„Cyfrowo-wykluczeni”

"Cyfrowo-wykluczeni"

20 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu miała miejsce konferencja „Cyfrowo Wkluczeni", zorganizowana przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

W jej trakcie zaprezentowano trzecią edycję Raportu Dostępności 2016, który ocenia stan dostępności serwisów internetowych administracji publicznej w Polsce. Analizy tych stron opierały się na badaniach eksperckich, polegających na sprawdzeniu zgodności serwisów ze standardem WCAG oraz opinii konsultantów z niepełnosprawnościami: osób niedowidzących, niewidomych i niesłyszących, które oceniały dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych oraz łatwość poruszania się po serwisie, odnalezienia informacji, łatwości nawigacji i ocenę ogólnego wrażenia.

Tegoroczny raport jest pierwszym, który opisuje stan dostępności stron www administracji publicznej w Polsce po wejściu w życie przepisów zobowiązujących instytucje państwowe do posiadania serwisów internetowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Według raportu dostępność serwisów administracji publicznej wzrosła o ponad 10 proc. W 2015 r. wynosiła 12,8 proc. zaś w 2016 r. – 22,9 proc.

W tegorocznym badaniu najlepiej oceniono stronę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dobrze pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnością prezentują się serwisy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnospranwych, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Finansów, Portal Funduszy Europejskich oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Bardzo nisko oceniono dostępność stron ministerstw: Sportu i Turystyki, Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Energii, Edukacji Narodowej, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sprawiedliwości, Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych.

Negatywną ocenę otrzymały także: strona przeznaczona dla osób korzystających ze świadczeń społecznych www.empatia.mpips.gov.pl, a także strona serwisu przeznaczona do elektronicznego kontaktu obywateli z administracją www.epuap.gov.pl.

Podczas konferencji przedstawiono także wyniki VII edycji konkursu „Strona Internetowa bez Barier”, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Tegorocznymi zwycięzcami zostali:
· w kategorii Najlepszy z Najlepszych: Szybka Kolej Miejska w Warszawie za serwis www.skm.warszawa.pl
· w kategorii strona publiczna powyżej 100 podstron: Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za serwis www.bon.uek.krakow.pl
· w kategorii strona publiczna do 100 podstron: Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku za serwis www.przekroczycprog.com.pl
· w kategorii strona niepubliczna powyżej 100 podstron: LIDEX Sp. z o.o. za serwis www.lidex.com.pl
· w kategorii strony powstałe w oparciu o Szablony Polskiej Akademii Dostępności: dla Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych za serwis www.niepelnosprawni.gov.pl

Jury przyznało także cztery wyróżnienia za „konsekwentne i trwałe działania na rzecz dostępności serwisów internetowych”. Wyróżniono strony: www.mf.gov.pl, www.bankmilenium.pl, www.cba.gov.pl, oraz stronę osoby prywatnej www.angisteps.pl.

Konkurs Strona Internetowa bez Barier pokazuje, iż dobre praktyki oraz zaangażowanie w prace nad wdrażaniem WCAG są wyjątkowo ważne i potrzebne.(…) Cieszy wzrost poziomu zgłaszanych stron i zaangażowanie twórców, administratorów i redaktorów www – mówi Sebastian Depta, konsultant ds. dostępności z Fundacji Widzialni.

Wyniki konkursu dają pozytywny sygnał świadczący o wzrastającej świadomości potrzeby zmian i wdrażania standardu dostępności nie tylko na stronach administracji publicznej, ale również w sektorze prywatn

kat
Data publikacji: 21.04.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również