Warsztaty dziennikarskie
Jak przekonuje Oddział Małopolski PZG w Krakowie, wzrosła jakość życia osób z niepełnosprawnością słuchu. To zasługa projektu „Głusi Małopolska TV24”, trwającego niemal 2 lata. Kluczowym elementem było utworzenie kanału informacyjnego na YouTube. Beneficjenci zdobyli wiedzę dotyczącą spraw publicznych i obywatelskich, skorzystali z poradnictwa prawnego. Ponadto wzięli udział w warsztatach dziennikarskich, debatach oraz spotkaniach z Ambasadorami Sukcesu.
Poprawić jakość życia osób niesłyszących – to był główny cel projektu „Głusi Małopolska TV24”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez OM PZG w Krakowie w okresie od lutego 2021 r. do grudnia 2022 r. Dzięki podjętym działaniom, 200 beneficjentów poszerzyło swoją wiedzę dotyczącą spraw publicznych i obywatelskich, a także egzekwowania i przestrzegania praw osób niesłyszących. Ponadto inicjatywa przyczyniła się do wypracowania postaw samorzecznictwa u 60 osób z niepełnosprawnością słuchu. W lipcu ub.r. projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie „Kraków bez barier” (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/w-krakowie-bez-barier-docenianie-kreatywnosci/).
– Wiedzieliśmy z różnych badań, że osoby głuche nie znają swoich praw obywatelskich i nie angażują się w sprawy społeczne. Chcieliśmy to zmienić i przedsięwzięcie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez nasze środowisko. Bez problemów osiągnęliśmy założone wskaźniki, choć one były ambitne. Założenia nie rozminęły się z oczekiwaniami beneficjentów – komentuje Adam Stromidło, prezes OM PZG w Krakowie.
Realizacji zaplanowanych zadań nie ułatwiły obostrzenia związane z pandemią. Były obawy, czy odbędą się np. spotkania warsztatowe lub debaty dla większych grup. Związek musiał czasowo wstrzymywać pewne działania ze względu na wprowadzane ograniczenia. Część spotkań zostało zorganizowanych w plenerze, niekiedy z dodatkowymi atrakcjami (kajaki, grill).
– Warsztaty polegały przede wszystkim na uświadamianiu osób głuchych, że mają swoje prawa. Przekazywaliśmy wiedzę dotyczący m.in. ustawy o dostępności czy Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Przekonywaliśmy, że mogą nie tylko pójść zagłosować w wyborach, ale też pisać petycje, uwagi czy skargi – wyjaśnia prezes OM PZG w Krakowie.
Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę okazało się poradnictwo prawne. Skorzystało z niego sporo osób, które przychodziły z różnymi sprawami. Przykładowo, ktoś potrzebował doradztwa związanego z pozwem rozwodowym. Ktoś inny miał pytania dotyczące prawa do swojej części nieruchomości. Były też prośby o pomoc w napisaniu różnych pism, np. do spółdzielni mieszkaniowej.
Potrzebny kanał
Głównym elementem projektu było utworzenie kanału informacyjnego Głusi Małopolska TV24 (https://www.youtube.com/@gusimaopolskatv2446). Zgodnie z planem, trafiło na niego 90 profesjonalnych materiałów filmowych, trwających po kilka minut.
– Wspólnie z Moniką Nawrot pojawialiśmy się w filmikach jako osoby prowadzące, odpowiadaliśmy za kwestie merytoryczne. Natomiast Dawid Halota z DH Film nagrywał, a później montował materiały. Niektóre z nich miały po ok. 3 tys. wyświetleń. To pokazuje, że potrafiliśmy zainteresować odbiorców – mówi prezes OM PZG w Krakowie.
