90 proc. wrodzonych wad serca u dzieci może być leczonych w Polsce

90 proc. wrodzonych wad serca u dzieci może być leczonych w Polsce

Kardiochirurgia w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat uczyniła znaczące postępy, w tym również kardiochirurgia dziecięca. Prawie 90 proc. wad wrodzonych serca u dzieci może być korygowanych w Polsce i to tych najbardziej złożonych, w tym z sercem jednokomorowym, stwierdza prof. Bohdan Maruszewski z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Według danych z 2014 r. w Polsce wykonuje się 2730 operacji wad wrodzonych serca u dzieci, w tym 1860 operacji w krążeniu pozaustrojowym i 870 bez użycia krążenia pozaustrojowego.

W Polsce jest dziewięć ośrodków kardiochirurgii dziecięcej., trzy z nich Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Centrum Matki Polki w Łodzi oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu są najbardziej obciążone. W każdej z tych placówek wykonuje się rocznie ponad 350 operacji.

I tutaj pojawia się problem, bo te ośrodki zajmują się w szczególności noworodkami wymagającymi natychmiastowej operacji z powodu zagrożenia życia, a kolejki do planowanych reoperacji się wydłużają. W związku z tym rodzice się niepokoją i chcąc przyspieszyć zabieg dziecka zbierają środki na operację za granicą.

Profesor Maruszewski, szacuje, że od 50 do 70 dzieci z wrodzonymi wadami serca jest operowana w zagranicznych ośrodkach, choć większość tych operacji mogłaby być wykonana w Polsce.

Rozwiązaniem problemu oczekiwania na zabieg kardiologiczny, według profesora, byłoby zwiększenie liczby zabiegów w pozostałych placówkach kardiochirurgii dziecięcej, w których obecnie wykonuje się niej niż 250 zabiegów rocznie.

kat/

Data publikacji: 29.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również