Najmniejszy na świecie stymulator serca

Najmniejszy na świecie stymulator serca

Stymulator serca wielkości amerykańskiej pięciocentówki można już wszczepiać pacjentom z bradykardią. Innowacyjne urządzenie - o nieosiągalnych dotychczas rozmiarach - opracowali naukowcy z Methodist Hospital w Houston (USA).

Stymulator o nazwie Micra Transcatheter Pacing System (TPS) pomyślnie przeszedł testy kliniczne i został dopuszczony do użytku przez Food and Drug Administration (FDA). Jak podkreślają jego twórcy, jest to całkowicie nowy typ rozrusznika – zapewnia pacjentom najbardziej zaawansowaną technologię, a jednocześnie jest 10 razy mniejszy niż standardowy stymulator, nie wymaga też żadnych kabli.

Przeznaczony jest dla osób cierpiących z powodu bradykardii, czyli spowolnionej ponad miarę akcji serca (poniżej 60 uderzeń na minutę).

Jak tłumaczą autorzy wynalazku, kiedy serce bije zbyt wolno, nie pompuje wystarczającej ilości krwi bogatej w tlen podczas normalnej aktywności lub wysiłku. Najczęstszym sposobem leczenia tej przypadłości są sztuczne rozruszniki serca, inaczej stymulatory. Pozwalają one przywrócić sercu prawidłowy rytm i złagodzić objawy choroby poprzez generowanie i wysyłanie do serca pobudzających pracę tego organu impulsów elektrycznych.

– Nasze urządzenie jest wystarczająco małe, aby wprowadzić je i wszczepiać bezpośrednio do serca za pomocą specjalnego cewnika. To bezpieczna alternatywa dla rozruszników konwencjonalnych. Bezpieczna, bo eliminuje powikłania związane z kablami – mówi dr Paul Schurmann, kardiolog z Houston Methodist Hospital. – Urządzenie umożliwia nam także automatyczne dostosowanie poziomu stymulacji do poziom aktywności pacjenta. Kolejną jego zaletą jest to, że na jednej baterii może pracować aż do 10 lat.

Autorzy wynalazku podkreślają także, że ich urządzenie jest doskonałą opcją dla osób wymagających więcej niż jednego stymulatora. – Zminiaturyzowany Micra TPS posiada unikalną funkcję, która pozwala go na stałe wyłączyć. Może więc pozostać w organizmie i nawet gdy wszczepimy pacjentowi nowy rozrusznik, nie dojdzie do żadnych niebezpiecznych interakcji elektrycznych – wyjaśniają.

„Pierwsi pacjenci z Micra TPS czują się dobrze – podsumowuje Schurmann. – Wierzę, że będzie to narzędzie, które pomoże nam ratować życie chorym ze spowolnionym lub nieregularnym rytmem serca”. (PAP)

kap/ agt/

Data publikacji: 06.02.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również