Pomagają dorosnąć chorym na mukowiscydozę

Pomagają dorosnąć chorym na mukowiscydozę

29 lutego rozpoczął się XV Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, któremu towarzyszyć będzie hasło „Od 20 lat pomagamy dorosnąć chorym na mukowiscydozę". Chyba nie przez przypadek w Światowy Dzień Chorób Rzadkich, który obchodzony jest po raz szósty.

Inicjatywa Fundacji MATIO z Krakowa zakłada szereg działań informacyjno-edukacyjnych. Honorowy patronat nad kampanią społeczną objęła minister edukacji narodowej.
Upowszechnienie wiedzy o mukowiscydozie, jej objawach, diagnozowaniu, leczeniu, a przede wszystkim możliwości godnego i dobrego życia – to główne cele Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy. Do ich realizacji mają przyczynić się różne aktywności.

– Liczba osób, które znają nazwę tej rzadkiej choroby przewlekłej, jest od paru lat na tym samym poziomie i wynosi ponad 65 procent. Tyle mówią statystyki, ale z pewnością na plus zmienia się świadomość. Do społeczeństwa dociera informacja, że uszkodzony gen wywołuje mukowiscydozę. Jednak pozostaje sporo do zrobienia w tym zakresie – opisuje Paweł Wójtowicz, prezes zarządu Fundacji MATIO.

Dodaje, że w ostatnim badaniu opinii publicznej pojawiło się sporo nietrafnych wskazań dotyczących długości życia chorych. Według niewielu ankietowanych można przeżyć 80 lat czy umrzeć w wieku niemowlęcym. W Europie Zachodniej osoby z mukowiscydozą żyją ponad 40 lat. W Polsce ok. 10 lat krócej, choć postęp w dziedzinie medycyny pozwala wydłużyć nierówną walkę z chorobą.

Dorosłe dzieci

„Od 20 lat pomagamy dorosnąć chorym na mukowiscydozę” – to hasło XV Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy. Pomysłodawcy tegorocznej kampanii postanowili bowiem przyjrzeć się okresowi od 1996 r., czyli od powstania Fundacji MATIO. Wnioski? W Polsce jest coraz lepsza opieka nad chorymi, m.in. ze względu na rozwój zaplecza farmakologicznego, fizjoterapeutycznego i medycznego.

– Kiedyś mówiliśmy o maluchach chorych na mukowiscydozę, teraz tych osiemnastolatków mamy w Polsce ponad 600. Marzeniem rodziców było, żeby ich dziecko poszło do szkoły czy do pierwszej komunii świętej. Obecnie mowa jest już o terminowym ukończeniu studiów lub dobrej ocenie z obrony pracy dyplomowej – wyjaśnia Paweł Wójtowicz.

Jego zdaniem poprawy wymaga przede wszystkim organizacja opieki nad pacjentem. Chorzy zyskują szansę na dłuższe życie, ale po wejściu w dorosłość napotykają barierę. Brakuje bowiem lekarzy i placówek przygotowanych do leczenia pełnoletnich. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w świadomości społecznej mukowiscydoza wciąż jest kojarzona z wiekiem dziecięcym.

Bezpłatne badania

Z myślą o XV Ogólnopolskim Tygodniu Mukowiscydozy powstało kilka tysięcy plakatów i ulotek informacyjnych. W ramach kampanii społecznej odbędą się kwesty i koncerty charytatywne, a także spotkania edukacyjne. Przewidziane są też inicjatywy lokalne.
22 ośrodki medyczne z różnych regionów kraju będą telefonicznie udzielać bezpłatnych konsultacji medycznych. Zainteresowani uzyskają niezbędne informacje, jeżeli zadzwonią lub napiszą do Fundacji MATIO. Już od 22 lutego można wykonać badanie genetyczne w genie CFTR (badanie mutacji F508del lub innej w zależności od potrzeby pacjenta, krewnych). Bezpłatnie zrobi to 50 osób, które podczas rejestracji podadzą hasło „Fundacja MATIO”.

W poprzednich latach sporym zainteresowaniem cieszyła się akcja edukacyjno-charytatywna „Dolina Mukolinków”. Jej piąta edycja odbyła się 27 lutego w Galerii Handlowej „Turzyn” w Szczecinie. Nie zabrakło więc zabaw, występów artystycznych czy spotkań z lekarzami. Dochód zostanie przeznaczony na wsparcie leczenia i rehabilitacji dzieci z województwa zachodniopomorskiego.

Od 29 lutego do 4 marca w Krakowie ma kursować specjalny tramwaj nr 18. W nim wolontariusze PCK oraz Fundacji MATIO będą kwestować na rzecz podopiecznych. 2 marca w stolicy Małopolski odbędą się warsztaty Młodej Farmacji. Dwa dni później w tym samym mieście dojdzie do spotkania z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

– Ci młodzi ludzie chętnie przychodzą, dążą do poszerzania wiedzy. W przyszłości nie będą zdziwieni, że np. dziesięcioletnie dziecko bierze dawkę antybiotyku odpowiednią dla czterdziestoletniego mężczyzny. W systemie edukacji nie ma czegoś takiego jak obowiązkowy fakultet z chorób rzadkich. Zagadnienia są poruszane na studiach, ale nie da się omówić kilku tysięcy jednostek chorobowych – opisuje Paweł Wójtowicz.

28 lutego w Białymstoku zostało zorganizowane spotkanie edukacyjne rodziców oraz chorych dorosłych z Podlasia. 5 marca we Wrocławiu przy współpracy z BG BHU Medyczny Dla Dzieci odbędą się „Praktyczne warsztaty fizjoterapeutyczne dla opiekunów chorych na CF”.

XV Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

– Fundacja MATIO
Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: (12) 292 31 80 w godz. 9-21, ewentualnie pisząc na adres e-mail: krakow@mukowiscydoza.pl

– Bezpłatne konsultacje telefoniczne
Pełna lista ośrodków medycznych z danymi kontaktowymi jest dostępna stronie: http://www.mukowiscydoza.pl/konsultacje-medyczne-xiv-otm.html

– Badanie genetyczne w genie CFTR
Zapisy odbywają się pod numerem telefonu: 512 40 90 90. Bezpłatne badania przewidziane są dla pierwszych pięćdziesięciu osób, które podadzą hasło „Fundacja MATIO”.

Marcin Gazda

Data publikacji: 29.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również