Pomagają niepełnosprawnym w wyborach
Gdzie osoby niepełnosprawne i starsze mogą szukać informacji o wyborach samorządowych? Jak głosować za pomocą pełnomocnika? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne?
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego uruchomiła projekt Pełnosprawny wyborca, którego celem jest udzielanie informacji wyborczej osobom niepełnosprawnym i starszym. Na stronie www.pelnosprawnywyborca.firr.org.pl znajduje się Informator wyborczy (także w wersji łatwej do czytania dla osób niepełnosprawnych intelektualnie) zawierający wszystkie informacje na temat udogodnień dla osób starszych i niepełnosprawnych związanych z wyborami. Ponadto uruchomiona została infolinia pod numerem 12 350 64 24 działająca od poniedziałku do piątku od 10 do 14, gdzie nie tylko można uzyskać informacje, ale również zgłaszać wszelkie nieprawidłowości i utrudnienia związane z udziałem w wyborach osób niepełnosprawnych i starszych.
Przez wiele lat prawo wyborcze nie uwzględniało mechanizmów umożliwiających tej grupie wyborców na realny udział w wyborach. Dopiero nowelizacja Kodeksu wyborczego z 2011 roku wprowadziła pakiet różnorodnych mechanizmów, które mają na celu ułatwienie udziału w wyborach. Problemem jest jednak bardzo niewielka wiedza Polaków o wyborach i procedurach wyborczych.
– Niestety, jak wskazują liczne sondaże i badania, m.in. Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, tylko około 30 proc. osób z niepełnosprawnościami i około 17 proc osób starszych ma świadomość, że mogą korzystać z takich procedur, jak głosowanie korespondencyjne i głosowanie przez pełnomocnika – mówi Joanna Nowak-Piech z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.
Projekt zakłada ponadto aktywizowanie lokalnych środowisk osób starszych i niepełnosprawnych, które w swoich miejscowościach będą upowszechniać informacje o udogodnieniach wyborczych promując w ten sposób dostęp do wyborów. Ich działania będą wspierane zarówno przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, jak i lokalne organizacje. Do współpracy w ramach projektu zostaną także zaproszeni urzędnicy samorządowi i osoby odpowiedzialne za organizację wyborów.
Projekt został objęty patronatem honorowym małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej
Info: firr
Data publikacji: 27.09.2014 r.