W Mokrzeszowie w k. Świdnicy na Dolnym Śląsku działa radio, które tworzą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Projekt powstał w zarządzie głównym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Warszawie. W pierwszej jego edycji uczestniczył Wojciech Kobus, dzisiaj redaktor naczelny. Pracował najpierw w pojedynkę.
Początki były bardzo trudne. Nikt nie wiedział jak tworzy się nagrania radiowe, jak się je montuje, brakowało sprzętu, a WTZ nie miał własnej strony internetowej. Kiedy jednak zobaczyli, że Wojtkowi fajnie to wychodzi, że zaczyna mieć sukcesy, pozostali chcieli dołączyć.
Najpierw działali nieoficjalnie, bo do projektu był zgłoszony tylko Wojtek. Po kolei dołączali Sławek Tyburcy, który uwielbia muzykę i się na niej zna, Karol Brześkiewicz, który ma fajne pomysły w dziedzinie sportu. Paweł Pastuch i Piotr Kulig (którzy dzisiaj współtworzą zespół) wtedy jeszcze nawet o radiu nie myśleli. Paweł zaczął się udzielać w drugiej edycji projektu.
Jedna z edycji miała charakter międzynarodowy i wówczas odwiedzili Hiszpanię, Francję, Wielką Brytanię, Turcję. Było to ogromne przeżycie!
W skład redakcji obecnie wchodzi pięciu radiowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ich audycji można słuchać w internecie. W obecnej edycji funkcjonowania mokrzeszowskiego Oddziału Radia SoVo, która trwa od 2020 roku, udział bierze już cała piątka. Wojtek pełni funkcję redaktora naczelnego, jego zastępcą jest Sławek Tyburcy, a pomocą techniczną służy jeden z opiekunów, Szymon Majcherczyk, który zna tajniki montażu i obsługi mediów społecznościowych.
Zespół koncentruje się na wywiadach. Rozmówcami byli już m.in. Sławomir Gabryś z Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie, Robert Kukla, twórca świdnickich murali. W kwietniu radiowcy z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI w Mokrzeszowie rozmawiali z jedną z najpopularniejszych w Polsce grup kabaretowych, kabaretem Hrabi. Wywiad wypadł doskonale, a dziennikarze z WTZ dołączyli go do wielu innych, które przeprowadzili. Potem kolejna rozmowa z gwiazdami sceny – kabaretem Skeczów Męczących, ale nie brakuje także trudniejszych tematów.
Z okazji przypadającego 14 czerwca Dnia Dziennikarstwa Obywatelskiego zaproszenie otrzymała przedstawicielka redakcji Swidnica24.pl, by porozmawiać o tym, jakie są blaski i cienie informacji przygotowywanych przez niezawodowych dziennikarzy, a także o tym, jakie znaczenie mają wolne media. Warto dodać, że każde nagranie jest poprzedzone zespołową pracą, podczas której powstaje scenariusz audycji.
Redakcja z Mokrzeszowa zajmuje się nie tylko rozmowami. Listy przebojów opracowuje Sławek Tyburcy, obdarzony niebywałą pamięcią i wiedzą muzyczną, który współpracował m.in. z Radiem Wrocław i internetowym Radiem Szafir.
Radiowcy spróbowali również z powodzeniem swoich sił w relacjach na żywo, przygotowują również zapowiedzi ciekawych wydarzeń. Obecna edycja projektu dobiega końca. Projekt się kończy, ale miłość do radia zostaje.
– Jesteśmy wyjątkowi bo umiemy słuchać, okazywać empatię i wyrozumiałość, staramy się być dobrymi, życzliwymi osobami dla wszystkich. Chętnie się uczymy i nabywamy wiedzy.
Lubimy wyzwania i doświadczanie nowych, różnych rzeczy. Potrafimy zgodnie ze sobą współpracować. Wspieramy się nawzajem w trudnych chwilach. Zachowujemy spokój w sytuacjach stresowych. Dbamy o nasze znajomości i przyjaźnie. Solidnie i sumiennie wykonujemy każde powierzone nam zadanie. Jesteśmy odpowiedzialni i dotrzymujemy terminów. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Nie ma takiej drugiej grupy jak nasza, która z niczego potrafi zrobić coś konkretnego – zapewniają członkowie radiowej redakcji.
Ewa Maj, fot. archiwum WTZ w Mokrzeszowie
Data publikacji: 27.12.2022 r.