Ciszej na pasach, czyli nowatorski sygnalizator dla niewidomych

Ciszej na pasach, czyli nowatorski sygnalizator dla niewidomych

Dzięki wydawanym sygnałom pomoże bezpiecznie przejść przez ulicę osobom niewidomym, a jednocześnie nie będzie zakłócał spokoju mieszkańcom budynków, które znajdują się w pobliżu. Nowatorski sygnalizator dostosuje głośność emitowanych dźwięków do aktualnego poziomu hałasu na ulicy.

Wszyscy znamy charakterystyczny dźwięk, który towarzyszy nam na większości przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Pojawiający się z każdym zielonym światłem sygnał pomaga osobom niewidomym, ale mieszkańcom budynków, które znajdują się w pobliżu takich głośnych przejść może poważnie uprzykrzyć życie. Nieznośny staje się szczególnie nocą, kiedy wszelkie dźwięki odbieramy jako znacznie bardziej donośne.

Rozwiązaniem problemów zarówno osób niewidomych jak i tych, którym przeszkadza hałaśliwa sygnalizacja może być nowatorski sygnalizator opracowany w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB).
– Mówiąc najprościej: nasz sygnalizator będzie dobierał poziom sygnału dźwiękowego do poziomu hałasu występującego wokół przejścia dla pieszych – powiedział PAP jeden z twórców urządzenia Leszek Morzyński z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB.

Poziom hałasu, występującego w danym miejscu, nazywany jest tłem akustycznym. – Niektóre dźwięki rzeczywiście powodują, że inne słyszymy gorzej, albo nie słyszymy ich wcale – opisuje rozmówca. Z tego powodu sygnalizatory programowane są tak, aby emitowane przez nie odgłosy były głośniejsze niż dźwięki ulicy. Jednak czasami sytuacja nie jest tak oczywista. – Niekiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem przeciwnym, wynikającym z właściwości słuchu. Dźwięk z sygnalizatora można byłoby usłyszeć nawet, gdyby był cichszy niż hałas ulicy, bo nie byłby przez niego maskowany. Wszystko zależy od częstotliwości i poziomu obydwu dźwięków – wyjaśnia Leszek Morzyński.

Właśnie tę właściwość słuchu chcą wykorzystać specjaliściz CIOP. Aby przyciszyć sygnalizatory, zastosują zestawy specjalnych filtrów, które potrafią określić poziom hałasu w konkretnych pasmach częstotliwości, a na tej podstawie wyznaczyć tzw. progi słyszenia w warunkach maskowania dla tych pasm częstotliwości. Dzięki temu nowe sygnalizatory mogłyby generować sygnał, którego głośność byłaby o kilka decybeli niższa niż w sygnalizatorach obecnie stosowanych.

Ciche sygnalizatory można będzie instalować przy przejściach dla pieszych, na których sygnalizacja świetlna dopiero będzie instalowana, ale także mogą zastąpić działające już – głośniejsze – urządzenia tego typu. Na razie twórcy systemu nie mają jednak sygnałów od jednostek zainteresowanych wdrożeniem wynalazku.

– Konstrukcja opracowanego sygnalizatora jest zbliżona do konstrukcji sygnalizatorów stosowanych obecnie, różne będzie za to oprogramowanie. W związku z tym koszt będzie różnił się tylko nieznacznie – zapewnił Leszek Morzyński.

ekr/ agt/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Data publikacji: 05.04.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również