Jolanta Bobińska otrzymała nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman
- 19.11.2016
Jolanta Bobińska otrzymała nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman
Jolanta Bobińska, założycielka Fundacji Dom w Łodzi i dyrektorka jedynego w Polsce domu dziecka dla dzieci chorych otrzymała nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman, przyznaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (d. Fundacja Dzieci Niczyje) oraz Zeszyty Literackie.
– Dom w Łodzi to specjalistyczna placówka opiekuńczo-wychowawcza. Przez całą dobę chore dzieci mają w niej zapewnioną opiekę medyczną, leczenie, rehabilitację. Ważne było dla mnie, by dzieci mogły się w niej czuć jak w prawdziwym domu. To zasługa wielu specjalistów: fizjoterapeutów, logopedów, psychologów, pedagogów, pielęgniarek, a także wolontariuszy, którzy współtworzą to miejsce – powiedziała laureatka nagrody Jolanta Bobińska.
Jolanta Bobińska założyła Fundację Dom w Łodzi, która opiekuję się dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi, porzuconymi przez rodziców. W 2007 r., z jej inicjatywy powstał pierwszy i jak do tej pory jedyny w Polsce Dom Dziecka dla Dzieci Chorych. Zamieszkały w nim dzieci, które wcześniej mieszkały na oddziałach szpitalnych, w hospicjach lub domach pomocy.
Kapituła nagrody wyróżniła także trójkę nominowanych, którym przyznano tytuł finalisty Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman: Edytę Wojtasińską, dr. Macieja Niedźwieckiego oraz Sylwestra Janka.
Edyta Wojtasińska jest matką zastępczą i adopcyjną, a także współzałożycielką Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie działa na rzecz wspierania dzieci powierzanych do pieczy zastępczej. Stowarzyszenie prowadzi dwie niepubliczne placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego oraz świetlicę środowiskową Strefa Serca.
Sylwester Janek jest prezesem i koordynatorem Stowarzyszenia Centrum Wsparcia Terapeutycznego w Łodzi. W ramach Stowarzyszenia działa Świetlica Podwórkowa dla dzieci. Jest to pierwsza o tym profilu innowacyjna placówka wsparcia dla dzieci i młodzieży w Polsce o charakterze terapeutycznym.
Z kolei dr Maciej Niedźwiecki od 2008 r., kiedy z jego inicjatywy powstało Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, pomaga dzieciom, które zmagają się z nieuleczalną chorobą. Jednocześnie pracuje w Uniwersyteckim Centrum Kliniczne w Gdańsku, gdzie leczy dzieci cierpiące z powodu nowotworów.
– Zarówno laureatka, jak i finaliści to osoby niezwykłe, których pasja, energia działania, i zaangażowanie w pomoc dzieciom, są wyjątkowe. Działają często wbrew przeciwnościom losu, po cichu, bez rozgłosu. Wierzymy, że warto, by świat o nich usłyszał, dlatego co roku, podczas gali, chcemy o nich mówić głośno. Życzmy sobie wielu takich dobrych duchów, ludzi ogromnego serca, obok nas. To oni dają dzieciom siłę – powiedziała członkini kapituły nagrody, działaczka społeczna Zofia Winawer.
Nagroda przyznawana jest działaczom społecznym, przedstawicielom służby zdrowia, oświaty i opieki socjalnej za ich pracę na rzecz dzieci. Ma ona służyć promocji osiągnięć i sylwetek osób, które pomagają dzieciom, a przez to – motywowanie i inspirowanie profesjonalistów zajmujących się problemem m.in. krzywdzenia.
– Nagroda jest kierowana do osób, które – podobnie jak Alina Margolis-Edelman, założycielka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, wtedy Fundacji Dzieci Niczyje, angażują się w pomoc dzieciom i wspierają je, by mogły odzyskać poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie i zaufanie do ludzi – podkreśliła wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Maria Keller-Hamela.
Nagroda jest przyznawana, co roku – w tym roku po raz szósty. Laureatka oprócz statuetki i otrzymała także nagrodę finansową w wysokości 5000 zł.
Alina Margolis-Edelman to lekarka współtwórczyni organizacji Lekarze Świata z ramienia, której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata. Odznaczona za pomoc uchodźcom z Wietnamu.
W okresie okupacji uczęszczała do Szkoły Pielęgniarskiej w warszawskim getto, walczyła w Powstaniu Warszawskim (odznaczona Krzyżem Walecznych). Z ruin Warszawy wyniosła na noszach swojego późniejszego męża Marka Edelmana.
Ukończyła studia medyczne a następnie pracowała, jako pediatra prowadząc również działalność badawczą, organizowała system pomocy dzieciom cukrzycowym. Od 1970 r. pracowała we Francji, jako lekarz specjalizujący się w pomocy dzieciom krzywdzonym.
Zwycięzcę oraz finalistów Nagrody spośród zgłoszonych osób wyłania 12-osobowa kapituła w składzie: Aleksander Edelman, Anna Edelman, Bożena Grzywaczewska, Marianna Grzywaczewska, Agnieszka Holland – przewodnicząca Kapituły, Urszula Hibner, Maria Keller-Hamela, Tamara Kołakowska, Liliana Sonik, Barbara Toruńczyk, Zofia Winawer, Edyta Wróblewska. (PAP)
krm/ wkt/
Data publikacji: 19.11.2016 r.