Nie tylko dla niewidomych

Filmowa historia

Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu „Historia w filmie" opublikował filmową lekcję historii dla osób niesłyszących i niewidomych na płytach DVD.

Płyta zawiera 100 fragmentów filmów fabularnych dotyczących najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Filmy zawierają napisy dla niesłyszących oraz audiodeskrypcję – dodatkową ścieżkę dźwiękową dla niewidomych. Do płyt dołączono broszurę z ćwiczeniami dydaktycznymi dostosowanymi do potrzeb niesłyszących i niewidomych uczniów.

Przewodnik po Polsce w brajlu

Fundacja „Szansa dla Niewidomych” wydała pierwszy dla osób niewidomych i niedowidzących przewodnik turystyczny po Polsce w brajlu „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”.

Autorem przewodnika jest prezes Fundacji Marek Kalbarczyk, który jeżdżąc po Polsce wybrał 100 najatrakcyjniejszych i najpopularniejszych miejsc. Przewodnik składa się z siedmiu tomów opisanych w brajlu i tekstem drukarskim. Zawiera on opisy i mapy, a także porady gdzie najlepiej przenocować, zjeść, które obiekty muzealne osoby niewidome i niedowidzące mogą poznawać dotykiem i gdzie znajdują się najlepsze rozwiązania i udogodnienia dla nich.

Pierwszy nakład w 200 egzemplarzach już się wyczerpał. Fundacja przekazała przewodnik głównie szkołom i organizacjom działającym na rzecz osób niewidomych i niedowidzących.

Osoby niewidome również mają szansę otrzymać przewodnik bezpłatnie, ale lista oczekujących jest długa.

Bankomaty dla niewidomych

Bank Zachodni WBK jako pierwszy wprowadza bankomaty dla niewidomych, których instrukcję obsługi będzie można odsłuchać na słuchawkach. Czternaście tego typu urządzeń pojawi się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie i Bydgoszczy.

Jeżeli będzie zapotrzebowanie to bank planuje, wprowadzenie kolejnych bankomatów przystosowanych dla tej grupy klientów.

Oprac. Jotka

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również