Auschwitz dostępne dla osób niesłyszących
Muzeum Auschwitz, które powstało w 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau jest jedynym tego typu obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ubiegłym roku muzeum odwiedziło ponad półtora miliona osób.
Placówka stara się również ułatwić zwiedzanie osobom z niepełnosprawnościami. Powstał już przewodnik pisany alfabetem Braille’a. Przygotowano także film z tłumaczeniem na język migowy, by osoby niesłyszące mogły lepiej poznać i zrozumieć historię Auschwitz.
Aby móc korzystać z takiej formy przewodnika, przy wejściu do muzeum należy pobrać ulotkę z wydrukowanymi dziesięcioma kodami QR. Po ich zeskanowaniu na ekranie tabletu lub smartfona z dostępem do internetu pojawi się film zawierający opis danego miejsca lub wystawy. Tłumacz przekłada opisy ekspozycji na Polski Język Migowy, który różni się od napisów w języku polskim.
Film powstał przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pitagoras, które oprócz pomocy osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym, zagrożonym wykluczeniem prowadzi szkolenia w zakresie języka migowego dla różnych grup społecznych i zawodowych.
Realizację filmu dofinansowało Narodowe Centrum Kultury.
Film jest dostępny na stronie www.glusi.tv
Kat
Data publikacji: 05.01.2016 r.