Na Śląsku rusza kampania „Nerki do kontroli! Wiedza to życie”

Kampania edukacyjna pod hasłem „Nerki do kontroli! Wiedza to życie” rusza właśnie w woj. śląskim. Organizatorzy zachęcają do badań wskazując, że rak nerki może rozwijać się przez wiele miesięcy bezobjawowo, tymczasem co roku zabija w Polsce ok. 2,5 tys. osób.

– Celem kampanii edukacyjnej jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych. Rak nerki często wykrywany jest w stadium bardzo zaawansowanym. W większości choroba we wczesnym stopniu zaawansowania stwierdzana jest przy badaniach obrazowych – najczęściej ultrasonograficznych – wykonywanych z innych wskazań np. podejrzenie kamicy dróg żółciowych. Dolegliwości bólowe, krwiomocz oraz objawy ogólne takie jak gorączka, niedokrwistość będące klasycznymi objawami raka nerki towarzyszą chorobie bardzo zaawansowanej – wyjaśnia ordynator Oddziału Onkologii Katowickiego Centrum Onkologii dr Wojciech Poborski.

– W wielu chorobach nowotworowych początkowe stadia przebiegają z niecharakterystycznymi dolegliwościami, są bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Schorzenia te w znacznym stopniu dotyczą osób starszych, u których brak wyraźnych dolegliwości skłania do uznawania swego stanu za normalny, co skutkuje znacznym opóźnieniem rozpoznania. Utrzymujące się dolegliwości powinny jednak skłaniać do podjęcia badań – dodał.

Klasyczne objawy raka nerkowokomórkowego – tzw. triada objawów – obejmujące ból w boku, krew w moczu i wyczuwalny przy dotyku guz w okolicy nerki, występują rzadko, zaledwie u 6–10 proc. pacjentów, poza tym oznaczają zwykle zaawansowaną chorobę.

– Pandemia znacząco utrudniła pacjentom dostęp do lekarzy, przez co rzadziej się badamy. Rozumiemy strach i obawy jakie wywołał wirus, jednak warto przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz wykonywaliśmy badania profilaktyczne, ponieważ inne choroby, niestety nie poczekają na koniec epidemii. Jako społeczeństwo mamy niewielką świadomość raka nerkowokomórkowego. Sprawy nie ułatwia fakt, że w początkowych stadiach nie daje on niemal żadnych objawów. Dlatego profilaktyka jest bardzo ważna. Może uratować nam życie – przekonuje ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Andrzej Kupilas.

Czynnikami zwiększającymi częstość zachorowania są nadciśnienie tętnicze, stosowanie dużej ilości popularnych leków przeciwbólowych, długotrwała zawodowa ekspozycja na takie substancje, jak: rozpuszczalniki trójchloroetylenowe, barwniki, garbniki do skóry, azbest czy produkty przetwórstwa ropy naftowej. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka nerkowokomórkowego są również pacjenci zmagający się z przewlekłymi zaawansowanymi chorobami nerek (np. wielotorbielowatość nerek), prowadzącymi do ich niewydolności i osoby wymagające dializoterapii.

Dr Wojciech Poborski podkreśla, że w raku nerki wielkość guza w momencie rozpoczęcia leczenia w drastyczny sposób przekłada się na szanse całkowitego wyleczenia: – W przypadku małych zmian leczenie operacyjne powoduje w większości całkowite wyleczenie. Przy zmianach większych znaczna część pacjentów już w momencie rozpoznania ma przerzuty, a ryzyko rozsiewu u pozostałych pacjentów nawet po leczeniu operacyjnym pozostaje znaczące. Należy podkreślić, że szanse na wyleczenie drastycznie różnią się w zależności od stopnia zaawansowania. Regularna kontrola pozwala na wykrycie wczesnych zmian, co daje szansę na całkowite wyleczenie. Nie odbierajmy sobie tej możliwości – apeluje lekarz.

Tymczasem w 2020 r. w Polsce aż o blisko 30 proc. spadła liczba wydawanych kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Z danych o stanie polskiej onkologii, wynika, że podczas epidemii odwołane zostało co trzecie badanie lub terapia. Tymczasem według obliczeń specjalistów z Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba chorych na raka nerki w Polsce w latach 2018-2020 wzrosła o ok. 11 tysięcy osób.
Inicjatorem kampanii edukacyjnej jest Ipsen Poland Sp. z o.o., a partnerem społecznym inicjatywy jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. (PAP)

Anna Gumułka
Data publikacji: 27.07.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również