Wyprawy górskie zmieniają życie

25 czerwca na Dolnym Śląsku rozpoczął się piąty sezon wypraw górskich, które zmieniają życie. W 2019 roku zrealizowano pierwszą edycję projektu z zakresu integracji i aktywizacji społecznej „Łączą nas góry”, który polega na organizacji wycieczek górskich dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz osób z najbliższego otoczenia. Sudety stały się dostępne dla tych, którzy na co dzień pokonują o wiele większe trudności.

Podczas wycieczek Fundacja Ładne Historie zapewnia specjalistyczny sprzęt, który umożliwia górskie spacery osobom z ograniczeniami ruchowymi. To ogromna pomoc wytchnieniowa dla rodziców i opiekunów.

Do projektu chętnie przyłączają się całe rodziny, ale również przedsiębiorcy i zwykli ludzie, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli wybrać się w góry, ale chcieli być częścią wypraw.

Właściciele lokalnego centrum sportowego namówili ćwiczące w nim osoby na wolontariat, by wykorzystać siłę mięśni nie tylko na siłowni. Projekt „Łączą nas góry” zapoczątkował wśród ludzi pozytywne poruszenie.

W 2021 roku zorganizowano 11 wycieczek, w tym 9 wycieczek rodzinnych i 2 wycieczki dla placówek opiekuńczo-zdrowotnych. Wspólnie odwiedzono Szrenicę, Włodzickie Wzgórza, Halę pod Śnieżnikiem, Andrzejówkę, Niknącą Łąkę, Jagodną, Park w Bukowcu, Polanę Jakuszycką, Wielką Sowę i Kozie Siodło.

Trzy z tych wypraw zostały zorganizowane w ramach akcji #KrokDalej z Merrell, podczas których uczestnicy i wolontariuszki testowali przygotowane wcześniej mapy, zawierające wszystkie niezbędne informacje, których potrzebuje osoba chcąca wybrać się w góry razem z osobą poruszającą się na wózku lub mającą problemy z poruszaniem się.

Jedną z najczęściej wspominanych wypraw było zdobycie Śnieżki, które po raz kolejny udowodniło, że nie jest ważne, czy chodzisz samodzielnie, z pomocą, czy w ogóle nie chodzisz — z odpowiednimi ludźmi u boku nie ma rzeczy niemożliwych!

Projekt „Łączą nas góry” zrodził się ze spontanicznej decyzji oraz chęci niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym. Każda wyprawa jest jedyna w swoim rodzaju, a organizatorzy z całych sił dbają o pozytywną atmosferę oraz bezpieczeństwo uczestników. Program prowadzony jest w taki sposób, żeby osoby w dużym stopniu niesamodzielne wyniosły szczęśliwe wspomnienia ze wspólnych wycieczek.

Tymczasem właśnie startuje już 5 sezon. Do tej pory Fundacja Ładne Historie zorganizowała już łącznie 48 wycieczek górskich, w których udział wzięło ponad 154 osoby z niepełnosprawnościami i niemal 400 osób zdrowych (na jednej z wycieczek było ponad 100 osób). Za tymi liczbami kryją się historie wszystkich tych osób, którym możliwość wyjścia w góry zmieniła życie.

– W tym roku we współpracy z Fundacją Polska Górom planujemy w sierpniu wydarzenie specjalne, wieczór spadających gwiazd. To będzie nasze pierwsze nocne wyjście w ramach projektu – zapowiada Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie.

Obecna edycja „Łączą nas góry” będzie się jednak różnić od swoich poprzedniczek. Ze względu na to, że tegoroczny sezon zbiega się z 25-leciem województwa dolnośląskiego, organizatorzy przygotowali niespodziankę dla uczestników wycieczek. Zaplanowana została wyprawa rowerowa po górach. Fundacja Ładne Historie dostała na nią dofinansowanie z okazji jubileuszu.

W tym sezonie fundacja planuje zrealizować 10 górskich wypraw nowymi trasami, które obejmą m.in. Góry Sowie (25 czerwca, Przełęcz Jugowska-Rymarz), Góry Wałbrzyskie (2 lipca, Chełmiec z Boguszowa – Gorce), Karkonosze (9 lipca, Schronisko Samotnia z Karpacza) i Góry Bystrzyckie (23 lipca, szczyt Jagodna ze Spalonej Przełęczy). Wyprawy są bezpłatne, odbywają się w niedziele i trwają przeważnie do 5-6 godzin.

Wycieczki w ramach Łączą nas góry mogą odbywać się dzięki społeczności osób, firm, instytucji i innych organizacji, które wspierają ich organizację. I to właśnie ta społeczność wspólnym wysiłkiem co roku sprawia, że turystyka górska staje się coraz bardziej dostępna dla osób, które do tej pory bały się o niej nawet pomyśleć. W tym roku fundacja wyruszy na szlaki wyposażona w dodatkowe dwa wózki dobrej klasy oraz sprzęt do biwakowania i wspinaczki, zakupiony przez Fundację Decathlon.

W trakcie każdej wyprawy organizatorzy przedsięwzięcia dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo podopiecznych. Szczegółowy wgląd w ich potrzeby pozwala wszystko dobrze zaplanować. Oczywiście nic nie zastąpi rodziny oraz bliskich uczestników, którzy doskonale znają ich kondycję oraz możliwości.

Dzięki projektowi uczestnicy odnajdują pasję do wędrówek górskich i stale ją pielęgnują. Niektórzy decydują się nawet na samodzielne wyjazdy z przyjaciółmi poznanymi podczas jednej z licznych wycieczek w ramach programu. „Łączą nas góry” pomaga w tworzeniu społeczności ludzi aktywnych, którzy wędrują niezależnie od warunków pogodowych lub sezonu.

Zobacz galerię…

Ewa Maj, fot. archiwum Fundacji Ładne Historie, Marcin Trzpiot

Data publikacji: 07.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również