„Zabierz laskę do kina” – rusza kampania społeczna

„Zabierz laskę do kina" - rusza kampania społeczna

„Zabierz laskę do kina" to tytuł kampanii mającej na celu zwracanie uwagi na problem dostępu do kultury osób z niepełnosprawnością, szczególnie niewidomych i niesłyszących.

 Akcja rusza 15 stycznia br. W jej ramach w placówkach kultury wywieszane będą specjalne plakaty.

„Mężczyzna z irokezem. Palcami, jak z pistoletu, mierzy w swoją skroń. Jest we krwi. Za nim ociekająca krwią ściana”; „Pod prysznicem młoda, przerażona kobieta. Rękoma zasłania nagie piersi. W jej stronę skierowane ostrze noża”; „Mężczyzna i kobieta. Stoją blisko siebie. Jego dłoń na szyi kobiety. Ona odchyla głowę, przymyka oczy i rozchyla usta” – takie opisy widnieją na plakatach.

Na plakatach umieszczono zdjęcia autorstwa fotografa Jacka Kołodziejskiego, nawiązujące do pamiętnych scen z trzech filmów uznanych za klasykę światowego kina: „Taksówkarza” Martina Scorsese, „Psychozy” Alfreda Hitchcocka i „Blue Velvet” Davida Lyncha.

W niektórych miejscach na wizerunkach „aktorów”- np. na twarzach – są czarne plamy. Na nich znajdują się opisy tego, co jest „pod” plamami. Pomysł odwołuje się do audiodeskrypcji, czyli opisu, który słyszą niewidomi podczas oglądania przystosowanych dla nich filmów – tłumaczą organizatorzy akcji, Fundacja Kultury bez Barier.

Kampania, która ma mieć zasięg ogólnopolski, startuje 15 stycznia. W placówkach związanych z kulturą – kinach, teatrach, muzeach, galeriach – w różnych polskich miastach (w Warszawie będą to np.: Kinoteka, kino Atlantic, teatry Studio i Powszechny, Muzeum Narodowe, Muzeum Pałac w Wilanowie) wywieszone będą plakaty ze zdjęciami odwzorowującymi sceny z powyżej wymienionych filmów. Nie wyznaczono jeszcze konkretnej daty końcowej pierwszej edycji akcji, planowana jest ponadto druga odsłona kampanii za jakiś czas.

Jak wymieniała na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie szefowa Fundacji Kultury bez Barier Anna Żórawska, chodzi m.in. o to, by: filmy pokazywane w kinach oraz filmy na DVD opatrzone były audiodeskrypcją (z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących), żeby filmy polskie (w przypadku filmów zagranicznych już tak jest) prezentowano w kinach z napisami (dla osób głuchych i niedosłyszących), żeby podczas wydarzeń kulturalnych obecni byli tłumacze języka migowego.

– Osoba niewidoma powinna mieć szansę zrozumieć cały film. Taka osoba słyszy dialogi, doskonale potrafi wysnuć sobie historię z dialogów, ale – jeśli jest cisza na ekranie? Istnieją filmy, które opowiadane są ciszą, w których jest mało dialogów” – mówiła Żórawska.

Kampania kierowana jest do twórców kultury oraz do jej odbiorców – tłumaczyła. Organizatorzy akcji będą zachęcać twórców kultury, aby przy układaniu budżetów filmów i spektakli teatralnych, przy produkcji kolejnej wystawy w muzeum uwzględniali w tych budżetach koszty m.in. audiodeskrypcji.

Mówiąc z kolei o odbiorcach kultury, Żórawska podkreśliła: – Marzy nam się, by kampania dotarła do osób, które nie słyszą, nie widzą – żeby takie osoby nie bały się wyjść z domu, żeby chciały poprosić o to, by wydarzenie kulturalne było dla nich dostępne. Kultura bez barier – taki cel przyświeca organizatorom.

Żórawska wyjaśniła, jak powstało hasło kampanii: „Zabierz laskę do kina” – To apel, zaproszenie skierowane do ludzi, żeby zabrali, czy raczej spróbowali zabrać do kina osobę niewidomą, niedowidzącą, czyli osobę, która na co dzień chodzi z tytułową białą laską. Hasło wymyślił mój kolega z Fundacji, Robert Więckowski, który porusza się, jak sam mówi, z „blondie” – opowiadała.

Partnerami merytorycznymi kampanii „Zabierz laskę do kina” są agencja fotograficzna SHOOTME i Pracownia Szumu. Szczegółowe informacje o kampanii będą dostępne w Internecie, m.in. na Facebooku (www.facebook.com/ZabierzLaskeDoKina). (PAP)

Data publikacji: 14.01.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również