Realizatorzy skupili się przede wszystkim na tematach związanych z działalnością tej organizacji. Pokazano jak głusi radzą sobie w pandemii. Było też o dostępności instytucji kultury, oszustwie na zbiórkę na rzecz głuchych czy aktywizacji zawodowej niesłyszących. Ponadto przygotowano materiały dotyczące półkolonii dla dzieci i młodzieży, Międzynarodowego Dnia Głuchych, Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z wzajemnością” czy konkursu „Kraków bez barier”.
– Projekt się zakończył, ale chcemy, żeby kanał informacyjny dalej funkcjonował. To jest kosztowne przedsięwzięcie, więc poszukamy finansowania, a na razie sięgniemy po własne środki. Teraz materiały będą rzadziej pojawiać się niż w latach 2021-2022. To nie będzie np. 5 filmików w miesiącu, tylko jeden – dodaje Adam Stromidło.
Ponadto zostały zorganizowane bezpłatne warsztaty dziennikarstwa obywatelskiego dla osób głuchych. Przeznaczono na nie 60 godzin, a spotkania odbyły się w siedzibie OM PZG w Krakowie przy ul. św. Jana 18. Uczestnicy zajęć zdobyli umiejętności tworzenia materiałów dziennikarskich. Efekty tej nauki można zobaczyć w mediach społecznościowych, gdzie na profilach wybranych osób zostały zamieszczone filmiki.
Z Ambasadorami Sukcesu
Projekt objął też 8 debat publicznych transmitowanych online. Ich tematyka była związana z codziennym życiem osób głuchych. Poruszono m.in. wątki związane ze zdrowiem i profilaktyką w okresie zimowym. Z kolei z młodzieżą dyskutowano, czy warto się uczyć. Ponadto porozmawiano o sytuacji głuchych Ukraińców, którzy korzystają ze wsparcia OM PZG w Krakowie.
– Zdarzały się problemy z łączem internetowym, ponieważ w naszej siedzibie nie mamy światłowodu. Ale debaty są zarchiwizowane, można do nich powrócić w każdej chwili. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni aktywnością uczestników. Część osób ma sporo do powiedzenia, chce się wymieniać doświadczeniem. To były twórcze i potrzebne debaty, a nie takie zrobione na siłę – opisuje Adam Stromidło.
Spore zainteresowanie wzbudził cykl pięciu spotkań z Ambasadorami Sukcesu, czyli osobami niesłyszącymi, które odniosły sukces w działalności społeczno-zawodowej. Do tego grona została wybrana m.in. Alicja Kokoszka, jedna z założycielek Koła Robótek Ręcznych Szydełko działającego przy siedzibie OM PZG w Krakowie. Chętni mogli też poznać historię lekkoatlety Mateusza Borowskiego, który podczas ubiegłorocznych Letnich Igrzysk Głuchych w Caxias do Sul (Brazylia) zdobył złoty medal w sztafecie 4 x 400 m.
Bohaterką jednego ze spotkań była Danuta Giergun, jedna z założycielek i wieloletnia przewodnicząca Koła Malarskiego Lajkonik przy Domu Kultury PZG w Krakowie. Z kolei jej mąż – Władysław Giergun przypomniał swoje sukcesy z koszykarskich parkietów. Inspirować może też współtworząca ten projekt – Monika Nawrot. To absolwentka matematyki na Politechnice Krakowskiej, która pracuje w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Spotkania odbyły się nie tylko w siedzibie OM PZG w Krakowie, ale też w oddziale w Bochni, a także w SOSW przy ul. Grochowej.
– Młodzież mogła się przekonać, że warto się uczyć, przełamywać bariery i nie rezygnować z marzeń, bo głusi też osiągają sukcesy w życiu. Nauczyciele byli tym zachwyceni. Biorąc pod uwagę cały projekt, jestem zadowolony przede wszystkim z aktywności osób głuchych. To pokazuje, że nasze działania mają sens i przynoszą efekty – podsumowuje prezes OM PZG w Krakowie.
Marcin Gazda, fot. Adam Stromidło / OM PZG
Data publikacji: 08.02.2023 r.