko lub osobę dorosłą wchodzącą w świat sportu zdiagnozować szybko i wyeliminować niebezpieczeństwa. Poza koniecznością diagnostyki medycyna zachęca do uprawiania sportów, bo aktywność fizyczna jest dodatkową terapią dla osób z niepełnosprawnościami.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

https://youtu.be/0jAu5Xl2odk?feature=shared

Więcej na:
https://sportbezbarier.pl/
https://www.facebook.com/FundacjaNeuronPlus
https://www.instagram.com/neuronplus/

Materiał Partnera

Data publikacji: 23.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również